1. Haberler

  2. Gündem

  3. Okul öncesinde çocukların gelişimi tamamlanır
Okul öncesinde çocukların gelişimi tamamlanır

Okul öncesinde çocukların gelişimi tamamlanır

Masal Kreş ve Gündüz Bakımevi Kurucu Müdiresi Ferda Külekci, yaptığı açıklamada eğitim halkasının ilk zincirinin aile, ikincisinin ise okul öncesi eğitim kurumları olduğunu söyledi.

A+A-

Okul öncesi eğitimin amacının çocukların fiziksel, zihinsel ve beraberinde birçok geliştirmeyi sağlaması olarak değerlendiren Külekci; “Çocuk eğitimle aynı amaçlara yönelik oyun ve eğlenme konusunda tüm olanaklarla donatılır, toplum ve kamu mekânları çocuğun bu haktan yararlanma olanaklarını arttırmaya çaba gösterir. Okul öncesi eğitimin amacı çocukların fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimine, uygun eğitim ortamları, yaşam alanları yaratmak, kişilik gelişimlerini eğitimin temel hedefleri doğrultusunda güçlendirmek ve yönlendirmek, çocukları okul yaşamına sosyal ve zihinsel yönden hazırlayarak, temel bilgi ve becerileri kazandırabilmektir” dedi.

ÇOCUKLAR NASIL HAZIRLANMALI?

Okul öncesi eğitime ilk olarak psikolojik anlamda hazır olunması gerektiğini belirten Külekci; “Çocukların yeni ortamlara uyum yeteneği çok yüksektir. Ancak onun bu uyum yeteneğinin anne-babalar tarafından engellenmemesi gerekir. Aileler çocuklarını kreşe başlatma kararı verdiğinde, çocuktan önce anne-baba olarak kendilerinin buna gerçekten hazırlanması ve kararlarından emin olması gereklidir. Anne-babalar çocuğun kreşe başlatma kararı konusunda ne kadar rahat olursa, çocuklar da, kendileri de o kadar az sorun yaşarlar. Okula başlamadan önce çocukla okul hakkında bol bol konuşmak, yapılan faaliyetleri çocuğa yavaş yavaş tanıtmak önemlidir” dedi.

Okul öncesi eğitimde çocukların kazanacağı beceriler hakkında da konuşan Külekci; “Çocuklar okul öncesi eğitim ile sosyal, duygusal fiziksel ve zihinsel birçok beceri kazanır ve geliştirirler. Sosyal olarak paylaşmayı, sıra beklemeyi, kurallara uymayı, karşılıklı konuşmayı, oyun kurmayı, yaşıtları ile çıkan çatışmaları çözmeyi, kendini korumayı ve diğer çocukların haklarına saygı göstermeyi öğrenir. Yemek, uyku, tuvalet gibi öz bakım becerilerini kazanmak, anne-babadan ayrı kalmak duygusal gelişimine katkıda bulunarak kendine güvenini artırır. Sanatsal etkinliklerde kesme, yapıştırma, boyama, kalem kullanma gibi faaliyetlerin düzenli olarak yapılması ise çocukların ince motor becerilerini geliştirir” sözlerine yer verdi.

Masal Kreş ve Gündüz Bakımevi’nin hizmet farkından da bahseden Külekci şu ifadeleri kullandı; "Okul öncesi dönemde ilk deneyimler yaşanıyor, ilk alışkanlıklar ediniliyor. Bu bağlamda öncelikli hedefimiz; çocuklarımızın her alanda doğru bir başlangıç yapması için gerekli zemini oluşturmaktır. Anadil ve matematik ile doğru bir tanışma, eğlenceli bir başlangıç, çocuğun eğitim yaşamı ve gelişimi için çok önemlidir. Yabancı Dil seçeneğimiz var. İngilizce ve Arapça. Aynı biçimde İngilizce ve Arapça ile ilgili olarak amacımız, çocuklarımızda bir farkındalık oluşturmak, ilgi ve merak uyandırmak, sevdirmek ve çocuklarımızı farklı alternatifli sunduğumuz dil öğrenmekten keyif alır hale getirmektir."

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.