1. Haberler

  2. Siyaset

  3. TBP GENEL BAŞKANI PAKDİL TURGUT ÖZAL IN ÖLÜM YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE MASAJ YAYINLADI
TBP GENEL BAŞKANI PAKDİL  TURGUT ÖZAL IN ÖLÜM  YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE MASAJ YAYINLADI

TBP GENEL BAŞKANI PAKDİL TURGUT ÖZAL IN ÖLÜM YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE MASAJ YAYINLADI

“TÜRKİYE, SİVİLLEŞMEYE TURGUT ÖZAL DÖNEMİNDE BAŞLAMIŞTIR”

A+A-

   Merhum Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra Türkiye’de çok şeyin değiştiğini ifade eden Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Nevzat Pakdil, “1980 Askeri darbesinden sonra devletin sivilleşmesinde önemli adımlar atan Merhum Turgut Özal, Cumhurbaşkanı olduktan sonra da bu makamın milli irade tarafından tecelli etmesinde de bir başlangıç teşkil etmiştir” dedi.

TPB Genel Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölüm yıldönümü sebebiyle bir mesaj yayımladı. 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın Türkiye’nin normalleşmesinde, ekonomik olarak kalkınmasında, sosyal hayatın canlanmasında ve dünya ile entegre olmasında çok önemli imzalar attığını belirten Pakdil, “Turgut Özal, seçkin bir şahsiyet, değerli bir siyaset ve devlet adamı olarak yakın tarihimize mührünü vurmuş, hizmetleriyle milletimizin gönlünde müstesna bir yer edinmiştir. Bu ülkenin alicenap insanları onun verdiği hizmetleri asla unutmamış ve unutmayacaktır” şeklinde konuştu.

“MUHALEFET SEÇİMİNİ BOYKOT ETMİŞTİ”

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin milli iradenin tecelli ettiği yer olduğunu ifade eden Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, “Merhum Turgut Özal 1989 yılında cumhurbaşkanlığı seçiminde aday oldu. Sosyaldemokrat Halkçı Parti ve Doğru Yol Partisi meclise girmeyerek seçimi boykot etti. 31 Ekim 1989 tarihinde gene muhalefetin katılmadığı 3. tur oylamasında Turgut Özal 263 oy alarak Türkiye Cumhuriyeti'nin 8'inci Cumhurbaşkanı oldu. Bu gün cumhuriyet tarihinde belki de en önemli günlerden birisi olmuştur. Muhalefetin bu seçimde de Cumhurbaşkanlığı oylamasına katılmaması oldukça manidardır. Fakat tüm boykotlara rağmen Çankaya Köşküne çıkan Turgut Özal, burada da ülkemize çok güzel hizmetler sunmuştur” diye konuştu. Pakdil açıklamasını şöyle tamamladı:

“Merhum Turgut Özal, halkını seven bir siyasetçiydi. Halkla içli dışlıydı. Onun bu sevgisi de halk nazarında karşılık bulmuştu. Türkiye’nin değişim ve dönüşümünde, kalkınmasında, dünyaya açılmasında büyük gayretler sarf eden Merhum Turgut Özal, yaptığı reformlarla da demokrasi tarihimizde derin izler bırakmıştır. Vizyonuyla, kişiliğiyle, yaptığı çalışmalarla milletimizin gönlünde yer edinen Merhum Özal, milletimiz tarafından ebediyen hatırlanacaktır. Bu düşüncelerle, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı, vefatının yıldönümünde rahmetle, saygıyla anıyorum."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.