1. Haberler

  2. Gündem

  3. PAKDİL, BAYRAM SAYGIDIR, HÜRMETTİR, AHDE VEFADIR
PAKDİL, BAYRAM SAYGIDIR, HÜRMETTİR, AHDE VEFADIR

PAKDİL, BAYRAM SAYGIDIR, HÜRMETTİR, AHDE VEFADIR

Türkiye’nin zor bir coğrafyada yer aldığını, bu sebeple sürekli olarak dinamik bir yapıda olma gibi bir mecburiyetinin olduğunu ifade eden Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, “Bu kadar kaotik bir ortamda

A+A-

 Kahramanmaraş’ta huzurevinde kalan yaşlıları ziyaret eden ve bayramlarını tebrik eden Türk Parlamenterler Birliği (TPB) Genel Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, “Bayramlar, kandil geceleri, Ramazan ayı bizim toplum yapımızın harcını oluşturuyor. Ne zaman sıkıntılar olursa, bu günler ve geceler birliğimizi, dirliğimizi sağlıyor. Kardeşlik hukukumuz tekrar canlanıyor, barış ortamı sağlanıyor. Türkiye çok zor bir coğrafyada bulunuyor. Bunun sonucunda her zaman (zor bir dönemden geçiyoruz) ifadeleri ile başlayan cümleler kuruyoruz. Çevremizdeki ülkelerde bu kadar karışıklık olmasına rağmen, ülkemizde barışı ve huzuru sağlayabiliyorsak, bu vatandaşlarımızın olaylar karşısında gösterdiği aklı selimden kaynaklanmaktadır” şeklinde konuştu.

Ramazan ayının ve akabinde gelen Ramazan Bayramının oluşturduğu manevi iklimin unutulan manevi değerlerin yeniden hatırlanması ve yaşanması açısından son derece önemli olduğunu ifade eden Nevzat Pakdil, “Ramazan ayı boyunca Kahramanmaraş ve ilçeleri gezdik, vatandaşlarımızla birlikte olduk, iftarlar, sahurlar yaptık. İnsanlarımızın olaylar karşısında gösterdiği tavırlar demokrasinin ülkemizde yerleştiğini göstermektedir” dedi.

Ramazan ayı boyunca, saygının, sevginin, kardeşliğin, komşuluğun, dostluğun tüm Türkiye’de olduğu gibi, Kahramanmaraş’ta da canlı bir şekilde yaşandığını kaydeden Nevzat Pakdil, “Arakan’daki Müslümanların sorunlarının çözümünü bulmadan, Suriye’de yeni olaylar yaşanıyor. İntihar saldırılarında ölen insanlarımızın üzüntüsünü bile paylaşamadan, Mısır’daki vahşetle karşı karşıya kalıyoruz. Tunus’daki, Libya’daki siyasi cinayetlerin şokunu yaşarken, Afganistan’ı, Doğu Türkistan’ı unutuyoruz. Tüm bunların Ramazan ayı içerisinde yaşanmış olmanın kahrını yaşadık. Böyle bir ortamda üzüntü ve sevinci Türkiye olarak bir arada yaşadık. İslam dünyasında akan kanlar, dökülen gözyaşları sebebiyle üzüldük. Buna karşılık ülkemizdeki birlik ve beraberliği görmenin, barış ve sevgi iklimini yaşamanın mutluluğunu yaşadık. Ülkemizdeki bu birliğin, dirliğin hiçbir zaman bozulmamasını ve sıkıntı içerisinde yaşayan Müslüman ülkelerin de bir an önce düzlüğe çıkmasını canı gönülden diliyorum.”

Bayramların saygı, rahmet ve ahde vefa açısından da son derece önemli olduğunu sözlerine ekleyen TPB Genel Başkanı Nevzat Pakdil, “Büyüklerin bayramlarının kutlanması, onların ziyaret edilmesi toplumsal dinamiklerimiz açısından da önemlidir. Toplumsal çözülmenin yaşanmaması için insani değerlerin unutulmaması gerekiyor” diyerek açıklamasını tamamladı.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.