1. Haberler

  2. Gündem

  3. SÜRECİ YIKIM PROJELERİ DİYE ADLANDIRIYORUZ
SÜRECİ YIKIM PROJELERİ DİYE ADLANDIRIYORUZ

SÜRECİ YIKIM PROJELERİ DİYE ADLANDIRIYORUZ

Kahramanmaraş MHP İl Başkanı Mustafa Bastırmacı, yapımcılığını Anadolu Bakış Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni F. Alper Gültepe ve yorumculuğunu Yorum Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kürşad Kerem Akçakale’nin yaptığı Baş Başa programına konuk oldu.

A+A-

    Anadolu Bakış Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni F. Alper Gültepe ve Yorum Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kürşad Kerem Akçakale’nin sorularını yanıtlayan Bastırmacı Türkiye gündeminde yer alan barış sürecinden, akil adamlara kadar birçok konuda çarpıcı açıklamalar yaptı. Yaklaşan yerel seçimler hakkında konuşan Bastırmacı aynı zamanda yayın sırasında dinleyicilerden gelen sorulara da ilginç cevaplar verdi.

Kahramanmaraş MHP İl Başkanı Mustafa Bastırmacı, AK Parti tarafından yürütülen barış sürecini ‘yıkım projeleri’ diye adlandırdıklarını söyledi. Türkiye sınırları içinde yaşayan farklı din ve etnik mensuplarının yüz yıllardır kardeşlik ve anlayış ortamında yaşadığını ifade eden Bastırmacı, Osmanlı döneminden bu yana iki defa ihanet yaşandığını ve bunlardan birinin de Cumhuriyet tarihindeki ihanet projeleri olarak adlandırdıkları süreç olduğunu söyledi.  Bastırmacı, son dönemde Büyükşehir olan illerle beraber eyalet sisteminin alt yapısının oluşturulduğunu savundu.

Yaklaşan yerel seçilerde MHP olarak Kahramanmaraş’ta iddialı olduklarını ifade eden Bastırmacı, il genelindeki tüm ülkücü ve milliyetçi hareket görevlileri ve sevdalılarının çalışmalarına devam ettiğini kaydetti. 2 Ocak’ta seçim stardını verdiklerini aktaran Bastırmacı, milliyetçi hareketin kalesi olarak adlandırılan Kahramanmaraş’ta MHP bayraklarının yeniden dalgalanmaya başlayacağını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday olmayacağını açıklayan Bastırmacı Kahramanmaraş MHP teşkilatında ilk kez iki dönem seçilen İl Başkanı olarak görevine devam ettiğini, milliyetçi hareket için gereken bütün fedakârlıkları yaparak şu anki sorumluluğunu yürütmeye devam edeceğini açıkladı.

Genel seçimlerde de milletvekilliği adaylığının şu anda gündemde olmadığını ifade eden Bastırmacı buna karşılık ilerleyen günlerde il teşkilatı ve ülkücü hareket gönüllülerinin kendisine takdir edeceği bir görevi yerine getirmek için hazır olduğunu belirtti. Akil adamların Kahramanmaraş’a geldiği günlerde yaşanan olaylara değinen Bastırmacı, Kahramanmaraş polis teşkilatının göstericilere karşı müdahalesini esefle kınadığını belirterek görevlerini yapan polislerin devletçi bir anlayışla her zaman yanında yer alacaklarını ifade etti.

Birinci dünya savaşı ve kurtuluş mücadelesi döneminde şehit düşenlerin ilayı kelimetullah davası için canlarını feda ettiğini söyleyen Bastırmacı şöyle konuştu: “ binlerce insanımızı şehit verdik, niçin verdik? İlayı kelimetullah davası dediğimiz Allah davası, vatan davası ve bayrak davası için verdik. Geldiğimiz noktaya baktığımız zaman insanlarımız bir şeyi anlamıyor. Yani bizim süreç itibariyle vatan dediğimiz zaman, herhalde vatandaşlarımızın anladığı babalarından miras kalan 10 dönüm, 20 dönüm toprak zannediyor. Asla böyle bir şeyi kabul etmiyoruz, vatan dediğimiz şey alnımızı secdeye koyduğumuz yer olarak değerlendirirsek, eğer vatanımız olmazsa dinimizi, imanımızı yaşama şansı yok.”

