1. Haberler

  2. Gündem

  3. POLAT: TEŞVİKLER DEVAM ETMELİ
POLAT: TEŞVİKLER DEVAM ETMELİ

POLAT: TEŞVİKLER DEVAM ETMELİ

Elbistan Sanayici ve İşadamları Derneği (ELSİAD) Başkanı Emin Polat, 2004 yılında yürürlüğe giren 5084 sayılı Teşvik Yasası’nın 31 Aralık 2012 tarihi itibarı ile sona erdiğini hatırlatarak, Teşvik Yasası’nın 3 yıl daha uzatılmasını istedi.

A+A-

Polat, düzenlediği basın toplantısında özellikle KOBİ'lerin yasadan azami derecede istifade ettiklerini vurgulayarak, teşviklerin sona ermesi ile birlikte büyük sıkıntı içerisine girdiklerini söyledi. Polat, “6 Şubat 2004 günü yürürlüğe giren 5084 sayılı Teşvik Yasası ile ve sonrasında 12 Mayıs 2005 tarihinde yürürlüğe giren Yatırım ve İstihdamın Desteklenmesine yönelik çıkarılan yasa 31 Aralık 2012 tarihi itibarıyla sona ermiştir. Çıkarılan bu teşvik yasaları sayesinde ülkemizdeki işsizlik sorunu ciddi bir azalma göstermiş ve çalışanları sigortalı istihdam etme sayısında çok ciddi bir artış olmuştur. Bu teşvikler sayesinde Anadolu’daki KOBİ'ler ve küçük işletmeler büyüme olanağı bulmuş ve büyük firmalarla rekabet etme fırsatını yakalar hale gelmişlerdir. Bu zamana ve buraya kadar elde edilen kazanımların devam etmesi de kazanılması kadar önemlidir. Hükümetimiz işsizliğin azalması ve kayıt altı istihdamın artması için büyük çabalar sarf etmiş ve bunda da verilen istihdam rakamlarına baktığımızda başarılı olduğu görülmüştür. Bu kayıtlı istihdam artışını en iyi kendi şehrimizde görmekteyiz. Kahramanmaraş’ta teşvik yasası uygulanmaya başlandığında 2005’te kayıtlı istihdam sayısı 46 bin iken, bu sayının 2012’de 110 bini geçmiş olduğu görüldü" dedi.
Özellikle Güneydoğuda bulunan illerdeki işletmeler ve KOBİ'lerin ciddi bir sıkıntıyla karşı karşıya kalacağını belirten Polat, "Bu sıkıntıların yanında teşvikler devam etmezse işletmeler işçi çıkarma yoluna gidecek, KOBİ'lerküçülme ve duraklama riskiyle karşı karşıya kalacaktır. Bütün bu sebeplerden dolayı biz Elbistan Sanayici ve işadamları Derneği olarak teşviklerin 3 yıl daha uzatılmasını istiyoruz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.