1. Haberler

  2. Gündem

  3. YONCA TARIMI İLE HAYVANCILIK KOLAYLAŞIYORYONCA TARIMI İLE HAYVANCILIK KOLAYLAŞIYOR
YONCA TARIMI İLE HAYVANCILIK KOLAYLAŞIYORYONCA TARIMI İLE HAYVANCILIK KOLAYLAŞIYOR

YONCA TARIMI İLE HAYVANCILIK KOLAYLAŞIYORYONCA TARIMI İLE HAYVANCILIK KOLAYLAŞIYOR

İlimizde, yem bitkisi ekiliş alanlarının arttırılması amacıyla tarla günü düzenlendi.

A+A-
 Çiftçilerin ve teknik elemanların  yem bitkisi yetiştiriciliğinin ekonomik öneminin pekiştirilmesi ve en son donanımlı, modern yonca biçme, yonca slajı makinelerini yerinde görmeleri ve tanımaları için İlimiz Merkez Şerefoğlu Köyünde tarla günü düzenlendi.

 

Tarla gününde konuşan İl Müdürü İhsan EMİRALİOĞLU ‘Hayvancılıkta kaba yem ihtiyacının yerel imkânlar ile karşılanmasının önemine vurgu yaparak, çiftçilerimizin yem bitkilerini ekmelerinin hem yaptıkları hayvancılık açısından hem de topraklarımızın organik maddesinin artması açısından önemli bir konu olduğunu söyledi. Yem bitkisi ekmek isteyen çiftçilerimize her türlü teknik desteği vereceklerini söyleyen EMİRALİOĞLU yem bitkisi ekim alanlarının arttırılması için yapılan çalışmalara devam edileceğini belirtti.

 

Hünkar Çiftliği İşletmesinin, yonca ekimi yaptığı arazide yapılan tarla gününde konuşan çiftlik sahibi Eşref ŞEKER ise yonca tarımının yaygınlaştırılması ile bölgedeki hayvancılık sektörünün önemli bir girdisi olan kaba yem ihtiyacının karşılanması kolaylaşırken, diğer taraftan yonca tarımının üretim maliyetinin düşük olması ve bir yılda 6-8 defa biçimi yapılması nedeniyle yoncanın ekonomik getirisinin yüksek olduğunu belirterek yoncaya yapılan yatırımın zahmetsiz ve karlı bir yatırım olduğunun altını çizdi.

 

Tarla gününe İl Müdürü İhsan EMİRALİOĞLU, İl Müdür yardımcısı Mustafa DÖŞYILMAZ, K.T.V.Şube Müdürü Halim UZMAN, çiftçiler, teknik elemanlar ve davetliler katıldı.

 

Tarla günü yoncanın biçilerek slaj haline getirilmesinin arazide uygulamalı olarak gösterilmesi ile son buldu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.