Büyük Orta Doğu Projesini hayata geçirmek için çalışmalarına devam edenlere Türk milletinin izin vermeyeceğini kaydeden Bastırmacı şunları dile getirdi: “Bu süreci değerlendirirken bir taraftan bakıyorsunuz insanların maneviyatını kaybediyorsunuz. Esnafın iş yerinde borçlarını ödeyemez duruma geldiği senedi çeki elektriği zor günler geçiyor. Bunun ne anlama geldiği anlatmak istersek, toplumu ekonomik krizle ıslah etmeye çalışıyorlar. Onun için bu süreçte ben bir kez daha sesleniyorum, önümüzdeki süreç itibarıyla barış süreci diye ortaya koydukları bölünmenin ve Büyük Orta Doğu Projesi’nin (BOP) alt yapısını oluşturulan yani Büyük İsrail Projesinin hayata geçirileceği önümüzdeki süreç içerisinde aziz Türk milletinin buna karşı geleceğine inanıyoruz.”

“İŞ ADAMLARIMIZA, AKP’NİN POLİTİKALARINI DESTEKLEMEZSENİZ KARŞINIZA ÇIKILACAK DENİLDİ”

Bastırmacı: “Burada ne yapmak lazım diye düşünüyoruz, dünyadaki ve bölgemizdeki gelişen olayları eğer çok iyi değerlendiremezsek şayet, Türkiye’de yapılan siyonist ve egemen güçlerin ortaya koydukları projeleri anlama şansımız olmayacak.”şeklinde konuştu.

AK Parti’nin iş dünyası, bürokrasi, basın gibi birçok alandaki çalışanların üzerinde basık uygulandığını savunan Bastırmacı şunları söyledi: “Bundan dolayı da toplumsal hareketi nasıl döndereriz diyerek siyasi polemikle ben işin arkasında kendilerinin ve egemen güçlerin de olduğunu tahmin ediyorum. Baktığınız zaman toplumda ilk önce masumiyet ruhunu gözlemekteyiz. Vatandaşlarımız, şu 11 yıllık süreç içerisinde tüm insanlar üzerinde baskı, korku, her türlü eğitim camiamızdaki, bürokrasimizdeki bürokratlarımıza ne kadar baskının yapıldığını görüyor. İş adamlarımıza, eğer siz AKP’nin politikalarını desteklemezseniz karşınıza çıkılacak denildi.  Her türlü sorunlarla ilgili ne olacağını ve bir taraftan iş adamlarımıza sanayicilerimize tehditler savrulduğu bir ortamda basınımızdaki köşe yazarlarına kadar, siz çalıştırdığınız elemanlarınızı hala durduyor musunuz? Şeklinde baskı uygulandı.”

MİLLET DEVLET KAVGASININ İÇERİSİNDE DE ASLA OLMAYACAĞIZ

Gezi parkı olaylarına değinen İl Başkanı Mustafa Bastırmacı şu şekilde konuştu: “Arkasından gelişen süreç itibariyle de 20. Günü doldurduktan sonra da yasa dışı örgütlerin ortaya çıkması, bundan da nemalanan yine mağdur ve mağduriyet rolünü oynayan AKP Hükümeti hala nemalanmaya çalışıyor. Bir taraftan emir alan polis arkadaşlarımıza veya kuruma söyleyecek her hangi bir şeyimiz yok, orada tabi polis arkadaşlarımız aldığı görevi yerine getirmeye çalışıyor. Tabi biz de isteriz ki karşılarındaki insanlara bir vicdan muhasebesi yaparak müdahale etmelerinden yanayız. Onun için bu gezi parkı olaylarına bakarsak maalesef hükümetimiz yine toplumsal olaylarda sınıfta kaldığını ortaya koymuştur. Onun için Sayın Dr. Devlet Bahçeli’nin de ortaya koyduğu gibi devletle millet çatışmasında asla olmayacağımızı söylüyorum. Ve Allah’a şükür Türkiye’nin hiçbir tarafından, teşkilatlarımızda ne ülkücü ne de milliyetçi hareketin mensubuyum diyen insanlardan o gezi parkı olaylarını kışkırtan, yağmalayan ve toplumsal tahribatı yapanların içerisinde olmadık ve millet devlet kavgasının içerisinde de asla olmayacağız.”

