1. Haberler

  2. Siyaset

  3. KAHRAMANMARAŞ GÜNLERİNE İLGİ YOĞUNDU
KAHRAMANMARAŞ GÜNLERİNE İLGİ YOĞUNDU

KAHRAMANMARAŞ GÜNLERİNE İLGİ YOĞUNDU

Kahramanmaraş Valiliği ve Belediyesiyle birlikte Bahçeşehir Üniversitesi, Medam, Mado ve Maraşder’in birlikteliğinde dün gerçekleştirilen Kahramanmaraş Günleri – BİR ŞEHİR ÜÇ İNSAN programı İstanbul’da gerçekleştirildi.

A+A-

Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş yerleşkesi içerisinde yer alan konferans salonunda TRT spikeri Ömer Ersöz’ün sunumuyla başladı

Bahçeşehir Üniversitesi Medam Başkanı ve Başbakanlık Baş Müşaviri Prof.Dr. Bekir Karlığa’nın moderatör açılış konuşmasıyla başladı.Bahçeşehir Üniversite Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Talat Çiftçi’nin hoş geldiniz konuşması sonrası, Maraşder Genel Başkanı ve Beyoğlu Eğitim Vakfı Başkanı Av. Şaban Kurt açılış konuşmasına şiirle başladı;Maraşder Genel Başkanı Av.Şaban Kurt’un konuşması sonrası Bir Şehir Üç İnsan slâyt gösteri yapıldı. Slâyt gösterisinde bir şehrin üç önemli değerinin çok özel fotoğraflarından oluşan kareler perdeye yansıtıldı. Ak Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal açılış konuşmasında:Yollar yapılır, alt yapılar yapılır çevre düzenlemesi peyzaj çalışması yapılır. Bugün İstanbulu dolaştığınızda ve Kahramanmaraş’ı dolaştığınızda geniş aynı güzellikte parklarda dolaşırsınız. İnsanların bütün ihtiyaçlarının karşılanmaya çalışıldığını görürüz. Acaba çocuklarımızın alması gerekenleri çocuklarımıza verebiliyor muyuz düşünmemiz gerek. Biz çocukluğumuzda gazal nameler dinlerdik. Ömer hocalar sesleriyle Ali’nin, Halid Bin Velid’in uhrevi ruhlarını bizlere aktarırlardı.Ve bugün bunun yeniden inşası için burada ve bu güzel insanların bizlere taşıdığı aktardığı o nefesin yeniden yaşatılması için buradayız.Bugün bir şehir üç insan dediğimizde bir şehrin ruhundan beslenmiş üç insanın değerinden konuşmak için burada bir araya geldik. O insanların icraatlarını oluşturan temel kodların ne olduğunu konuşacağız. Ve kimi zaman söz kalbe dokunmaz sözü kalbe dokunur kılan sözü kalbe yakınlaşmasını sağlayan sözün sahibinin o ebedi ruh da o asli vatanımıza ne kadar yakın olduğudur. İmam Azam hazretlerine bir kadın çocuğunu getirir derki; Ey İmam benim çocuğum çok şeker yiyor ona nasihatte bulunda bu alışkanlığından vazgeçsin İmam Azam hazretleri derki kırk gün sonra gel kadın gider ve kırk gün sonra gelir. Kırk gün sonra İmam Azam çocuğa şeker yeme der. Kadın derki bu mu der bunun için mi beni kırk gün beklettin der. O büyük imama derki ey kadın; ben kırk gün önce şeker yiyordum ve çocuğuna şeker yeme deseydim bunun kıymeti olmazdı! Ben kırk gün şeker yemedim sırf senin çocuğuna şeker yeme diyebilmek hakkına sahip olabilmek için. Bu güzel adamlar Kur’an’ın ey iman edenler; neden yapmadığınız şeyleri söylüyorsunuz emrini yerine getirmiş insanlardır.

Bize soruyorlar Kahramanmaraş’tan nasıl bu kadar güzel adam çıkıyor. Bizde diyoruz ki; Orada yapmadıklarını söylemeyen insanlar yaşıyor. Sözü bir özü bir beslendiği kaynak damarı dimdik ayakta olan insanlar yaşıyor. Orada bir ocak yanıyor ve hep beraber bu ocağı yakmaya devam edeceğiz diyoruz.

