1. Haberler

  2. Siyaset

  3. BAŞKAN POYRAZ MUHTARLARLA BULUŞTU
BAŞKAN POYRAZ MUHTARLARLA BULUŞTU

BAŞKAN POYRAZ MUHTARLARLA BULUŞTU

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, 1/5000’lik imar planıyla ilgili olarak, “Bu planda kişiye özel hiçbir uygulama yapmadan, toplumun bütün kesimlerini ilgilendiren bir çalışma yaptık” dedi.

A+A-

Başkan Poyraz, Çocuk Bahçesi’nde düzenlediği toplantı ile bölgedeki mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi. Belediye Başkan Yardımcıları Cevdet Kabakçı, Mustafa Uzunlar ve Hasan Kara'nın da katıldığı toplantıda, muhtarların sorunlarını dinleyen Poyraz, belediye çalışmaları hakkında da bilgiler verdi.
Gazetecilerin de sorularını cevaplandıran Poyraz, hazırlanan imar planında 5 yıllık bir çalışmanın ardından sona gelindiğini söyledi. Planın uygulama safhasına geçilmeden önce son durumun tüm sivil toplum kuruluşu ve meslek odalarının çağırılarak bilgilendirildiğini belirten Poyraz, şunları kaydetti:
“Bu konuda önerilerini istedik. Değerlendirelim işleme koyalım dedik. Bu plana hemen hemen hiç katkıda bulunmadılar. Biz 1/1000’lik imar planını da bitirmek üzereyiz. Şimdi arkadaşlar bitmiş plan için bir takım öneriler getiriyorlar. Artık bunun bir anlamı yok. Ama yine de arkadaşları kabul edip bilgilendireceğiz. Onlarda planın doğru olduğunu görecektir. Biz şehrin geleceğiyle alakalı hiç kimseyle kişiye özel iş yapmadık, toplumun genelini ilgilendiren bir planla ilgili bütünsel bir çalışma yaptık. Bunu herkes görecek. Dolayısıyla bu plan konusu birkaç ay içerisinde uygulamaya geçecek.”
- YENİ MEZARLIK
Başkan Poyraz, Hasancıklı bölgesindeki 600 dekar arazinin mezarlık alanı olarak tahsis edildiğini ve Şeyh Ali Sezai Efendi’nin adının buraya verildiğini ifade etti. Poyraz, “Mezarlık konusu da bitti. Orada 600 dönümlük yerde her çalışma bitti. Biz ismini de koyduk oranın. Şeyh Ali Sezai Efendi’nin adını koyduk. Hem kurtuluş savaşındaki büyük gayretleri, hem de ulemadan bir zat olması dolayısıyla biz onun ismini verdik. Hakikaten yiğit bir insan ve onun adını koyduk. 3-4 ay içerisinde oraya define başlayacağız. Definle ilgili tek tip mezarlık olacak. Kahramanmaraş’ın 250-300 yıllık mezar sorunu olmayacak” diye konuştu.
- ÇARŞILARDA RESTORASYON
Poyraz, Ulu Cami arkasındaki çarşılarda yapılan restorasyon çalışmalarının da Haziran ayına kadar tamamlanacağını dile getirdi. Kentsel dönüşümle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Poyraz, sözlerini şöyle tamamladı:
“Ulu Camii’nin arkasındaki kısım bir aya kadar bitiyor, Haziran sonuna kadar da bütün çarşılarımız bitiriyor. Semerciler, Bakırcılar çarşısı bütün o alandaki çalışmalarımızın hepsi Haziran sonuna kadar bitiyor. Amacımız bundan sonraki süreçte, değişim ve dönüşüm yapmak. Bunun yanında Yusuflar Mahallesi’ni kentsel dönüşüme aldık, Belediye Meclisi’nden geçirdik ve bakanlığa gönderdik. Şimdi kararın gelmesini bekliyoruz. Ayrıca Gayberli, Malik Ejder ve Oruç Reis mahallelerindeki 200 hektarlık bir alanı dönüşüme aldırıyoruz. Artık afete maruz yerleri Serinkent, Etikent gibi yerlerde de değişim ve dönüşümleri yapacağız. Bu her yer apartman olacak anlamına gelmesin. Şehrin tarihi dokusuna uygun bir yapıya kavuşturacağız.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.