1. YAZARLAR

  2. Hüseyin Yılmaz

  3. YILLIK MUHASEBE MEVSİMİ ÜÇ AYLAR GELDİ
Hüseyin Yılmaz

Hüseyin Yılmaz

MARAŞTANHABER
Yazarın Tüm Yazıları >

YILLIK MUHASEBE MEVSİMİ ÜÇ AYLAR GELDİ

A+A-

7 Nisan 2016 Perşembe, 1 Receb 1437  ‘ÜÇ AYLAR’ dediğimiz mübarek mevsim başlayacak.

Kudsi ve mübarek gün gecelerin tüm okuyucularımıza hayırlı, feyizli, sevaplı, karlı ve faydalı olmasını Cenab-ı Hak’dan bütün kalbimle temenni ve niyaz eyler, daha nice mutlu ve kutlu günlere, gecelere, bayramlara afiyet ve saadetle ulaşmalarını dilerim.

Sevgili okuyucularımız ve aziz kardeşlerimiz bu güzel fırsatları iyi değerlendirsinler; gündelik olağan alışkanlıklarından sıyrılsınlar, aşk ve şevklerini tazelesinler, tevbelerini yenilesinler, Allah’ın (cc) razı olduğu yola girsinler, cennet yönüne yönlensinler; yıllık manevi muhasebelerini yapsınlar!

Geçen Ramazan’dan beri halleri nasıl; kar-zarar durumları ne alemde? Ne gibi sevaplar, hayırlar yaptılar; ahirete, mahkeme-i kübraya ne türlü hazırlıkları oldu? Hangi kötü huyları bıraktılar, hangi iyi ve güzel hasletleri iktisab eylediler? Ömr-i azizleri ne yola sarf oluyor? Yüce Mevla cümlemizin akıbetini hayr eylesin, hepimize iman-ı kamil ile, ardımızda eserler, sadaka-i cariyeler bırakarak, hayırlı evlatlar yetiştirerek, ümmet-i Muhammed Aleyhisselam’a en güzel ve en faydalı hizmetler yapmış olarak, ahirete göçmeyi nasib ü müyesser eylesin!

İnsanın, alıştığı kötü yaşamını bırakması da, sahip olduğu iyi hal ve hasenatını devam ettirmesi de zordur. Şeytan hiç boş durmaz, aman vermez, en salih kimseleri bile ayartmağa, baştan çıkartmaya çalışır; şerrinden Allah’a sığınmalı, devamlı abdestli gezmeli, dilinden zikrullahı eksik etmemeli!

Bu mübarek aylar, günler ve geceler büyük fırsatlardır. Hele mübarek ramazanda şeytanların büyükleri ve azılıları iyice bağlanır, durum çok hoş ve müsait olur; ama Ramazan’a hazırlık da, ta Receb ayından başlar. Receb dikim ve ekim, Şa’ban tımar ve bakım, Ramazan ise hasat ve biçim ayıdır. Ramazan’da bol ve bereketli mahsul almak, çok ecir ve sevap kazanmak, manevi muradına ermek isteyenler Receb ayında içten ve kalpten tevbe edip, çok nafile oruç tutsunlar, çok sadaka versinler, çok tevbe ve istiğfar eylesinler; dini, tasavvufi ve ahlaki eserleri, büyük alimlerin va’z ü nasihatlerini çok candan takip etsinler, gece ibadetine kalksınlar, çok dua etsinler ki muratları husule gelsin!

Üç aylar geldi, mevsim-i hayr ü bereket, zaman-ı rahmet ü mağfiret, sebeb-i duhul-i cennet... Ama ne mutlu gaflet etmeyip, kadr ü kıymetini bilip gereğince istifade ve istifaza edebilenlere!                                                                          Prof. Dr. Mahmud Es’ad COŞAN                                     

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.