1. Haberler

  2. Gündem

  3. MHP’Lİ DEDEOĞLU EVDE YAŞLI BAKIMI KONUSUNDA ARAŞTIRMA İSTEDİ
MHP’Lİ DEDEOĞLU EVDE YAŞLI BAKIMI  KONUSUNDA ARAŞTIRMA İSTEDİ

MHP’Lİ DEDEOĞLU EVDE YAŞLI BAKIMI KONUSUNDA ARAŞTIRMA İSTEDİ

Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, evde yaşlı bakım hizmetleri konusunda ülkemizde yaşanan sorunların araştırılarak, gerekli önlemlerin alınması için Meclis araştırması açılmasını istedi.

A+A-

  MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, TBMM Başkanlığı’na sunmuş olduğu araştırma önergesinin gerekçesinde kronik hastalıkların yaygınlaşması ve ülke nüfusunda ortaya çıkan yaşlanma nedeniyle, tüm dünyada evde bakım hizmetlerine olan önemin artığını vurguladı.

 

Bu bakımdan, ülkemizde de evde bakım hizmetlerinin profesyonel bir hizmet kolu ihtiyacına dönüştüğüne işaret eden MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, yaşlılara yönelik evde bakım hizmeti ve sürekli sağlık hizmeti sunumunun ülkemizin en önemli sorunları arasında yerini aldığını ifade etti.

 

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, evde yaşlı bakımı hizmetleri konusunda ülkemizde ortaya çıkan sorunların araştırılarak, gerekli önlemlerin alınmasını istemiş olduğu Meclis araştırma önergesinde ayrıca şu sözlere yer verdi:

 

“Ülkemizde bakım hizmetleri her ne kadar ailenin temel sorumluluğu gibi görülse de, nüfus yapısında ortaya çıkan değişim ve kadınların iş hayatında geçmişe oranla daha fazla yer alması gibi nedenler bakım hizmetlerine olan ihtiyacı daha da artırmıştır.

 

Uzun süreli yaşlı bakım hizmeti, hem çalışan hem de evde bakım hizmeti veren, aile bireylerini fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden etkilemekte ve çalışma hayatını sıklıkla kesintiye uğratmaktadır. 

 

Bakıma muhtaç özürlü ve yaşlıların çok yönlü bakım taleplerinin artmasına karşın bakım evleri ve huzurevi gibi kuruluşların yanı sıra evde bakım hizmeti veren kuruluşların da sayısının artırılması gerekmektedir.

 

Yaşlılığa bağlı ortaya çıkan bakım hizmetleri, bu alanda eğitim görmüş kişiler tarafından verilmelidir. Yaşlı bakım hizmetleri, bakıma muhtaç kişilerin yaşam kalitesinin artırılması bakımından da önemli bir konuma sahiptir.

 

Yaşlılık dönemindeki sağlık sorunları, çoğunlukla kronik hastalıklara bağlı olarak seyretmektedir. Yaşlı bireyler, bu dönende birden fazla ilaç kullanmakta ve hareket etmekte zorlanmaktadır.

 

Beslenme ve genel vücut temizliği gibi konularda ihtiyaçları artmaktadır. İlaç tedavisiyle birlikte verilecek olan diğer hizmetler bakımından ülkemizde yaşlı bakım teknikerine olan önem her geçen gün artmaktadır.

 

Yaşlı bakım teknikeri her ortamda yaşlı bireyin fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden bakım hizmetlerini değerlendirir ve uygular. Yaşlının günlük yaşam aktivitesinin korunmasını, sürdürülmesini ve en üst düzeyde kullanılması sağlar.

 

Ülkemizde ne yazık ki, yaşlı bakım programının mezunları, bugün alanlarında tıbbi ve sosyal bakım hizmetlerini verebilecek düzeyde nitelikli bir düzeyde eğitim almış olmalarına rağmen, yaşlı bakım hizmetleri konusunda istihdam edilememiştir.

 

Yaşlı bakım hizmeti ise bu programın mezunları yerine bu konuda eğitim almayan ve meslek mensubu olmayan kişiler tarafından verilmektedir. Bu şekildeki uygulama, evde yaşlı bakımını olumsuz yönde etkilemektedir.”

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.