1. Haberler

  2. Gündem

  3. TÜRK OCAĞI’NIN 100. YIL KONFERANSLARI
TÜRK OCAĞI’NIN 100. YIL KONFERANSLARI

TÜRK OCAĞI’NIN 100. YIL KONFERANSLARI

Türk Ocağı Kahramanmaraş Şubesi tarafından 100. Yıl Konferansları kapsamında “sözde ermeni soykırımı meselesi” konulu konferans düzenlendi.

A+A-

 Türkiye Günlüğü Dergisi sahibi ve Genel Yayın Müdürü Mustafa Çalık’ın konuşmacı olarak katıldığı konferans, Ticaret Borsası Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Türk Ocağı üyelerine sözde soykırım iddialarını ayrıntılarıyla anlatan Çalık, problemin 1780’lere kadar dayandığını söyledi.
Soykırım iddialarının tamamen asılsız olduğuna dikkat çeken Çalık, Ermenilerin 1780’den 1915’lere kadar tam 17 kez isyan ettiğini anımsattı. İlk isyanın Kahramanmaraş sınırları içerisinde bulunan Zeytun’da çıktığını kaydeden Çalık, Osmanlı Devleti’nin de bu isyanlar karşısında kalıcı tedbirler almak zorunda olduğunu dile getirdi. Çalık şunları kaydetti:
“Zeytun’da çıkan isyanların ardından ikinci isyan bölgesi olarak karşımıza Derbent çıkıyor. Burada müstakil bir devlet kurmak için harekete geçen Ermeniler Papazlar öncülüğünde girişimde bulunuyor. Bununla kalmayıp her fırsatta Ruslarla işbirliği içerisine giriyorlar. Örneğin Osmanlı-Rus savaşı esnasında onlara kılavuzluk dahi ediyorlar. Anadolu’nun çeşitli yerlerinde yaptıkları mezalimler nedeniyle de Osmanlı tedbirler almak zorunda kalıyor. İşte Ermenilerin yoğunlukta olduğu yerlerde Avşarların şehirlere indirilme çabaları bunlardan biridir. Nihayetinde tehcir oluyor. Yani anlatmak istediğimiz soykırım iddiaları tamamen asılsızdır. Osmanlı Devleti’nin aldığı tedbirlerde tamamen yerindedir.”
Yaklaşık 2 saat süren konferansta, tarihten verdiği örneklerle konuyu geniş şekilde ele alan Çalık, katılımcıların da yönelttiği soruları cevaplandırdı. Konferansın anısına Türk Ocağı Başkanı Dr. Abdullah Tekinşen tarafından Çalık’a sim sırma işlemeli seccade hediye edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.