1. Haberler

  2. Gündem

  3. KUTLU DOĞUM HAFTASI ETKİNLİKLERİ
KUTLU DOĞUM HAFTASI ETKİNLİKLERİ

KUTLU DOĞUM HAFTASI ETKİNLİKLERİ

Kahramanmaraş Müftüsü Muhammet Gevher, bu yıl Kutlu Doğum Haftası’nda işlenecek ana temanın Hazreti Peygamber ve insan onuru olacağını söyledi.

A+A-

  Gevher, Müftü Yardımcıları Beyazıt Kanat ve Hüseyin Çalışkan ile düzenlediği basın toplantısıyla Kutlu Doğum Haftası’nda düzenlenecek etkinlikler hakkında bilgiler verdi. Kahramanmaraş genelinde 2 bin personelle din hizmetleri verdiklerini kaydeden Gevher, bu çalışmalarla insanların manevi yönlerinin güçlendirildiğini belirtti.
Özellikle Cuma Namazlarında verilen vaiz ve hutbelerle insanların doğruya ve güzele yönlendirildiğini ifade eden Gevher, bunun sonucunda camilerde hem cemaat sayısının arttığını, hem de bilinçli bir kitle oluştuğunu dile getirdi. Bu yıl üzerinde durdukları konunun ise insan onuru olduğuna dikkat çeken Gevher, şöyle konuştu:
“Toplumda ahlaki değerler, kardeşlik değerleri ne kadar güzel işlenirse o kadar güzel olur. İnsana değer vermemiz gerekiyor. Bu yıl Kutlu Doğum Haftası’nın konusu ‘Hazreti Peygamber ve insan onuru.’ Gerçekten muhteşem bir konu. Dünyada insanlar birbirlerini acımasızca öldürüyor. Bunun ne dinde, ne kitapta ne hazreti peygamberin söyleminde asla ve kata yeri yok. Bu sene inşallah Kutlu Doğum programlarında insan onuru, insana nasıl değer vermemiz gerektiği üzerinde duracağız. Bildiğiniz gibi peygamberimiz insan onurunu en kutsal mekan olan Kabe’nin üzerinde tutmuştur. Kabe’den daha kıymetli vurgusunu yapmıştır. Biz de programlarımızda bunları işlemeye çalışacağız.”
Bir gazetecinin çözüm sürecine ilişkin yönelttiği soruyu da cevaplandıran Gevher, barış ve kardeşlik ortamının tesisi için dua ettiklerini söyledi. Görüş ayrılıklarının vurmadan, kırmadan, fikirler ortaya atarak çözülmesi gerektiğini işaret eden Gevher, şunları kaydetti:
““Biz bu noktada dua etmeliyiz. Rabbim bu kardeşlik ortamını pekiştirsin. Dua edeceğiz. Her türlü gayreti göstereceğiz. Bir toplumda en büyük tehlike Kur’an-ı Kerim’in ifadesiyle fitnedir. Bu fitne kalkarsa, dış mihrakların da hedefleri boşa çıkar. Bizler de daha müreffeh bir devlet oluruz. Ben geçen gün çadır kenti gezdim. Orada büyük bir devlet olduğumuzu gördüm. Daha da büyük olmalıyız. Bir takım görüş ayrılıkları olacaktır. Hep olmuştur. Bunları tatlıya bağlamamız lazım. Kavgayla değil, vurarak değil fikirlerimizi söyleyerek, kırmadan yapmalıyız. İnşallah bu ortam başarıya ulaşır. Allah sonumuzu hayır etsin.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.