“AKİL İNSANLAR OLARAK GÖSTERMELERİNİ KINIYORUZ”

“Akil insanlar konusunda 63 sayısına dikkat çekmek isterim bunun çok manidar olduğunu iletmek isterim.” diyen Bastırmacı şu şekilde konuştu: “ Geçmişte, Osmanlının yıkıldığı o dönemlerin iyi değerlendirmesinde fayda var diye düşünürüm. Bu akil insanlar Türkiye’nin her bölgesini gezmeye çalıştılar ama her bölgede insanlar Türk bayraklarını eline alarak bu insanların açılım sürecini savunmak ve bu barış süreci ile ilgili kendini akil insan olarak gösterip Türkiye’nin her tarafını dolaşmaya çalışmalarını biz kınıyoruz.”

İl Başkanı Bastırmacı dinleyicilerden gelen, “Ülkü ocakları olarak gençlere yönelik ne gibi faaliyetleri var ve üyelik konusunda bizi aydınlatır mısınız?” şeklindeki soruya şu şekilde cevap verdi: “ Ocağımız her zaman olduğu gibi siyasi bir mekanizma olarak değerlendirme yerine topludaki çocuklarımıza evlatlarımıza geleceğin ülküsünü ortaya koyuyor. Nasıl asker ocağını Peygamber ocağı olarak değerlendirdiysek ocağımızı da böyle ele aldık, böyle gördük ve böyle devam ediyor. Aynı zamanda sayın müftümüzün desteğiyle de bayan ve erkek görevli göndererek ocağımızda hala kız çocuklarımızın erkek çocuklarımızın Kur’an derslerini hatim derslerini almasını sağlayan gerekli çalışmaları yürütene ocak yöneticilerimizi gerçekten kutluyorum. İşte bizim istediğimiz alan bu”

Program yapımcısı ve Yorum Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kürşad Kerem Akçakale’nin,” CHP il başkanı Esad Şengül Ekinözü ve Çağlayancerit’te iddialı olduklarını söylüyor, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki sorusuna Bastırmacı şöyle cevap verdi: “ Tabi ki biz Sayın Başkanın açıklamalarını saygıyla karşılarız, tüm siyasi arkadaşlarıma siyasi partilerin yöneticilerine burada bir kez daha başarılar diliyorum. Ben şunu söylemek isterim ki milliyetçi hareketin ortaya koymuş olduğu düşünce, tavır, netlik ve bir taraftan da insanların ekonomiyle, sağlıkla yapacakları programlara da alternatifler ortaya koyduğumuzu belirtmek isterim. Biz onun için milliyetçi hareket olarak her yerde iddialı olduğumuzu söylüyoruz, hatta ve hatta Nurhak’ta dahi çıkaracağımız adayla oradaki arkadaşımızla biz bu işi başarabileceğimize inanıyorum. Ekinözü’ndeki kardeşlerimiz milliyetçi harekete her zaman teveccühlerini ortaya koymuşlardır, onun için 30 Mart’ta da ben inanıyorum ki Ekinözü’ndeki kardeşlerimizin çok güzel bir çalışmasıyla tekrar dün olduğu gibi bayrağımızı dalgalandıracağız. Bütün ilçe başkanlarımız elinden gelen çabaları ortaya koyuyorlar.”

İL BAŞKANI MUSTAFA BASTIRMACI BÜYÜKŞEHİRE ADAY OLACAK MI?

