1. Haberler

  2. Siyaset

  3. BAŞBAKAN ERDOĞAN KONUŞTU
BAŞBAKAN ERDOĞAN KONUŞTU

BAŞBAKAN ERDOĞAN KONUŞTU

Erdoğan, Tunus Başbakanı ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

A+A-

Başbakan Erdoğan 'Firmalarımızı Tunus'ta yatırım yapmaya teşvik ediyoruz. Bugün düzenleyeceğimiz forumun yeni ilişkilere şekil vereceğini ümit ediyorum. Bunun yanında dost ve kardeş Tunus'a ekonomik alandaki desteğimizi arttırarak devam edeceğiz. Şunu özellikle ifade etmek durumundayım. Birlik, beraberlik, dayanışma en önemli adım olacaktır.

Biz tabi terörle çok mücadele vrdik. Bu mücadelede onbinlerce şehit verdik. Şimdi bir çözüm süreci içerisindeyiz. Tunus'ta bir askerimizin şehit olduğunu öğrendim kendisine Allah'tan rahmet diliyor, Tunus halkının başı sağolsun diyorum. Tüm Tunus'lu kardeşlerime kendi adıma, bakan arkadaşlarım adına ve ülkem adına başsağlığı diliyorum.

GEZİ PARKI OLAYLARI

Daha önce de ifade ettim. Orada bazı terör olaylarına katılanlar var. Bildiğiniz gibi büyükelçiliğe saldırı oldu. Onlar şurada orada bulunanlardandır. Bunların hepsi kendilerini biliyoruz. Yapanları biliyoruz. Masum insanların ve kamu mallarının zarar görmesine sebep oluyorlar. Otobüsleri ve caddelerde ateşe veriyorlar yakıyorlar. Çevre duyarlılığı gösteren insanların niyetlerini kötü niyetle kullanıyorlar. Biz hükümet olarak son dönemlerde zamanında çok sayıda ağaç diktik. Taksim projemiz tarihi çevreyi ve kültürü bir arada toplayan bir projedir. Bu proje İstanbul'a çok güzel bir ortam oluşturacaktır. Tarihi ve kültürel bilinci bir arada tutacak bir proje olacaktır. Orada, büyük bir proje yapacağız. AKM yerine daha güçlü bir merkez olacak projeler yapacağız. Daha güzel hale getirmek için vatandaşlarımızın hep beraber orada değişik ağaçların dikilmiş olduğu o meydanda nezih bir ortamda gezinmeye fırsat bulacaktır.

Biz, yıktığımız yerlerde daha güzel daha modern bir tiyatro binası da yapacağız. AK Parti çok güzel icraatlar yapmıştır. Onlar bize engel çıkarmaya çılışıyorlar. Şuanda herşey hukuk müdahalesinde yürüyor. Bunların kimle ilgili ve nerden geldikleri bu olaylarda nasıl katıldıkları belli değil. Bu konuda gerekenleri yapıyoruz.

Biz ne aldatan olacağız ne aldanan olacağız. Tüm işler bu şekilde yürümektedir. Fakat geneller bu şeyleri söylemiş deriz. Bu türlü şeyleri öyle bir yarışa sokmanın gereği yoktur. Şunu verirsen bunu alırım gibi bir mantıkla devlet yönetilemez. Burada Topçu Kışlası var mı yok mu orada olmayan birşeyi yapacağımızın vaadini vermedik. Orada yapılmış olan Topçu Kışlası'nı aslına döndürüyoruz. Ora gerçekten mimarisiyle muhteşem bir eseri tekrar yapıyoruz. Dünyanın neresine giderseniz gidin bu tür tarihi eserler aslına uygun olarak yapılır ve bununla gurur duyulur. Onlar AK Parti neden böyle bir iş yapıyor diye karşı çıkıyorlar. İstanbul'a bunu animasyonlarla göstermiştik. Taksim'e biz aynı şekilde çevre duyarlılığı içerisinde işlem yapacağız. Çevre bir bütündür. Asfaltların kaldırım taşlarını sökmekte ve zarar vermektedirler. Otobüsleri halkın kullandığı durakları zararlara uğratılmasını sorgulamak lazım.

