1. Haberler

  2. Siyaset

  3. BAKAN ŞAHİN: GELECEĞİN MİMARI TÜRKİYE OLACAK
BAKAN ŞAHİN: GELECEĞİN MİMARI TÜRKİYE OLACAK

BAKAN ŞAHİN: GELECEĞİN MİMARI TÜRKİYE OLACAK

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, “Önümüzde parlak bir gelecek var. Lider ülke olmak bölgenin ve dünyanın barışının adaletinin ve geleceğinin inşasını yapmak bizim üzerimizde” dedi.

A+A-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Dünya Bankası, TÜSİAD, Kahramanmaraş Valiliği ve Kahramanmaraş Belediyesinin desteklediği Mehmet Akif Kültür Merkezinde yapılan ‘Kadınlar için İş Fırsatları’ konulu panelde konuşan Bakan Şahin, Türkiye’nin vizyonunu anlattı. Kadının küresel güç olma yolunda çok iyi işler yapacağına vurgu yapan Bakan Şahin, iz bu başarıları nasıl aldık, kadın erkek bir olarak aldık. Ülke arasındaki beraberliği kurduk, Cumhuriyetimiz beraber kurduk. İyi günde, kötü günde kadını ve erkeği ile bu toprakların başarısını birlikte oluşturduk. Şimdi büyük güç diyoruz, büyük hedeflere gidiyoruz. Çünkü bu millet, büyük millet, çok güçlü bir şanlı tarihi var. Ötesinde de çok güçlü bir geleceği var. Toplumun yarısını oluşturan kadının gücünü kullanmazsak, onun takım ruhunu, onun bilgisini, onun disiplinini, kalkınmanın bir parçası yapamazsak bu hedeflere nasıl ulaşacağız” şeklinde konuştu.
Kahramanmaraş’ın herhangi bir il olmadığına da dikkat çeken Bakan Şahin:“Bu şehir, şehirlerden herhangi biri değil. Her şehir Kahraman değil, her şehir gazi değil, her şehir şanlı değil” dedi.
“Önümüzde parlak bir gelecek var. Lider ülke olmak bölgenin ve dünyanın barışının adaletinin ve geleceğinin inşasını yapmak bizim üzerimizde” diyen Bakan Şahin, son olarak şunları kaydetti:
“Kadına destek verdiğiniz zaman, onlara güvendiğiniz zaman, kadının analığına güvendiğiniz zaman inanıyorum ki çok daha hızlı hedeflerimize ulaşacağız. Sayın Başbakanımızın talimatı ile kadının potansiyelini sürdürebilir kalkınmanın bir parçası yapabilmek için önümüzde büyük bir pakete çalışıyoruz.”

FİCHT: “BU PROJENİN BİR PARÇASI OLMAK BİZE MUTLULUK VERİYOR”
Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktör Yardımcısı Florian Ficht, bu projede yer aldıklarından dolayı mutlu olduklarına dikkat çekti. Fitch şunları söyledi, “Dünya Bankası, ‘Adım Adım Anadolu’ projesini bir parçası olmaktan büyük mutluluk duymaktayız. Bu proje çok mütevazi bir şehirde, toplumsal cinsel eşitliğin toplumun tüm katmanlarına etkili olduğu, tüm katlara yayarak, buluşalım. Bunu yapabileceğimiz bir platform oluşturalım. Sosyal Politikalar Bakanlığında çalışan diğer insanların bu yükü yüklenmesiyle birlikte devlet politikalarının uygulamasından sorumlu bakanlarında bu konuyu değerlendirmesi de çok büyük bir fayda getirmektedir.”

YILMAZ: "TEK KANATLA GELECEGE UÇULMAZ"
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz ise kadınların iş gücüne mutlak katılmasının gerekliliğine vurgu yaptı. Milli mücadele yıllarında Kahramanmaraş’ın güçlü kadınlarının desteği, milli mücadelede çok rol oynadı diyen Yılmaz şunları kaydetti: “Kahramanmaraş kadınlarının tarihinden gelen bu güç, ülke ekonomisine büyük katkıda bulunacak en büyük güçtür. TÜSİAD olarak kadınların eğitime, çalışma hayatına ve siyasete katılmalarını önemsiyoruz. Çünkü biz şuna inanıyoruz; ‘Tek kanat var iken uçamayız’ eğer ülke olarak potansiyelimizi yarısından yani kadınlarımızın gücünden faydalanmazsak uçacak bir kapasiteye sahipken o dediklerimize ancak yürüyerek ulaşabiliriz. Bu da bizi gelişmiş ülkelerin gerisinde bırakacaktır. Ailemize, çocuklarımıza daha iyi bir gelecek sunma fırsatını kaçırmaya sebep olacaktır. Çalışmak veya kendi işini kurmak isteyen bir çok kadınımız var. Bu kadınlarımızı çeşitli alanlarda desteklenmesi gerekmektedir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.