Kahramanmaraş Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Mustafa Bastırmacı yerel seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olup olmayacağına dair soruya şu şekilde cevap verdi: “ Ben ve Merkez İlçe Başkanım ilk defa ikinci seçilen il teşkilatının başındayız, geldiğimiz günden beri, üç tane seçim geçirdim bazı tecrübelerimizin olduğu inancındayım. Onun için bu tecrübelerimizi benlik duygusundan hareket etmeden, asıl olan millet, asıl olan teşkilatlar yapısı içerisinde kendimi benlik duygusundan arınarak emin olun bu millete adadığımız böyle bir ortamda bir adaylık düşünmem söz konusu bu gün için değil. Teşkilatlarımızın başında yönlendirme ve teşkilatın Kahramanmaraş’a hizmet etmek ve iyi sonuç almak için teşkilatımızın başında kalmayı uygun görüyorum.”

 BENİM ŞAHSIMI TUTUKLATMAYA KADAR KALKTILAR

Akil adamların Kahramanmaraş’a gelmesi ve ziyaret sırasında protesto gösterileri hakkında çarpıcı bilgiler veren Bastırmacı şöyle konuştu: “ Kahramanmaraş’a gelen akil insanlar denen grup geldiğinde ben il dışındaydım, il başkanları toplantısındaydım ve ben gecenin bir yarısında Kahramanmaraş’a geldim. Her hangi bir olaya, sıkıntıya meydan vermeyecek bir olayın içerisinde olduğumuzu belirtmek istiyorum. Bize gelen bilgiler doğrultusunda insanlar Türk bayraklarını alarak, milliyetçi hareketin mensubu olması önemli değil orada vatanını, milletini, bayrağını Allah’ını seven insanlar da vardı. Tabi ki biz o olaylara her hangi bir sıkıntı olmadan orada olmaya çalıştık, fakat ne hikmetse Türkiye’de ilk defa karşısında ellerinde Türk Bayrağı ile İstiklal Marşını söyleyen insanlarımızla ve şerefli polislerimiz, acısında iyi gününde kötü gününde her zaman devletçi politikalarla hareket ederek güvenlik güçlerinin de yanında olduğumuz polislerle karşı karşıya gelmenin üzüntüsü içinde olduk.  O gün insanlar Türk Bayrağını alıp gelmişler, toplumsal tepkisini ortaya koyarak oradan ayrılacaklardı. Yarım saat, 45 dakika protestolarını yapacaklarını söyleyerek bizi de davet ettiler. Olaylara meydan vermemek için ocak başkanımızla, merkez ilçe başkanımızla, kadın kolları başkanımızla orada olmaya çalıştık. Sağduyu çağrısı ile orada olmamızın uygun olduğunu düşündüğümüz için orada olmaya çalıştık. Ama her ne hikmetse amirlerimizden birkaç tanesi, onun dışında Sayın Emniyet Müdürümüzün ortaya koyup süpürün demesini ve böyle bir şeyin içine girmesini esefle karşıladım.

BİR ARKADAŞIMIZ BİBER GAZINDAN DOLAYI GÖZÜNDEN OPERASYON GEÇİRDİ

Biz böyle bir düşünce içerisindeyken orada biber gazı yemek, gaz bombalarının atılması Türkiye’de daha önce yapılmamıştır. Bir arkadaşımız biber gazından dolayı gözünden operasyon geçirdi, şimdi soruyorum elinize ne geçti? Orada süpürün, dağıtın dediniz de ne oldu? Akil insanlara sahip çıkarken siz, orada bulunan insanlar kötü bir şey söylemiyor. Sadece demokratik haklarını kullanıyorlar, toplumsal demokratik kurallar içerisinde tepkisini ortaya koyuyor. Ve benim şahsımı tutuklatmaya kadar kalktılar ama asla biz böyle bir şeyle karşı karşıya gelmek istemedik, olmayacağız da.  Şahsımı ifadeye çağırmalarını bir İl Başkanı olarak, bir teşkilat başkanı olarak esefle kınadığımı buradan dinleyicilerimize üzülerek ifade etmek istiyorum. Sanıyorum ki görevli arkadaşlarımızın gerekli dersi aldıklarına inanıyoruz, unutmayalım milliyetçi hareketin mensupları her zaman olduğu gibi İlayı Kelimetullah millet davasında varız. Artık bizim gençlerimiz sokaklarda değil bu ülkeyi yöneten, idare eden, gençlerimizin hazır olduğunu, kadrolarımızın hazır olduğunu ben bir kez daha yenilemek istiyorum.”