Burada o üç güzel insan için çok sözler söylendi. O üç güzel insanın şahsi manevisi huzurunda saygıyla eğiliyor o üç güzel insana rahmetler diliyorum diyerek sözlerine son verdi. Grup Başkan Vekili Mahir Ünal’ın konuşmasının akabinde; Prof.Dr. Bekir Karlığa moderatörlüğün de Bir Şehir Üç İnsan paneli başladı.

Yazar Vehbi Vakkasoğlu; Kenan ağabey şöyle derdi: Esnemeyi bırakın horozlar ötüşünceye kadar çalışacağız. Ve bana sen benim cenazeme dahi gelemezsin demişti ve dediği gibi oldu. Aynı gün amcam vefat etti. Amcamın cenazesi için uçakla Maraş’a giderken aklıma geldi uzun uzun düşündüm.

Akil İnsanlar Heyeti İç Anadolu Bölgesi Grubu Başkanı Yazar Ahmet Taşgetiren konuşmasında Kenan ağabey proje adamıydı dedi.

 Prof.Dr. Nazif Gürdoğan Ahmet Bayazıt’ı anlatırken Hiçbir zaman önde görülmezdi. Ölüm hiçbir zaman son değil, başlangıçtı. Çok konuşmazdı. Kanal 7 televizyonun kurulmasında çok büyük katkıları olmuştu. Biz Türkiye’nin geleceğini sokakta aramadık. Gürdoğan, konuşmasında Erdem Bayazıt’ı da yad ederken, paket paket tarhana gelirdi Maraş’tan diye sözleri bitirdi.

 Arif Bilgin şairin hayatına dair anekdotlar anlatırken doğduğunda Sehamid adı verilir. Daha sonra oğlunun adı Ahmet Zeki ismi verilir. 1309 da doğmuş 8 yaşındayken bir rüya görmüş. İki piri tanı görmüş. Tepesinden aşağı gil gil darısı aktarırlar. Annesine rüyasını anlatır. Annesi oğlum sen şair olacaksın der.

 Gazeteci ve yazar Mehmet Göçer 50yıllık gazeteci ve Elbistan’ın Sesi gazetesini çıkarmaktadır. Göçer; Ahmet Çıtak’ı anlatırken en çok sevdiği Kutdusi. İlk defa Göksun’a gider. Yedi bin civarında şiir yazmıştır. Naciye’yi çok sever şiirlerinin birçoğunu Naciye’ye atfen yazmıştır.56 yaşından beri Ahmet Çıtak’ı tanırım dedi. Konuşmasının sonunda Çıtak’ın şiirlerinin yer aldığı flash belleği Şaban Kurt’a takdim etti. Program Bir Şehrin Üç İnsan’ın yakınlarına çiçek takdimiyle son bulurken, Bir Şehir Üç İnsanı anma panelimizde teşrifleriyle onur duyduklarımız; Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, Kahramanmaraş Bölge Milletvekili Sevde Bayazıt Kaçar ve Kahramanmaraş eski Milletvekili Cafer Tatlıbal, Kahramanmaraş Belediye Başkan Vekili Hasan Kara, Bbp MYK üyesi Ahmet Rüştü Çelebi, Gıda ve Kontroller Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kavak, Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz, Kahramanmaraş İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı, Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, Bahçelievler Belediye Başkanvekili Mevlit Uyan, Türkoğlu Kaymakamı Tuncay Akkoyun, Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Şişman, Sultangazi Belediye Başkan Yardımcısı Halil Sayın, Prof.Dr. Orhan Doğan, Mustafa Gül, Adnan Yüksel, İsmail Kıllıoğlu Ali Malik Gözübol, Doç. Dr. Murat Yanık ile işadamlarımızdan, Attila Kanbur, Mahmut Arıkan, Kadir Kurtul, Cihat Ciğer, Ahmet Balsuyu, Fatih Pakdamar, yazarlarımızdan, Vehbi Vakkasoğlu, Ahmet Taşgetiren, Mehmet Göçer, Yüksel Kanar, Serdar Yakar.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.