1. Haberler

  2. Siyaset

  3. ERDOĞAN: AÇLIK GREVİ BİR ŞOV
ERDOĞAN: AÇLIK GREVİ BİR ŞOV

ERDOĞAN: AÇLIK GREVİ BİR ŞOV

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'da Merkel'le düzenlenen ortak basın toplantısında ''Avrupa Birliği'nin (AB) bölücü terör örgütüne yönelik tavrı kesindir. AB'nin böyle bir kesin tavrının da neticelerini görmek istiyoruz. Yani batı destekli bir bölü

A+A-

Basın toplantısında bir Alman gazeteci Türkçe olarak cezaevlerindeki açlık grevi eylemlerini sordu. Başbakan Erdoğan çok net bir cevap verdi ve 'Şu anda Almanya'dan tüm dünyaya sesleniyorum. Türkiye'de ölüm orucu diye bir şey yok. Ahmet Türk'ün verdiği ziyafette 17 Temmuz'da kuzu kebap götürüyorlar. Öbür taraftan ölün diyorlar. Açlık grevi falan yok şu anda yapılanlar şovdur. Yarıdan fazlası dilekçe verdi ve bu işi bıraktılar. Burada yine hastanelerimizin bütün personeli hazır bir şekilde bekliyor ve gerekli müdahaleyi anında yaparlar. Dünyanın hiç bir yerinde bu tarz şovlarla hukuk görmezden gelinmez. Ben 75 milyon adına konuşuyorum ve 75 milyonun dermanı olmayı hedefliyorum.' şeklinde konuştu.

İŞTE O AÇIKLAMALAR..

Merkel: Türkiye'de memnuniyet verici ekonomik ilerlemeler sözkonusu.

Başbakan Erdoğan: Berlin'de Türk büyükelçiliğimizin yeni binasını hizmete açtık. Selçuklu mimarisinin de izlerini taşıyan bina 250 yıllık Türk Alman diyaloğunun varlığı noktasında da önemli bir eser. Türk Alman diplomasisinin bölgesel anlamda da etkin bir süreç izleyeceğine inanıyorum.

Siyasi, ekonomik, kültürel noktada geldiğimiz durum nedir bunu görüştük. 32 milyar avroluk bir ticaret hacmimiz vardı. 2012 yılında da aynı orana yakın bir hedefimiz var.

Türk Alman üniversitesinin temelini atmak istiyoruz. Türkiye ve Almanya'da kurulacak bu ünüiversite ile yeni bir süreci başlatacağız. Türkiye'nin özellikle NATO'da Almanya ile birlilkte olmamız Suriye konusunda daha açık bir desteğe ihtiyacımız var.

Suriye'den gelen kardeşlerimizin sayısı 105 bine ulaştı. Tüm bunları değerlendirdiğimizde 300 bin insan var. Suriye'de 2.5 milyon insan evlerini terk etti. Bu felaketi birlikte önlemek zorundayız. İsrail Filistin meselesini de görüştük. Mavi Marmara felaketini yaşadık. 9 vatandaşımızı şehit vermiştik. Biz normalleşme sürecinbin başlangıç şartlarını biz daha önce de söyledik. Şu anda İsrail'in bölgedeki yerleşim yerlerine yönelik adımlar var. Sayın Merkel'e siz duvarları yıktınız ama İSrail'de yeni duvarlar kuruluyor.

Terörle mücadele konusunda görüşmelerimiz var. AB'nin terör örgütüne yönelik net tavrını ortaya koymalıdır. Terör suçluların iade edilmesi için Avrupa'dan adımlar atmasını bekliyoruz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.