Kahramanmaraş yerelde ne gibi çalışmalar olacak, aday adayları ne zaman belli olacak ve kamuoyuna ne zaman tanıtılacak. Bu konularda iddialı mısınız?

TEK ÇARE MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ

“Ben ilk kez Kahramanmaraş il teşkilatında ikinci dönem İl Başkanlığına seçildim, bu da tecrübenin, sevginin, saygının getirmiş olduğu bir şey. Ben teşkilatımızdaki herkese çok teşekkür ediyorum biz bu dönem birlikteliğimizi ortaya koyduk. Benim teşkilat üyelerim, arkadaşlarım kimsenin siyaset oyunlarına gelmeyecek.  Takdir edersiniz ki biz 2 Ocak 2013 günü mahalli idareler seçiminin başlangıcını basın yoluyla verdik, çalışmalarımız o düzeyde devam ediyor. Bu güne kadar sivil toplum örgütleri, sendikalar, odalar elimizden geldiği kadar teşkilatlarımız ilçelerimizi, beldelerimiz geziyoruz. Tek çare Milliyetçi Hareket Partisi, onun için biz bu birlikteliğimizi, beraberliğimizi asla bozdurmayacağız, asla dışardan gelen mihraklara da boyun eğmeden ok gibi olacağız. Ülkücü ve milliyetçi hareketin mensuplarını da buradan tekrar kucaklıyorum, bu millete hizmet ettiklerinden dolayı hepsine şahsım ve teşkilatım adına teşekkür ediyorum.

BİR İKİ YERDE ADAYLARIMIZI BELİRLEDİK

 Şu anki mevcut yapıyla tüm ilçe başkanlarımız gerçekten o bölgenin hatırı sayılır olgunlukta bu işi başarabilecek tecrübeye sahip başkanlarımızla yolumuza devam ediyoruz. Bir iki yerde adaylarımızı belirledik, Çağlayancerit’te adayımız Nazım Engizek beyle yolumuza devam edeceğiz, yine Andırın’da teşkilatların da karar verdiği belli bir arkadaşımız olduğuna inanıyoruz. Diğer yerlerde de aday adaylarımız son hızla müracaatlarını yaparak devam ediyoruz. Kahramanmaraş çok önemli bir konumda, Kahramanmaraş milliyetçi hareketin, ülkücü hareketin geçmişte olduğu gibi kalesi dediğimiz, burçlarına milliyetçi hareketin bayraklarını diktiğimiz bir ortamın geldiğine inanıyoruz. Yani yanlış anlaşılmasın diğer partiler ama kimsenin nikâhına kıyılmadı, asıl olan millettir, millet davasıdır diyoruz.  Buradan Büyükşehire talip olduğumuzu da söylüyorum.”

Bazı çevreler tarafından milletvekili adayı olacağınız söyleniyor bu doğru mu?

Az önce ifade ettiğim gibi biz Allah’ın izniyle, milletimize, memleketimize hizmet etme aşkıyla yaşıyoruz. Ben bu memleketin çocuğuyum, burada da hizmet ediyorum, yıllardır da bu davanın içerisinde çocukluğumuz ülkücü hareketin içinde geçmiş ve ülkücü hareketin mensubu olmaktan da onur ve şeref duyuyorum. Biz hizmete talip olduğumuzu, hizmet beklediğimizi, benlik duyguları içerisinden çıkarak önümüzdeki süreç için samimiyetimle yine söylüyorum, Allah bize neyi yazmışsa, nerede hizmet etmemiz gerekiyorsa her zaman her şeye hazırız. Bu yanlış anlaşılmasın, ölüm var çünkü her şeyden önce Hak’ka ulaşacağımız gün var, onun için bir şey söylemek doğru değil. Teveccüh buyurur, teşkilatlarımız ve kamuoyumuz öyle bir görev olduğu müddetçe de her zaman hazır olduğumuzu belirtmek isterim.”

