1. YAZARLAR

  2. Ahmet Doğan İlbey

  3. Medeniyet dâvamızı omuzlayan dergi: Terkip ve İnşâ
Ahmet Doğan İlbey

Ahmet Doğan İlbey

Yazarın Tüm Yazıları >

Medeniyet dâvamızı omuzlayan dergi: Terkip ve İnşâ

A+A-

Şehr-i Maraş’ta, Fikir Teknesi Yayınları’nın kurucusu Haki Demir’in sahipliğinde ve Metin Acıpayam’ın Yayın Müdürlüğünde çıkan Terkip ve İnşâ dergisi Haziran 2016 / 15. sayısıyla okuyucunun huzuruna çıktı. Bütün görevi yalnızca İslâm medeniyet fikri üstüne dosyalar yapmak ve fikir tâlimi yaptırmak olan “Terkip ve İnşâ”, sahasında çaplı ve ısrarlı adımlarla yoluna devam ediyor.

Bu yol, iki asırdır üzerinde fikir yürütülen, târif edilmeye çalışılan, fakat bir türlü efradını câmi, ağyarını mâni bir târif ve istikâmet tutturulamayan medeniyet anlayışımızı ihya etme yoludur.

Tanzimat ve Meşrutiyet devrinde ateşli ve âcil bir şekilde ulema, ümera ve üdebanın önüne gelen medeniyet kavramının aslîyetine kavuşturulma çabası bir hayli trajik ve çelişkili târiflere maruz kaldı. Çünkü medeniyet mefhumu Batı, yâni sömürgeci, modern, lâdinî-pozitivist ve Mehmet Âkif’in ifadesiyle “canavarlaşmış” Avrupa’nın ahlâk ve nizamını çağrıştırıyordu.

Ne olduğuna dair üzerinde bir türlü ittifak edilemeyen medeniyet mefhumu

Çeşitli görüş ve münevveran dilinde iki asırdır aslî hüviyeti tesbit edilmeye çalışıldı. Mukaddesatçı üdeba ve ulema, medeniyet kelimesi Medine’den neş’et etmiştir, dolayısıyla ihya edilmeli fikrini ileri sürmüş, bu cenahın bir kısım

üdebası ise medeniyet kelimesinin İslâmla yan yana getirilmesinin seküler, yâni Batı’nın medeniyet zihniyetini taşımak mânasına geleceğini söylemişler.

Öyle ki bugün dahi üzerinde ittifak edilmeyen medeniyet mefhumun İslâmca mânası tartışılmak bitmiyor. İşte bütün bu suallerin, İslâmca medeniyet anlayışımızın ruhu, eşkâli, buutları ve her şeyi karınca kararınca tâlim ediliyor Terkip ve İnşâ dergisinde.

Bu sayısında her Müslümanın faydalanacağı kitap çapında bir mevzuun, yâni “Sohbet ve Tedrisat” dosyasıyla çıkan olan Terkip ve İnşâ’nın 15. sayısının mündericatı şöyle:

Takdim / Adnan Köksöken Sohbetle Sahâbe olanların milletindeniz / Ahmet Doğan İlbey Sohbetin manası ve mahiyeti / Hamza Kahraman Risalet tedrisatı, sohbet / Haki Demir Sohbet ve tasavvuf / Prof. Süleyman Uludağ Sohbetin bereketi / Şevki Karabekiroğlu Sohbet eri Hz. Yunus’un şiir tahlili / Mustafa Tatçı Sohbet, Mutlak Müderrisin Mutlak İlim tedrisatı / İbrahim Sancak Risalet tedrisat sohbet / Metin Acıpayam Sohbet yoluyla kalb-i selimin inşası / Ramazan Kartal Sohbet yoluyla zevk-i selimin inşası / Abdullah Tatlı Sohbet yoluyla akl-ı selimin inşası / Ahmet Kamil Tuncer Sohbet medeniyeti / Bülent Civan Sohbetin tezahürü olarak mülakat / Rıfat Boynubükük Yeni maarif hamlesi Medeniyet Akademisi / Nurettin Saraylı Yeni maarif hamlesi Akl-ı Selim mektebi / Alihan Haydar Yeni maarif hamlesi Deha mektebi / Selahattin Adanalı Yeni maarif hamlesi Enderun mektebi / Mustafa Karaşahin Adalet Merkezi Kuruldu / Remzi Temizkalp Medeniyet Akademisi’nin anayasa teklifi / Fatih Mehmet Kaya

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.