1. Haberler

  2. Gündem

  3. Trafik sigortasında yeni dönem! Yürürlüğe girdi
Trafik sigortasında yeni dönem! Yürürlüğe girdi

Trafik sigortasında yeni dönem! Yürürlüğe girdi

Demircan Sigorta ve Demirtepe Ömrünü Tamamlamış Araç Bertaraf Tesisi Yönetim Kurulu Başkanı Adem Demircan, Trafik sigortasında yapılan değişiklikler ve Eylül ayı itibarı ile yürürlüğe giren yönetmelikle ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu.

A+A-

Resmi Gazete’de yayınlanarak Eylül’de yürürlüğe giren düzenleme ile ilgili kısa bilgi veren Demircan; “Trafik sigortasına ilişkin kamu hizmet alımları kapsamında, gizlilik ve güvenlik münasebetiyle değişikliğe gidildi. Yeni düzenlemeyle birlikte trafik tesciline tabi olmayan araçlara ilişkin poliçeler Riskli Sigortalılar Havuzu kapsamı dışında tutulacak. Hazine ve Maliye Bakanlığının Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı ve eylül itibarı ile uygulanması başlayacak. Yönetmelikte, aracın el değiştirmesine ilişkin maddede düzenleme yapıldı. Bu düzenlemede, araç yeni tescili ile işletenin sahip olduğu yeni araca ilişkin bilgileri sigorta şirketine bildirmesi, sahip olduğu hasarsızlık indirim hakkının aynı türdeki araçlar için devam etmesi ve hakkında prim artırımı uygulanan işleten için düzenlenecek yeni sözleşmede prim basamağının kaldığı yerden devam etmesine ilişkin hükümler yürürlükten kalkıyor” dedi.

demircan.jpg

BASAMAK TESPİTİNİN YAPILMADIĞI POLİÇELER KAPSAM DIŞI KALACAK

Basamak tespitinin yapılamadığı poliçeler havuz kapsamı dışında tutulacağını vurgulayan Demircan; "Riskli Sigortalılar Havuzu Çalışma Esasları" yapılan değişikliklerde ise, trafik sigortasına ilişkin kamu hizmet alımları kapsamında, gizlilik ve güvenlik gerekçesiyle trafik tesciline tabi olmayan araçlara ilişkin poliçeler ve sigortacılık prensipleri çerçevesinde basamak tespitinin yapılamadığı poliçeler havuz kapsamı dışında tutulacak” dedi.

DOĞACAK MAĞDURİYETLERİN ÖNÜNE GEÇİLDİ

Düzenlemelerin uygulamaya başlanmasıyla mağduriyetlerin ortadan kalkacağı yönünde açıklamalarda bulunan Demircan; “Yeni araç alımlarında noter satışından itibaren trafik sigortasında geçerli olan on beş günlük süre sona erdi. Bu sürede geçerli olan trafik sigortası aracı satan kişiye ait olan poliçe olduğundan, bu süreçte meydana gelen kusurlu kazalarda araç ile ilişiği kesilen satıcı ya ait hasar dosyası oluştuğundan mağduriyetler meydana geliyordu bu uygulama ile bu mağduriyetler ortadan kaldırılmış oldu” ifadelerini kullandı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.