DİKKATE VE CİDDİYE ALMADIK

Ankara'da ki mitingde MHP bayraklarının açılmasına da değinen Bastırmacı şunları kaydetti: "Takdir ederseniz ki son günlerde bir sorunumuz daha vardı, bir mitingde Ankara’da ki bir mitingde üç hilal bayrağının açılması. bizim için, bu ülkenin tüm vatandaşları için ne kadar önemliyse, herkesin bayrağının ne kadar önemli olduğunun da farkındayız, zaten 3 hilalin anlamlarından bir tanesi de ahlak, iman ve fazilettir. Yani oraya baktığımız zaman 3 hilalleri açmasını biz çok dikkate ve çok ciddiye almadık, çünkü sahte bir düşünceyle, oranın bir Belediye Başkanının veya yöneticilerin kamuoyuna bir mesaj vermesi için yaptıklarını bizlerde biliyoruz, tüm kamuoyu da biliyor. Ama istedik ki, oradaki yönetici Sayın Başbakan bir bayrak, bir siyasi partinin olgusudur, namusudur demesini beklerdik ama maalesef öyle bir şey olmadı. Hatta takdir edersiniz ki, bütün oyları düşerken, ülkeyi ihanet çemberi içerisine soktuğu bu ortamda, aziz milletimizin uyanması, aziz milletimizin artık oyunlarına gelmeyeceğini düşünerek, oylarının düşmesi neticesi olarak da, yine Osmanlı bayrağımızdaki üç hilal dediğimiz bayrakları açtırmaya çalışıyor. Buradan anlamak lazım diye düşünüyorum, demek ki bayrağımızın ne kadar önemli, sembolümüzün ne kadar önemli olduğunu Başbakan'da erde olsa, geçte olsa anlamıştır. O yüzünden ben bu bayrak hadiselerini kamuoyunun takdirlerine sunmak istiyorum. Korkunun da bacayı sardığını zannediyorum ve milletin tek çaresi ve milletin tek düşüncesi Milliyetçi Hareket'in ortaya koyacağı vizyon ve misyonla bu bayrağı dalgalandırarak, bu millete hizmet etmenin yollarını arayacaklardır. Bundan emin olsun kardeşlerimiz, arkadaşlarımız, vatandaşlarımız, inanıyoruz ki Milliyetçi Hareket'in yönetiminde, başarısında kendilerinin de ortak olacağını, söz sahibi millet olduğunu bilmeleri istiyorum."

Yaklaşan seçim sürecinde Genel Başkan Devlet Bahçeli Kahramanmaraş’ı ziyaret edecek mi? Edecekse bunun belli bir tarihi var mı?  Nasıl bir coşkuyla karşılamayı düşünüyorsunuz, bununla ilgili ayrı bir projeniz var mı?

"Tabi ki Genel Başkanımız her zaman bizim belirleyeceğimiz ve teşkilatların belirleyeceği adaylarla yola çıkacağımızı defalarca belirtmiştir. Yani istediğiniz an adayınızı açıklayabilirisiniz diye, bunu samimiyetimizle de söylüyoruz, çünkü Genel Başkanımız teşkilatın içinden gelmiş, yoğrulmuş, bu uğurda mücadele etmiş, emeğini vermiş, tabiî ki birde Ülkücü Hareket'in ve Milliyetçi Hareket'in mensupları olarak da her zaman Genel Başkanımızı, Başbakan yapmak için bu mücadeleyi veriyoruz. Burada da aday adaylarımızın çıkmasını ne zaman istersek kendisi de Kahramanmaraş’a gelip, burada kalarak bir kaç gün, en az 2 gün veya 3 gün kalarak burada program yapacağını şahsımıza tebliğ etmiştir. Bizden program bekliyor, İnşallah Ramazan ayı sonu itibariyle böyle bir programın içerisinde olacağız." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.