1. Haberler

  2. Gündem

  3. MAYTALMAN, HAYVAN BORSASI’NI GEZDİ
MAYTALMAN, HAYVAN BORSASI’NI GEZDİ

MAYTALMAN, HAYVAN BORSASI’NI GEZDİ

Elbistan Kaymakamı Metin Maytalman, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Yılmaz ile birlikte, Elbistan Belediyesi Hayvan Borsasında incelemelerde bulundu.

A+A-

 Elbistan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Fatih Erbilen tarafından karşılanan Kaymakam Maytalman’a, ilk önce borsanın genel durumu ve Elbistan’ın hayvancılığı hakkında bilgiler sunuldu.
Erbilen’in yaptığı sunumu dinleyen Kaymakam Maytalman, borsanın bölgedeki ruhsatlı tek hayvan tek tesis olması nedeniyle Elbistan ekonomisine önemli katkılar sağladığını belirterek, ilçe hayvancılığının sorunlarının yerinde incelenerek, alınması gereken tedbirlerin gözden geçirilmesini istedi.
Elbistan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Veteriner Hekim Fatih Erbilen, Elbistan Belediyesi hayvan Borsası’nın AB normlarında kurulan ve Tarım Bakanlığı tarafından ruhsatlı bir hayvan pazarı olduğu belirterek, bin 500 büyükbaş, bin küçükbaş havan kapasiteli olduğunu, vatandaşların rahat bir şekilde alış veriş yapabilmeleri için imkan oluşturduklarını belirtti.
Erbilen ayrıca, borsanın bölgeye hitap etmesi sebebiyle hayvan hareketlerinin yoğun olduğunu ve her pazardan sonra borsanın temizlik ve dezenfeksiyonunun itina ile yapıldığını, salgın hastalıkların yayılımını önlemek adına gerekli tedbirlerin alındığını belirtti.
Erbilen 3 haftadan beri yapılan yeni uygulama ile hayvan alım-satıcılarının işlemlerinin İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden görevlendirilen veteriner hekim tarafından borsada yapıldığını, bunun için yeni bir sistem oluşturduklarını, vatandaşların borsada alım satım işlemlerinin daha da kolaylaştırıldığını söyledi.
Elbistan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Yılmaz ise, borsa denetimlerini her hafta yaptıklarını, 2 haftadan beri de pazartesi günleri kolluk kuvvetleri ile yol denetimlerine çıktıklarını, hayvan hareketlerini kontrol etmek adına yapılan uygulamalarda amaçlarının evraksız hayvan hareketleri ile salgın hastalıkların yayılımını önlemek olduğunu söyledi.
Daha sonra hayvan borsasını gezen Kaymakam Maytalman, vatandaşların sorunları ve hayvancılık hakkında bilgi aldı.
Kaymakam Maytalman daha sonra ise Aybaklar Ayçekirdeği tesislerini gezdi. Burada ilgililerden bilgi alan Kaymakam Maytalman, ayçekirdeğinin işlenme evrelerini inceledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.