1. YAZARLAR

  2. Hüseyin Yılmaz

  3. YENİ  DERS YILI İÇİN ÇOCUKLARIMIZA TAVSİYELER
Hüseyin Yılmaz

Hüseyin Yılmaz

MARAŞTANHABER
Yazarın Tüm Yazıları >

YENİ  DERS YILI İÇİN ÇOCUKLARIMIZA TAVSİYELER

A+A-

Tatlı ve sevimli oyun ve tatil mevsimi bitti; şimdi ciddi ve değerli ilim ve tahsil devresi başladı sevgili çocuklar! İnancımızda öğrenme çabalarının önemi çok büyüktür. İlim yolunda olduğumuz için, yerdeki gökteki varlıkların, hatta havadaki kuşların, denizdeki balıkların size dua ettiğini, meleklerin sizin üzerinize kanatlarını gerdiğini acaba biliyor muydunuz? Çok doğru bir yol, çok uygun bir yön üzerindesiniz; ne mutlu! Size öyle imreniyor, sizi o kadar çok seviyoruz ki!

Bu kutlu dönemde güzel ve köklü bazı temel prensiplerinizin olması üstün başarı ve gerçek mutluluk için şarttır:

Bir kere, sabah çok erken kalkmaya alışmalısınız. Tabii bunun için akşam erken yatmamız gerekiyor. Seher ve sabah vakitleri çok kutsaldır; ayrıca zihin ve hafıza uyku ile dinlenmiş olduğundan bu esnada çok güçlü ve berrak olur. Bu saatlerde derslerinizi iyi öğrenir, kolay ve kuvvetli olarak hatırda tutarsınız; çevreniz sessiz ve sakin olduğundan ödevlerinizi dikkatle yaparsınız. Erken kalkmış olanların gayet tabii ki, okula geç kalma korkuları da yoktur.

Evden okula çıkarken büyüklerinizin, anne ve babanızın elini sevgi ve saygıyla öpüp hayır dualarını alın. Bunun başarınıza büyük manevi etkisi olur. Evden dua ve besmele ile çıkıp okula dua ve besmele ile önce sağ ayağınızı atarak girin, okula ne yüce amaçlar ve ne temiz niyetlerle gittiğinizi kapıda bir kere daha hatırlayın!

Büyüklerinizi ve öğretmenlerinizi sayın, arkadaşlarınızı sevin! Kimseyle kırıcı münakaşa ve kavga etmeyin! Çünkü ahlak kuralları ve çevreye uyum bilgi öğrenmekten daha üstündür. Uysal ve iyi huylu olmanın sizi daha çok yücelteceğini başarınızı artıracağını bilin!

Derslerinize bir ibadet ciddiyetiyle çalışın! Sizlerin iyi kalpli ve derin bilgili kimseler olarak yetişmenize o kadar çok ihtiyacımız var ki! Başarılarınızın, aileniz ve yakınlarınızı ne kadar mutlu ve kıvançlı edeceğini daima düşünün!

Arkadaşlarınıza dersler ve diğer konularda yardıma koşun. Bunu yaparsanız siz de Allah’ın yardımına mazhar olursunuz.

Eve dönünce o gün öğrendiklerinizi ve yazdıklarınızı kısaca gözden geçirin, böylece konuları daha kolay ve kuvvetli bellemiş olursunuz. Daha sonra hemen ertesi günün ödevlerini yapmaya geçin, işinizi sonraya tehire alışmayın.

Gece televizyon programlarının ve bilgisayar oyunlarının tahsilinizin en büyük düşmanı olduğunu hiç unutmayın. İyi dinlenmek, sabah erken kalkmak için yatsı namazını kılar kılmaz hemen yatmayı tercih edin.

Bilmem siz ne diyecek, ne kadarını başarabileceksiniz? Uygulaması bazı kişilere zor gelebilir, ama bu tavsiyeler, doğru güzel ve denenmiş kurallardır; iradenizi kullanıp bunları uygulayabilirseniz inşaallah ilerde gerçekten üstün, saygıdeğer, başarılı kişiler olmanızı sağlayacaktır.

Yeni bir elbiseyi ilk giydiğiniz zaman onu özenle kullanmağa, kirletip lekelememeğe ne kadar gayret edersiniz!

Okulda yepyeni, bembeyaz, kaliteli ve güzel bir deftere ilk başladığınızda ne kadar rahatlık ve ferahlık duyarsınız! Artık bu tertemiz defteri dikkatle korur, üstünü kaplayıp etiketler, ilk sayfasını süsleyip bezer, sayfaları örselememeğe, yırtmamağa, kirletmemeğe itina eder, yazıları güzel yazar, başlıklarda renkli kalem kullanır, yanlış yazmamaya, yazıp yazıp silmemeğe kenarları uçları kıvırıp, kırıştırmamağa çalışırsınız.

Çok şükür ki hayatımızda da böyle yeni yeni dönemler, mutlu mutlu başlangıçlar olur; azalar da ferahlar, tazelenir, şevklenir, canlanır. Onlar bizim yaşamımıza çeki düzen vermede ne iyi fırsatlardır! Biz, onları, daha önce düştüğümüz yanılgılardan kurtulmaya, ters tutumları bırakmağa, tecrübelerimize dayanan yeni atılımlar uygulamaya vesile kılmalıyız.

Bu günlerde sizler böyle güzel başlangıç yaşamaktasınız.

Sevgili çocuklar!

İşte size yepyeni bir okul devresi ve ders yılı başlangıcı! Haydi, bu yıl geçen yıldan daha başarılı olmaya azmedin! Daha çok çalışın, daha düzenli, daha planlı, daha aydın, daha mutlu daha üstün evlat ve örnek bir öğrenci olmak için yarışın!

Tüm hayatınız pırıl pırıl, başarılı, kutlu ve mutlu olsun değerli çocuklar!

Bu köşenin içeriği  SON PEYGAMBER PLATFORMU’ nun (www.sonpeygamber.im/)  katkılarıyla, KUR’AN’IN ANLAMIYLA BULUŞMAK  PLATFORMU tarafından hazırlanmıştır. Ayet mealleri Hasan Tahsin  Feyizli'nin  Hazırladığı Feyzü'l Furkan Açıklamalı Kur'an-ı Kerim Meali’nden alınmıştır.  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.