1. Haberler

  2. Siyaset

  3. HÜKÜMET BÜROKRATLARI GELİYOR
HÜKÜMET BÜROKRATLARI GELİYOR

HÜKÜMET BÜROKRATLARI GELİYOR

Kamudaki üst düzey yöneticiler 'hükümet bürokratı' oluyor. Bu memurlar hükümetle göreve gelip, hükümetle gidecek.

A+A-

Hükümetin 657  sayılı   Memur   Yasası 'nda yapacağı ancak  bugüne  kadar  resmi  olarak açıklanmayan değişiklikler belli  oldu . 


Çalışma   ve   Sosyal   Güvenlik   Bakanı  Faruk  Çelik   başkanlığında   düzenlenen  Kamu  Personeli Danışma  Kurulu   Toplantısı 'nda  hükümet , 5 kritik maddeden oluşan  gündemini   memur sendikalarına  resmen   bildirdi . 

Gazetevatan'ın haberine göre;  Hükümet , bu kritik 5  madde   hakkında  sendikalardan  görüş istedi .

Hükümetin, bu görüşleri hazırlanacak  yasa  taslağına yansıtıp yansıtmayacağı bilinmiyor. Ancak hükümet  bu  düzenlemeleri   içeren   bir   yasa  taslağını  Meclis 'ten geçireceğini de böylece ortaya koydu.

 2 milyon  memur ,  artık  başında sallanan 5 kritik  düzenlemeyle   yüzyüze ... 

Çelik 'in sendikalardan  görüş   istediği  konuların başında 'memurun statüsü' var.  Görüş  istenen ikinci konu, 'memura rotasyon' getirilmesi.

Yöneticilerin   durumu  Bir  diğer konu ise  daire   başkanı  üzerindeki  kadrolardaki   yöneticilerin  hükümetle gelip, hükümetle  görevden  ayrılması.  Bakan   Ç

elik 'in toplantıda, bu konuya ilişkin olarak, "Bir iktidar geliyor, örneğin istemediği bir müsteşarla çalışmak zorunda. Yerine atama yaptığında ise diğeri mahkeme kararıyla geri geliyor" demesi dikkat  çekici  bulundu. 

Dördüncü konu ise kariyer uzmanlıklarının kolaylaştırılması. Örneğin İngilizce bilme şartını kaldırmak veya daha kısa sürede uzman olunmasını sağlamak gibi...

 Son konu ise sicil yönetmeliği. Bakan Çelik, 6'ncı bir başlığı daha sıralayarak buna da 'diğer' başlığı vermiş. Bu madde de görüş istenen listede sınıflandırılmayan konuların yeralacağı belirtiliyor.

Sendikalar endişeli

Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantısı'nda sıralanan başlıklarla ilgili memur sendikalarının önümüzdeki hafta görüşlerini bildirmek üzere Bakan Çelik başkanlığında yeniden biraraya gelmesine karar verildi.

Sendikalar konularla ilgili görüş vermek konusunda ise kararsız. Hükümetin görüşlerine rağmen hazırlanacak tasarıya kendi bildiğini yapacağından endişeli. Toplantıda da kendi görüşlerini sözlü olarak kısmen dile getiren bazı sendikalar olduğu öğrenildi. Örneğin rotasyon yerine belli bölgeleri maaş ve ek ödemelerle teşvik edici uygulamaların daha etkili olacağı görüşlerini dile getirdiler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.