1. Haberler

  2. Sağlık

  3. SAĞLIK ÇALIŞANLARI İSTEK DIŞI TAYİN MAĞDURU
SAĞLIK ÇALIŞANLARI İSTEK DIŞI TAYİN MAĞDURU

SAĞLIK ÇALIŞANLARI İSTEK DIŞI TAYİN MAĞDURU

Sağlık Bakanlığı Teşkilat Kanunundaki değişiklikle 2 Kasım 2011 tarihinden sonra 4 ayrı kurumda hizmet vermeye başladı. Kasım 2012 tarihinden itibaren de illerimizde Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna bağlı kamu hastaneleri birlikleri fiilen uygulamaya ge

A+A-

Yeni yapılandırma sürecinde çalışanların mağduriyeti ve sağlık hizmetlerinde olası aksaklıklar konusunda görüşlerimizi ifade etmiştik. Gün geçtikçe ortaya çıkan yeni uygulamalar ne yazık ki bizi haklı çıkarmıştır.

Bu uygulamalardan biride dün yaşanmış, sağlık çalışanları istekleri dışında tayine maruz bırakılarak şok yaşatılmıştır. Halk Sağlığı Kurumu ile İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı olarak görev yapan bazı, Tıbbi Sekreter, Sağlık Memuru, Ebe ve Hemşire arkadaşlarımızın istek dışı tayinleri yapılmış ve kurumlar arası geçişle, hastanelere görevlendirilmişlerdir. İl Sağlık Müdürlüğünde çalışanlar Halk Sağlığı Müdürlüğüne verilmiştir.  İstek dışı bu tayinlerle kimin neye hizmet ettiğini anlamak gerçekten zordur. 

Kurumlar arasında gerçekleştirilen bu nakiller hukuka alenen aykırıdır. Bu istek dışı kabul edilemez tayinler bir günde oldu bittiye getirilmiştir. Tamamıyla haksız ve hukuksuz olan bu işlemde zahmet edip çalışanlara haber bile verilmemiştir. Ne talepleri alınmıştır. Ne de tayin edileceksiniz denilmiştir. Sabah gittikleri kurumlarında artık oranın çalışanı olmadıklarını öğrenmişlerdir.

 

Burada çalışanlar bir hukuksuzluk yapmamışlardır. Herhangi bir kusurları da yoktur. İstek dışı tayine maruz bırakılacak davranışları da olmamıştır. Ama resen tayine maruz bırakılmışlardır.  Çalışanın isteği ve iradesi dışında yapılan bu tayinlere imza atanlar büyük bir vebal altına da girmişlerdir.


Birileri Bakanla poz vermeyi, pinpon oynamayı en büyük sendikal faaliyet olarak çalışanlara dikte ede dursun, Biz Türk Sağlık-Sen olarak muhatabımız kim olursa olsun haksızlık karşısında suskun kalmayacağız. Vatandaşımızın Sağlık Hakkını da çalışanlarımızın haklarını da sonuna kadar korumaya ve geliştirmeye devam edeceğiz.

 

Biz Türk Sağlık-Sen olarak her şeye rağmen doğru bildiğimiz yolda yürümeye ve çalışanlara hizmete devam edeceğiz. Bu yanlıştan dönülmesi içinde bugün çağrımızı yapıyoruz. Konuyu mahkemelere taşımaktan asla çekinmeyeceğiz. Çalışanların hakkını kimse göz göre göre yiyemez.  

 

 Hepinize Teşekkür Ediyor Saygılar Sunuyorum.


                                                                                              Adem DEMİR

                                                                                  Türk Sağlık Sen Şb.Başkanı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.