1. Haberler

  2. Siyaset

  3. PAKDİL NECİP FAZIL ŞEHİR HASTANESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU
PAKDİL NECİP FAZIL ŞEHİR HASTANESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

PAKDİL NECİP FAZIL ŞEHİR HASTANESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

TPB Genel Başkanı Nevzat Pakdil, Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Dr. M. İlker Çitil’i ziyaret ederek Kahramanmaraş sağlık yatırımları hakkında bilgi aldı.

A+A-

  Necip Fazıl Şehir Hastanesi’nde de incelemelerde bulunan Pakdil, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Kamil Türkmen’den vatandaşların memnuniyeti konusunda görüş alış verişinde bulundu. Pakdil, Ak Parti Kahramanmaraş Eski Milletvekili Doktor Cafer Tatlıbal ve Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gül’ü de ziyaret etti.Sağlıklı olma durumunun insanları mutlu eden en önemli faktör olduğunu, bunun için de Hükümetin sağlık yatırımlarına büyük önem verdiğini belirten Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Nevzat Pakdil, “Kendilerini en çok ailelerinin mutlu ettiğini ifade edenlerin oranı, 2011 yılında yüzde 73,8 iken bu oran 2012 yılında yüzde 69,6’ya düşmüştür. Kendilerini en çok sağlıklı olmanın mutlu ettiğini ifade edenlerin oranı, 2011 yılında yüzde 72,8 iken bu oran 2012 yılında yüzde 70,8’e düşmüştür. Bu rakamlar gösteriyor ki, insanları en çok ailelerinin ve kendilerinin sağlıklı olması mutlu ediyor. Hastanelerde yaptığımız incelemelerde, vatandaşlarla sohbetlerimizde bu mutluluğu ve memnuniyeti de görebiliyoruz. Bir insan hastaneye gidip rahatça muayene olabiliyorsa, ilaçlarını alabiliyorsa ve tedavisi yapılıyorsa tüm sıkıntılarından sıyrılmakta ve mutlu olmaktadır. Sağlık sektöründeki iyileşme ülkemizde ortalama yaşama yılını da artırmıştır” dedi.

ARTAN SAĞLIK HARCAMALARI, SOSYAL GÜVENLİK SİSTEMİNE BASKI YAPIYOR”

Sağlık hizmetlerindeki gelişmelerin en net göstergesinin doğumlarda kendisini gösterdiğini, anne ölümlerinin neredeyse kalmadığını ifade eden Pakdil, “Son dönemde, hastalıkların küresel ölçekteki ağırlığı, bulaşıcı hastalıklardan bulaşıcı olmayan hastalıklara kaymaktadır. Çocuk ölümlerinin önemli oranda azalması ve ortalama yaşam süresinin artması beklenmektedir. Toplam nüfusun ve yaşlı nüfus oranının artması, gelir düzeyinin yükselmesi, sağlık bilincinin gelişmesi, yeni sağlık teknolojileri ve sağlık hizmetlerine talebin artması gibi hususların etkisiyle tüm dünyada sağlık harcamalarının artması da beklenmektedir. Artan sağlık harcamalarının sosyal güvenlik sistemi üzerinde yarattığı baskı, özellikle birçok gelişmiş ülkede yüksek kamu borçları ve zayıf bütçe yapısının gerisindeki temel etken olmaya devam etmektedir. Bu bakımdan olaya baktığımızda sağlıkta tasarrufun çok önemli olduğunu görüyoruz. Özellikle ilaç israfı kamu yükünü artırmaktadır” şeklinde konuştu. Pakdil açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Mevcut durumda, genç nüfus yapısına sahip olması nedeniyle Türkiye’nin sağlık harcamalarının milli gelir içindeki oranı gelişmiş ülkelerin gerisindedir. İlerleyen dönemde tüm dünyadaki artış beklentisine paralel olarak, Türkiye’de de sağlık harcamalarının artacağı bir gerçektir. Demografik fırsat penceresi yeterince iyi değerlendirilmediği, emeklilik ve sosyal güvenlik sisteminde şimdiden gerekli tedbirler alınmadığı takdirde, artan sağlık harcamaları, önümüzdeki dönemde sosyal güvenlik sistemi ve kamu maliyesi üzerinde baskı oluşturacaktır. Kamu ilaç harcamaları, 2012 yılında son 4 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşerek yüzde 9 azaldı. Bu azalmayla birlikte ilaca ödemelerde 1 milyar 388 milyon TL tasarruf sağlandı. Kamu tarafından yapılan sağlık ödemelerinde ise 2102’de yüzde 21’lik artış yaşandı. Sağlık ödemelerinin büyüklüğü 2012′de 44 milyar TL ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Bu vatandaşımızın sağlığına ne kadar önem verildiğini de göstermektedir.”

Sağlıklı bireyin, dolayısıyla sağlıklı toplumun, huzur, mutluluk ve ekonomik açıdan kalkınma anlamına geldiğini sözlerine ekleyen Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Nevzat Pakdil, “2012’de Genel Sağlık Sigortası kapsamındaki sağlık hizmetleri için yapılan ödemeler rekor düzeyde arttı. Kamu, geçen yıl 44 milyar TL sağlık ödemesi yaptı.  Sağlık harcamaları oranındaki artış yüzde 21’e ulaştı. Sağlığa 2009′da 29 milyar TL, 2010′da 32 milyar TL, 2011′de 37 milyar TL lira ve 2012 yılında 44 milyar ödeme yapıldı” diyerek açıklamasını tamamladı.

İl Sağlık Müdürü İlker Çitil,  Sağlık alanında yapılanların yanında Göksun Devlet Hastanesi, Afşin Devlet Hastanesi Ek Bina inşaatları hakkında bilgiler verdi, yatırımlarının devam edeceğini söyledi.

“KAHRAMANMARAŞ’TA YILDA 12 BİN DOĞUM GERÇEKLEŞİYOR”

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Kamil Türkmen ise, “Hastanelerimizin 2012 de 1415 olan Toplam Yatak sayısı 2013 Yılının İlk Altı Ayında 1490’a, 530 olan Nitelikli Yatak sayısı 774’e çıkarılmıştır.  Yoğun Bakım Yatak sayımızda artışlar sağlanmış 2012 yılında 47 olan Erişkin Yoğun Bakım Yatak sayımız 70’e, 20 olan Yenidoğan Yoğun Bakım Yatak sayımız 36’ya çıkarılmış olup toplamda 39 yatak artırılmıştır. Muayene oda sayımız 278 iken 318’e, Klinisyen Hekim Sayımız ise 286 iken 300’e çıkarılmıştır. Muayene edilen Sayısı 1.942.497 iken 2013 yılı ilk altı ayda 1.300.232 hasta sayısına ulaşmıştır. 2012 yılında toplam 12.044 doğum 2013 yılının ilk altı ayında ise toplamda 6219 doğum gerçekleşmiştir” dedi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.