ARINÇ'IN ÖZÜR DİLEMESİ

Yardımcım gerekli açıklamaları yaptı. Sizler bizleri takip edemiyorsunuz. İş aşırı kullanılmış bir gazla alakalı ise onunla ilgili üzüntümüzü dile getirdik. Bunları teyit etmemiz gerekiyor. Dünyada hiç bir yer yokki gözyaşartıcı gazı kullanmasın. Hiç bir hak hukuk dışı yollarla aranılmaz. Tüm haklar hukuk içinde aranır. İstediğim yerde miting yaparım, yakarım, yıkarım derseniz buna müsade edemeyiz. Biz 21,5 milyon oy almış bir partiyiz. Kapatılma ile karşı karşıya kalmıştık. Kapatılması ile ilgili adımda hiç bir zaman tabanımızı sokaklara dökmedik. Biz, mücadelemizi demokratik olarak verdik ve sonra da yargı kararını verdi. Bize hakkımızı verdi. Kararı, bizim lehimize olmuştur. Biz çoğunluğun azınlığa tahakkümüne karşıyız fakat azınlığın çoğunluğa tahakkümünü de kabul edemeyiz. Bilmeniz gerekiyor ki yapmamız gereken şey hukuku korumaktır. İstanbul'un doğal güzelliğini de korumamız gerekiyor.

Herşeyden önce söylediğim gibi 50 civarında işadamımızın burada yatırımı var. 740 milyon dolar civarında. Şuanda yanımızda 215 işadamı görüşmelerde bulunmuştur. Burada oturmuş bir sistem var. Yatırımlar hızlanırsa bunlardan netice almak mümkün olur. Para civa gibidir. Kendisi için en uygun zemini nerede bulursa oraya gider. Bunu bu şekilde bilmeniz gerekir. İşadamlarının yatırım konusu böyle bir kararlılığın olduğunu ifade etmek isterim. Yoksa şuanda bizimle neden buraya gelsinler ki? Bu şirketlerin 40 milyar dolar cirosu var. Bu işadamlarının bu kadar cirosu var ve buraya geliş sebepleri burada yatırımları yoklamak. Ekiplerini toplayıp buraya geldiler. Bu 215 rakamı ile sınırlı kalmayacak daha farklı sektörlerden işadamları da gelecektir.

2013-2014 Eğitim yılında bazı öğrenciler var. Bunların dışında, Tunuslu gençler kimlerdir tam detaylı bir bilgim yok fakat bu konuda ben içişleri ve dışişleri bakanlarımı koordineli tarafından bilgiler bize aktarılsın biz de takipçisi oluruz.


Erdoğan, Tunus Başbakanı ile görüştü

Başbakan Erdoğan, Tunus'ta Tunus Başbakanı Ureyd ile bir araya geldi. İkili arasındaki görüşme devam ediyor. Görüşmeden sonra basın toplantısı yapılacak.

Başbakan Erdoğan, Tunus'ta Tunus Başbakanı Ureyd ile bir araya geldi. İkili arasındaki görüşme devam ediyor. Görüşmeden sonra basın toplantısı yapılacak

Başbakan Erdoğan, Tunus'ta

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Tunus Başbakanı Ali Larayedh ile görüşmesi başladı.

Erdoğan, havaalanındaki karşılama töreninin ardından, Tunus Devlet Konukevi'nde Larayedh ile bir araya geldi.
Başbakan Erdoğan'ın Konukevi'ne geçerken kullandığı güzergahta, ellerinde Türk ve Tunus bayrakları taşıyan kalabalık bir grubun Türkiye lehine sloganlar attığı gözlendi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.