OHAL Bölgelerindeki Üniversite Öğrencileri İçin Müjde: İkinci Öğretim Ücretsiz Mi?

Erdoğan'ın imzasıyla çıkan kararla, depremzedeler ve OHAL bölgelerindeki üniversite öğrencilerinden ikinci öğretim ücreti alınmayacak, ödenmiş ücretler iade edilecek.

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Kasım 2023 19:42
OHAL Bölgelerindeki Üniversite Öğrencileri İçin Müjde: İkinci Öğretim Ücretsiz Mi?

Depremzedeler ve Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilmiş bölgelerdeki üniversite öğrencilerinden ikinci öğretim öğrenim ücreti alınmayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, ailesi veya kendisi OHAL ilan edilen illerde ikamet eden devlet üniversitesi öğrencileri ile bu illerdeki devlet üniversitelerinde örgün öğretimine devam eden ikinci öğretim öğrencilerinden öğrenim ücreti alınmayacak, daha önce alınmış ücretler ise iade edilecek.

2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları ve Öğrenim Ücretlerinin Tespitine Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Karar uyarınca, 2023-2024 öğretim yılında ailesi veya kendisi, 6 Şubat'ta meydana gelen depremler sonrası OHAL ilan edilen illerde ikamet eden ve devlet yükseköğretim kurumunda örgün öğretim programlarına devam eden öğrenciler ile bu illerdeki devlet yükseköğretim kurumlarında örgün öğretim programlarına devam eden ön lisans ve lisans öğrencilerinin ikinci öğretim öğrenim ücreti devlet tarafından karşılanacak.

Bu öğrencilerden 2023-2024 eğitim öğretim yılı için ödeme yapmış olanlara, yükseköğretim kurumları tarafından ücret iadesi yapılacak.

Ayrıca, ailesi veya kendisi Filistin'in Gazze şehrinde ikamet eden ve Türkiye'deki herhangi bir devlet yükseköğretim kurumunda örgün öğretim programına devam eden ön lisans ve lisans öğrencileri de ikinci öğretim öğrenim ücretlerinden muaf tutulacak, bu ücretler devlet tarafından karşılanacak.

İlgili Haberler

KAYNAK: Haber Merkezi

Editör
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.