1. Haberler

  2. Gündem

  3. SAVAŞ PSİKOLOJİSİNDEN MESLEK KURSLARIYLA UZAKLAŞTILAR
SAVAŞ PSİKOLOJİSİNDEN MESLEK KURSLARIYLA UZAKLAŞTILAR

SAVAŞ PSİKOLOJİSİNDEN MESLEK KURSLARIYLA UZAKLAŞTILAR

Suriyeli mülteciler, Kahramanmaraş’taki çadır kentte açılan meslek kursları sayesinde savaş psikolojisinden uzaklaştı.

A+A-

     Kahramanmaraş Konaklama Tesisleri'nde kalan Suriyeli mülteciler, kendilerine yönelik verilen meslek kurslarıyla zamanlarını dolu dolu geçiriyor. Türkiye’de en huzurlu çadır kentlerden birinde kalan Suriyeliler, bu eğitimler sayesinde hem savaş psikolojisini unutuyor hem de meslek sahibi oluyor. Özellikle kadınlara yönelik açılan meslek kursları büyük ilgi görüyor.
Ev işlerinden arta kalan zamanlarda, açılan dikiş, nakış, trikotaj kurslarında eğitim alan Suriyeli kadınlar, eserlerini ilk kez sergiledi. Birbirinden güzel elbiseler, yöresel kıyafetler hazırlayan Suriyeli kadınlar, bu çalışmalarını Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe’nin açılışını gerçekleştirdiği sergide beğeniye sundu.
Çadır kentten sorumlu Vali Yardımcısı Tuncay Akkoyun ve Kent Konseyi Başkanı Zeynep Arıkan ile birlikte sergiyi dolaşan Vali Kocatepe, çalışmalar hakkında bilgiler alarak, Suriyeli kadınları tebrik etti. Verilen emeklerin boşa gitmediğini söyleyen Vali Kocatepe, şunları kaydetti:
“Çadır kentimizde geçen yıl sonbahar aylarında başlattığımız dikiş, nakış, trikotaj ve el sanatlarıyla ilgili kurslar devam ediyor. Kardeşlerimiz bugün diktikleri elbiseleri bize sergiliyor. Onları gördük. Gerçekten bizim halk eğitim bünyesinde açtığımız kurslardaki eserler kadar zengin, çeşitli ve birbirinden güzel eserler ortaya çıkarmışlar. Burada bizim öğretmenlerimizin çok büyük etkisi, katkısı var ama Suriyeli misafirlerimizin de kabiliyetli olduklarını görüyoruz. Bu güzel eserleri ortaya çıkardılar. Tebrik ediyoruz. Diğer yandan çadır kentte şu anda 2 bin 300 öğrencimiz var. Lise dışında diğer ilk ve orta eğitimleri burada veriyoruz. Ayrıca yetişkinler için de bu kurslar devam ediyor. Bunun yanında TÜMER’in iştirakiyle Türkçe kurslarımız var. Onların da desteğiyle Türkçe kursları veriyoruz, Suriyeli mülteci kardeşlerimize Türkçe öğretiyoruz. Şu anda huzurlu bir çadır kent yaşamı var. Tabi gönülden dileğimiz bir an önce kendi ülkelerindeki huzur geri gelir, oradaki problemleri ortadan kalkar ve kendi yurtlarına, yuvalarına ve yakınlarına kavuşurlar.”
Çadır kent içerisindeki ana sınıflarında eğitim alan Suriyeli çocuklar ise, bomba seslerinden uzak, şefkatli bir ortamda eğitim alıyor. Hem kendi dillerini hem de Türkçeyi öğrenen Suriyeli çocuklar, Türkçe şarkı söylemeyi bile başardı.
Öğrencileri sınıflarında ziyaret edip bağrına basan Vali Şükrü Kocatepe de, gördüğü tablo karşısında büyük memnuniyet duydu. Türkçe sayılar sayan, şarkılar söyleyen ve dualar okuyan çocukları izleyen Kocatepe, emeği geçenleri tebrik etti. Vali Kocatepe, Suriyeli çocukların eğitimleri noktasında da her türlü gayretin gösterildiğini belirterek, çocukların kendi ülkelerindeki müfredatlarına göre uygun şekilde eğitim aldıklarını kaydetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.