ŞAHİN BATALLI DAN GDO LU PİRİNÇ DEĞERLENDİRMESİ

Güneydoğu Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçı Birliği Başkanı ve aynı zamanda TİM Sektör Grup Başkanı Şahin Batallı, Türkiye gündeminde yer alan GDO’lu pirinç olayıyla ilgili sağduyu çağrısında bulundu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
ŞAHİN BATALLI DAN GDO LU PİRİNÇ DEĞERLENDİRMESİ

       Batallı yaptığı açıklamada, "Son günlerde Türkiye gündeminde yer alan GDO’lu pirinç olayıyla ilgili olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker’in de belirttiği gibi, dünyada ticari GDO’lu pirinç olmadığı yönündeki açıklamaların yanı sıra, ABD Tarım Ataşeliği'nin de GDO’lu pirinç olmadığı yöndeki açıklamalara rağmen, toplumun yanlış bir şekilde yönlendirilmesi, ülkemiz için çok tehlikeli sonuçlar doğuracaktır. Gerek tüketicilerin yanlış bilinçlendirilmesi ve gerekse ülke ekonomisinin kötü yönde etkilenmemesi için herkesin belirli bir sorumluluk içinde davranması gerekmektedir" dedi.
Batallı, özellikle son günlerde yaşanan bu problemin temelinde ülkemizdeki GDO ile ilgili kanundaki boşluklardan dolayı yaşanan bir regülasyon sonucu olduğunu kaydederek, "Bu regülasyon sonucunda da firmalar mağdur olmaktadır. Uzun bir süreden beridir zaten bu kanunla ilgili yaşanan regülasyon problemleri için pek çok firma sıkıntı yaşamıştır" diye konuştu.
Kanunun çıkarılmasından sonra gerekli alt yapının oluşmamasının, bu tür belirsizlikleri de beraberinde getirdiğinin altını çizen Batallı, sözlerine şöyle devam etti: “Şu an inceleme aşamasında olan bir konuda erken hükümler vermek, insanları ve firmaları mağdur etmek hukuken de yanlıştır. Halen analizlerle ilgili tartışmalar bile netleşmeden firmalara suçlar isnat etmek de ileride başka hukuki sonuçlar doğuracaktır. Yüce yargının bu süreci sağlıklı bir şekilde yürütebilmesi için herkesin hukukun belirlediği sınırlar içinde kalması gerekmektedir. Aksi takdirde tüm firmalar Türkiye’de yakın dönemde mağdur duruma gelecektir. Raflara 1 gram dahi ürün koyabilecek firma ortada kalmayacaktır. Olay netleşmeden peşin hükümler vermek ve firmaları haksız yere hükümler altına almak doğru değildir. Avrupa Birliği’nin GDO’lu ürün standartlarına uygun olarak ülkemizin yasa ve yönetmeliklerinin çok acilen yeniden düzenlenmesi ve kanundaki bu boşlukların giderilmesinde büyük yarar bulunmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.