1. Haberler

  2. Gündem

  3. MİKROKREDİYLE BİNLERCE KADIN İŞ SAHİBİ OLDU
MİKROKREDİYLE BİNLERCE KADIN İŞ SAHİBİ OLDU

MİKROKREDİYLE BİNLERCE KADIN İŞ SAHİBİ OLDU

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) 10 yılda 68 il, 32 ilçe olmak üzere toplam 100 şubede 60 binden fazla dar gelirli kadına, 234 milyon lira mikrokredi vererek binlerce kadının girişimci olmalarını sağladı.

A+A-

  Turgay Ciner Elbistan Mikro Kredi Şubesi Müdiresi Fatma Yektauşakları, 2008 yılında hizmete açılan şubelerinin bugüne kadar binlerce kadına kredi sağladığını ve yüzlercesini meslek sahibi yaptığını belirtti.
Mikrokredi Elbistan Şube Müdürü Fatma Yektauşakları, dar gelirli kadınlara mikrokredi vererek gelir getirici bir iş yapmalarını sağlamaya çalıştıklarını, böylelikle mikrofinans uygulaması, kadın girişimciliğine ve toplumda kadının statüsünün gelişmesine destek olduğunu ifade etti.
Fatma Yektauşakları, mikrofinans uygulamasının dar gelirli kadınlara sağladığı imkanlardan da söz ederek, “Mikrokredi kullanan kadınlara farklı ürün ve seçenekler sunarak yaptıkları işlerin yanında ek işler yapmalarını sağlayıp, ayda en az 2 bin TL kazanmaları için çalışmaktayız” diye konuştu.
Yektauşakları açıklamasında, haftada 25 Kuruş, ayda 1 TL, yılda 12 TL’ye 10 bin TL teminatla üyelerin sigortalandığının da altını çizerek, şunları kaydetti:
“Bugüne kadar mikrosigorta kapsamında kaza sonucu vefat eden 7 üyenin ailesi toplam 70 bin TL, mikrokonut kapsamında 6 üye toplam 10 bin 830 TL tazminat almaya hak kazandı. Şimdiki hedefimiz haftada 2,5 TL’ye dar gelirli kadınları bireysel emeklilik programına dahil etmektir. Kadınların geleceğe umutla bakmaları ve emin adımlarla ilerlemeleri bizim için bir gurur kaynağıdır. TGMP doğaya duyarlı olarak ve çevreye vermiş olduğu zararı nötrleyerek Karbon Nötr sertifikası alan dünyanın ilk mikrofinans kuruluşudur. Turkcell’in desteğiyle NFC teknolojisini kullanan Dünya’nın ilk mikrofinans kuruluşu olarak daha nice yenilikler için çalışmaktayız. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı olarak, Hedefimiz Cumhuriyetimizin 100’ncü yılı olan 2023’te yoksulluğun olmadığı bir Türkiye’nin gerçekleşmesine katkı sağlamaktır.” 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.