BAKAN BAYRAKTAR KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARINI ANLATTI

BAKAN BAYRAKTAR KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARINI ANLATTI - ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI ERDOĞAN BAYRAKTAR: - “CHP’Lİ BELEDİYELER OLSUN, DİĞER BELEDİYELER OLSUN, HİZMET YAPARKEN PARTİCİLİK YAPAMAZSINIZ, TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN BELEDİYESİDİR, BİZİM BELEDİYEMİZ

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
BAKAN BAYRAKTAR KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARINI ANLATTI

 Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, belediyelere kredi verirken partisel bir ayrım yapmadıklarını belirterek, “CHP’li belediyeler olsun, diğer belediyeler olsun, hizmet yaparken particilik yapamazsınız, Türkiye Cumhuriyeti’nin belediyesidir, bizim belediyemizdir” dedi. 
Bakan Bayraktar, katıldığı bir televizyon programında Bakanlığının çalışmaları hakkında bilgi verdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İller Bankası kredilerinin dağıtımında hiçbir partisel ayrım yapılmaması konusunda kendisini uyardığını ifade eden Bayraktar, “Belediyeler bize yeter ki güzel projeler getirsinler biz onlara gerek Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nden, gerek Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü’nden imkanlarımız nispetinde kredi vereceğiz. İller Bankasından da belediyelere kredi verirken kesinlikle ayrım yapmıyoruz. Başbakanımız da bize ayrım yapmayacaksınız, katiyen ayrım yapmayacaksınız diyor. CHP’li belediyeler olsun, diğer belediyeler olsun, hizmet yaparken particilik yapamazsınız, Türkiye Cumhuriyeti’nin belediyesidir, bizim belediyemizdir” dedi.
Bakan Bayraktar sözlerine şöyle devam etti:
“Projeler gerçekten yere sağlam basmalı, örneğin ağaçlı bir yol getirsinler, bisiklet yolu getirsinler, sokak düzenlemesi getirsinler, tarihi dokunun yenilenmesini getirsinler, yöresel mimarinin geliştirilmesini getirsinler, biz onları destekleyeceğiz. Şimdi Yöresel mimarinin geliştirilmesi için de çok büyük çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalar sayesinde Ülkemizin şehirleri güzelleşecek, ülkemiz topyekun kalkınacak. Gelen turist sayısı daha fazla artacak ve yaşanılabilir bir çevre oluşacak.”

“BAŞBAKANIMIZIN TALİMATI İLE BİZ İMARDA EN FAZLA ZEMİN ARTI 5 KAT YA DA 6 KATA İZİN VERECEĞİZ”
Kentsel dönüşümde de imar artışı beklentisinin doğmaması gerektiğini söyleyen Bayraktar, “Başbakanımızın talimatı ile biz imarda en fazla zemin artı 5 kat ya da 6 kata izin vereceğiz. Çok istisna mecburi bir durum ortaya çıkarsa biz değerlendirir gerekirse bakanlar kuruluna götürürüz. Müteahhitler dolaşıyor ben Bakanlığı tanıyorum, bana yerinizi verin ben buranın imarını artıracağım diyor. Böyle bir şey yok, vatandaşlarımız kesinlikle bunlara inanmasın” şeklinde konuştu.
Kentsel dönüşümü vatandaşlara en iyi şekilde anlatmaya çalıştıklarını söyleyen Bayraktar, “Binasının riskli olduğunu bildiren ve yıkılmasını isteyen kişilerden İstanbul Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne her gün 600-700 telefon geliyor. Biz aynı zamanda Alo 181 hattını da kurduk, kentsel dönüşüm için bir hat daha kuracağız” ifadesini kullandı.

“TÜRKİYE’DE ŞU ANA KADAR BİZİM RİSKLİ BİNA OLARAK YIKTIĞIMIZ YAKLAŞIK 50 BİN BİRİM KONUT VAR”
İstanbul’daki kentsel dönüşüm çalışmalarına da değinen Bayraktar şöyle devam etti:
“İstanbul’da riskli alan olarak yaklaşık 15’in üzerinde bölge tespit ettik. Bina olarak da yaklaşık 10 binin üzerinde bina her bina da 3 daire var, 5 daire var, tespiti yaptık. Türkiye’de şu ana kadar bizim riskli bina olarak yıktığımız yaklaşık 50 bin birim konut var, bu 50 bin konutun 35 bini İstanbul’da. Bizim bu senenin sonuna kadar 200 bin birim konutu yakalama hedefimiz var.”

“GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ AMA BASINDA TAKDİR EDİLMİYORUZ”
Bayraktar, çalışmaları gece gündüz devam ettirdiklerini ancak basında takdir edilmediğini belirterek, “Basında bize şaşı bakan bir kesim var, bizim yaptığımız işleri görmüyor, acaba bir gaf yapar mı yapsa da onu büyütsek diyorlar. Halbuki demesi lazım ki; bu adamı inceleyelim, ailesini inceleyelim, yapısını inceleyelim, çalışkanlığını inceleyelim, yaptığı işlerdeki yanlışlıkları, onları inceleyelim, işte günahı nedir, sevabı nedir, ona göre diyelim ki bu adama dokunmayalım. Bunu diyen bir kesim de var tabii” diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.