1. Haberler

  2. Gündem

  3. MÜEZZİNOĞLU; NORMAL DOĞUMLARI TEŞVİK EDECEĞİZ
MÜEZZİNOĞLU; NORMAL DOĞUMLARI TEŞVİK EDECEĞİZ

MÜEZZİNOĞLU; NORMAL DOĞUMLARI TEŞVİK EDECEĞİZ

Türk Parlamenterler Birliği Yönetim Kurulu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nu ziyaret ettiler. Ziyarette gündemdeki konular üzerinde görüş alış verişinde bulunuldu.

A+A-

      Her iki doğumdan birinin sezeryanla yapıldığını ifade eden Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil’in sezeryanla doğum konusunda gelin noktanın ciddi bir sıkıntı olduğunu kaydetti. Pakdil’in bu tür doğumu uygulamasının en son çare olarak başvurulması gerektiği yolundaki ifadelerine Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Ülkemizin sezaryen ve normal doğum oranları konusunda ciddi sıkıntı olduğu doğrudur. Sezeryanla doğumu değil normal doğumu teşvik edeceğiz. Normal doğum için kamuoyu oluşturmak, anne ve babalara bu durumun sıkıntılarını anlatmak gerekiyor. Normal bir doğumda doktor 12 saat bağlanıyor. Sezeryanla doğum herkesin kolayına geliyor. Sistemi doğru kurmak, toplumsal psikolojiyi iyi oluşturmak gerekiyor. Bu durumu 5-6 ayda aşmamız mümkün gözükmüyor. 5-10 yılda ancak toparlayabiliriz” şeklinde cevap verdi.

Hekimlerin şiddete maruz kalmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını ifade eden Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, “Hastanelerde yaşanan olumsuzlukların bir kısmı hasta yakınları tarafından doktorlara atılıyor. Bu konuda haksızlık yapıldığı kanaatindeyim. Sağlık çalışanlarımız bu kadar emek veriyor, bu insanlara yapılanları, şiddete maruz kalmalarını doğru bulmuyorum.  Sağlık çalışanlarımızın haklarını koruma konusunda daha kadirşinas olmak gerekiyor. Sağlık çalışanların maruz kaldığı şiddet olayını çözmemiz gerekiyor” dedi.

 

Vatandaşın hekimlere çok rahat ulaştığını ifade eden Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Sağlık hizmetleri 24 saat kesintisiz olarak yapılmaktadır. 24 Saat kesintisiz hizmet vermek kolay bir olay değildir. Gecenin ikisinde, bayramda, seyranda hekimi buluyorsunuz. Bu hizmeti verenlerin yüzde 90’ında sabır vardır, şefkat vardır. Bunu topluma iyi anlatmamız gerekiyor.  Sağlık çalışanları 12-14 saat çalışıyor. Arada çay içeceksiniz, şakalaşacaksınız. Bu stres atmak anlamına geliyor. Tam bu sırada insanlar sizi görüyor ve diyorlar ki, (hasta varken çay, kahve içiyorlar) diyorlar. Unutulmamalıdır ki, sağlık çalışanlarına yapılan şiddetin bedelini yine toplum ödeyecektir” diye konuştu.

 

Ziyarete Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı ve Kahramanmaraş Nevzat Pakdil, Sayman Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, Genel Sekreter Yardımcısı Nuri Uslu, Yönetim Kurulu Üyeleri Şanlıurfa Milletvekili Yahya Akman, Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz, Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu, Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, Gaziantep Milletvekili Mehmet Sarı, Disiplin Kurulu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Sevim Savaşer, Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Mehmet Özyol ve Sağlık Bakan Yardımcısı Agâh Kafkas hazır bulundular.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.