1. Haberler

  2. Spor

  3. Adil olmadı
Adil olmadı

Adil olmadı

Başbakan Erdoğan, 2020 Olimpiyatları'nın İstanbul yerine Tokyo'ya verilmesini sert sözlerle eleştirdi: Tokyo daha önce almıştı. İstanbul almamıştı. Adil davranılmadı. Bir yönüyle 1.5 milyarlık İslam dünyası ile bağları da kesip atıyorlar.

A+A-

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2020 Olimpiyat Oyunları için Arjantin'de Tokyo ile İstanbul arasında zorlu geçen yarış sonrası önemli açıklamalar yaptı. İşte Erdoğan'ın Buenos Aires dönüşü öncesi verdiği önemli mesajlardan satır başları:

ADİL DAVRANMADILAR

(Olimpiyatları) Tokyo daha önce almıştı. İstanbul almamıştı. Adil davranılmadı. Bir yönüyle 1 buçuk milyarlık İslam dünyası ile bağları da kesip atıyorlar. İstanbul'un hiçbir eksiği yok. Mersin'de Akdeniz Olimpiyatları'nı yapmamış olsaydık, burada ilk ikiye kalamazdık. Bu olimpiyatı almış olsaydık bir sürü avantajı olacaktı. Bunlar tabii bizi üzdü. Madrid elendikten sonra Avrupa ülkeleri de bize oy verir diye bekledik ama olmadı...

YATIRIMLAR SPORCUYA

Her olayda bir hayır vardır. Bunda da vardır. Buraya dünyanın parasını harcayacaktık. Yatırımları sporculara yapalım ve madalyaları alalım. Atletizm ve yüzme gibi alanlarda şimdi yurtdışından antrenör getiriyoruz. Belki bir mayalanma sağlar diye dışarıdan devşirme bir iki sporcu da getiririz. Halterde çok ciddi bir şamar yedik. Doping konusunda çok daha hassas olmamız lazım. Aslında bunların bir kısmı bilinçli doping değil, beslenme veya ilaç kullanma hataları. 'Aferin' ilacı ya da ağrı kesici bile doping nedeni olabiliyor. Bu nedenle ödül alan sporcuların madalyalarını geri almadık.

GEZİ'Yİ KİMSE SORMADI

Bir de atletizmde 15 günde çıkması gereken testleri 3 ay sonra açıklayıp, biyometrik pasaport gibi yeni uygulamalarla çocukları yakıyorlar. Bunda Senagalli Uluslararası Atletizm Federasyonu Başkanı'nın da rolü var. Kendisi açıktan Tokyo'yu destekledi. Bana sponsor firmalar nedeniyle 'onlara borçluyuz' dedi. Böyle şey olmaz... Bize Gezi'yi kimse sormadı ancak Japonlar'a nükleer sızıntı konusu soruldu. 6 yıl içinde sorunu çözeceklerini söylediler. Ya halledemezlerse ne olacak? Türkiye'de bazılarının Tokyo'nun kazanmasına sevinmesine çok şaşırdım. Ben Türk bayrağını yerden kaldırıyorum. Dolayısıyla bazılarının Türkiye kaybetti diye sevinmesini anlayamıyorum.

Başbakan, Ankara' dönüşü yaptığı basın toplantısında da İstanbul'un kaybetmesine sevinenlere en güzel cevabı milletin vereceğini söyledi. Erdoğan, 'Böyle bir şeye sevinilmez. Bizim kaybedişimize üzülen komite üyelerini de gördük.'

Bakanlar sahada

Yerel seçim mitinglerimiz devam edecek. İlk etapta büyükşehirleri bitireceğiz. Büyük önem veriyoruz. Başkan adaylarının isimlerini de yakın zamanda açıklanmaya başlarız. 81 ilde kamuoyu araştırması yaptık. İlk sunumları bize yapıldı. İl il genel durum değerlendirmesi bunlar. Aday isimlerini ise temayül yoklamasının ardından belirleyeceğiz. Burada sorular isimleri de içerecek ama açık uçlu olacak.

GEÇMİŞTE HATALAR OLDU

Mevcut çalışmaya göre partimize yerel seçim için genel destek çok iyi. Yüzde 50'nin üzerinde görünüyoruz. Adaylar açıklandığında bunun daha da yükselmesi sözkonusu olabilir. Tabii bazen üzerine katkı sağlayacak, karşılığı olan veya şehri ve teşkilatı tümden kucaklayacak adaylar çıkaramayabiliyoruz. Geçmişte Şanlıurfa ve Van'da bu tarz hatalarımız oldu. Rakiplerin durumu da önemli bir etkin tabii. Ama adaylar açıklandıktan sonra oyların artması gerek tabii.

BAZİ İLLER RİSKE DEĞER

Üçüncü dönemi dolduran arkadaşlarımızdan aday gösterebiliriz tabii. Olağan bir şey bu. Bazı vilayetlerde vekil veya bakan arkadaşlardan aday belirleyebiliriz. Vekillerin adaylık halinde görevlerinden istifa etmelerine gerek yok. Seçilirlerse istifa etmeleri gerekiyor. Ancak bakanlar için aday olmaları halinde istifa etmeleri gerekiyor. Tabii bunlar risk. Ama bir riski göze almak gerekiyor. Bazı iller buna değer...

AK Parti Güneydoğu'da yüzde 55

81 ilde yapılan anketimize göre Güneydoğu'da durumumuz çok iyi. BDP yüzde 35, AK Parti yüzde 55 gözüküyor. Çözüm süreci öncesinde yüzde 35'e kadar inmişti AK Parti. Tabii bu durundan rahatsız olanlar var. Dağ ve parti en son birbiriyle çelişen açıklamalar yaptı. İyi polis-kötü polisi oynuyorlar sanki... BDP'nin açıklamaları İmralı ile uyumlu. Sanırım mesajlar 'dağ'a geç ulaşıyor. Ya da acele ediyorlar. Bizden, 4 partinin uzlaşmadığı hususlarda yasa çıkarmamızı istiyorlar. Diğer partilerin kabul etmediğini bize fatura etmeye çalışıyorlar. Bizim Akil İnsanlar'ın raporları doğrultusunda reform paketi çalışmalarımız devam ediyor.

HALK ÇÖZÜM İSTİYOR

Çözüm sürecinde çok ciddi sıkıntı olacağına ihtimal vermiyorum. En önemlisi halk sürecin devamını istiyor. Bazı şehirlerde örgütün kendince 'asayiş' birimleri oluşturduğu iddiası gerçek ama bir kısım medya tarafından abartılıyor. Örgüte bazı katılımlar olduğu da doğru ama bunun propagandasını yapıyorlar. Belki yerel seçimler öncesi bu devreyi geçiş süreci gibi kullanmayı istiyorlar. KCK da bu şekilde çıkmıştı. Belediyelerin yasal imkanlarını gayrı resmi yoldan kullanmaya başlamışlardı. Yargı devreye girdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.