1. Haberler

  2. Gündem

  3. Türkiye'yi korumaya hazırız
Türkiye'yi korumaya hazırız

Türkiye'yi korumaya hazırız

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Şam'daki kimyasal saldırıdan Esed yönetiminin sorumlu olduğunu ve uluslararası toplumun bu saldırıya sert tepki göstermesini istedi. Rasmussen, 'Suriye'den muhtemel bir saldırı durumunda Türkiye'nin korunması için yeterli p

A+A-

 Olası Suriye müdahalesine ilişkin açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Suriye rejiminin Şam'ın Doğu Guta bölgesinde 21 Ağustos'ta düzenlediği kimyasal silah saldırıyı görmezlikten gelmenin mümkün olmadığını belirterek, uluslararası toplumdan sert tepki istedi.

Rasmussen, düzenlediği basın toplantısında, 'İstihbarat raporlarıyla ilgili konuşacak değilim. Çok somut kanıtlar sunuldu. Ben ikna oldum. Suriye rejimi bu saldırıdan sorumludur' dedi. Rasmussen, '(Suriye'ye verilecek cevapta) NATO devre dışı kalmış değil çünkü NATO zaten Suriye'de bir rol arayışında olmadı. Patriot'lar Türkiye'nin korunması için yerleştirildi. Ana hedefimiz müttefikimiz Türkiye'nin ektin savunması ve korunması oldu. Eğer Suriye'de yaşananlara askeri operasyonla cevap verilecekse bunun kısa, ölçülü ve belli hedeflere yönelik bir operayon olacağını tahmin ediyorum ve böyle bir operasyonu gerçekleştirmek için NATO kontrol-komuta sistemine ihtiyaç yok' diye konuştu.

AÇIK MESAJ VERİLMELİ

NATO'nun Suriye krizinde, Türkiye'nin savunması dışında bir rol oynamasını beklemediğini dile getiren Rasmussen, sorumluluğun uluslararası toplumda olduğunu belirterek kimyasal saldırı nedeniyle Suriye'ye verilecek cevap için müttefikler arasında istişarelerin sürdüğünü kaydetti. Rasmussen, 'Şam rejimine verilecek cevabın, muhtemel kimyasal silah kullanımının uluslararası toplumun sert tepkisiyle karşılaşacağı konusunda çok açık bir mesaj verilmesine yönelik olmasını' istedi.

TEKRARLANMASI ÖNLENMELİ

Anders Fogh Rasmussen, 'Bu cevap gelecekte bu tür kimyasal silah saldırılarının tekrarlaması önlemeye yönelik olmalı. Çünkü uluslararası toplum sessiz kalarak kimyasal silahlarla yüzlerce insanın barbarca katledilmesini seyredemez' diye konuştu. Rasmussen, kimyasal silah saldırısı nedeniyle uluslararası toplumun Suriye'ye sert cevap vermesi gerektiğine güçlü şekilde inandığını fakat Suriye krizine uzun vadeli, sürdürülebilir bir askeri çözüm görmediğini ifade etti.

İTTİFAK'A YAPILMIŞ SAYARIZ

NATO'nun Suriye'den muhtemel bir saldırı durumunda Türkiye'nin etkin savunması ve korunması için yeterli plan ve hazırlığının olduğunu ve yeni ihtiyat planlamalarına ihtiyaç duymadıklarını dile getiren Rasmussen, Türkiye'nin hedef olacağı bir saldırının tüm İttifak'a yapılmış sayılacağını ve buna verilecek cevabın üye ülkeler arasında kararlaştırılacağını sözlerine ekledi.

Toplumsal destek şart

Suriye'ye askeri müdahale konusunda NATO üyelerinin iç karar mekanizmalarına saygı duyduğunu belirten Rasmussen, 'Bu çok çok karmaşık bir konu ve zor kararlar alınmalı. Demokrasilerde (bu tür kararları almak) karmaşık süreçleri gerektiriyor. Eğer (Suriye'ye) askeri cevap verilecekse demokrasilerde bunu yapmak kolay değil. Bunun için güçlü toplumsal ve siyasi destek lazım ve bu zaman alıyor' ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.