KSÜ’DE NEVRUZ COŞKUSU

Baharın müjdecisi Nevruz, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde (KSÜ) düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
KSÜ’DE NEVRUZ COŞKUSU

 Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Nevruz ateşi yakılıp, Ergenekon Destanı’nı temsilen örs üzerinde çekiçle demir dövüldü. Renkli görüntülerin sahnelendiği etkinliklerde, öğrenciler arasında halat çekme, çuval yarışması ve yumurtayla yürüme gibi geleneksel oyunlar sergilendi.
Etkinliklerde, protokol ve basın mensupları da halat çekme yarışmasında karşı karşıya geldi. KSÜ Rektör vekili Prof. Dr. Cemal Tuncer ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı liderliğindeki protokol üyeleri, gazetecileri yenmeyi başardı.
Törende konuşan Rektör Vekili Prof. Dr. Tuncer, bir toplumun fertleri arasında, sevgi ve saygıyı, dayanışma ve paylaşmayı, birlik ve beraberliği sağlayan unsurların o toplumun kültürünü oluşturduğunu belirtti. Nevruzun, milli kültür içerisinde birlik ve beraberlik sembolü olarak muhafaza edilen önemli kültür miraslarından biri olduğunu kaydeden Tuncer, şöyle konuştu:
“Türk kültürünün önemli bir unsuru olarak tarihi çağlardan günümüze kadar gelen Nevruz geleneği, en az 3 bin yıldan beri Türkler arasında yaşayan bir gelenektir. Türk halkları arasındaki yaygın inanışa göre Nevruz, Türklerin Ergenekon’dan çıkışı, özgürlüklerini ve bağımsızlıklarını kazandıkları gün olarak da kabul edilmektedir. Anadolu’da da Nevruz zamanı kırlara çıkılarak, baharı karşılama geleneği süregelmektedir. Bugünde beraber yemek yenir, yapılan yemekler konu komşuya, özellikle yoksullara dağıtılır. Oyunlar oynanır, ezgiler söylenir. Ateş üzerinden atlamak, niyet tutmak, maniler söylemek, uçurtmalar uçurmak, diğer mahalli eğlenceler arasında yer almaktadır. Bu düşüncelerle ülkemizin birlik ve beraberliğine, barış ve kardeşliğine vesile olması temennisiyle tekrar Nevruz Bayramınızı kutlarım.”
Öğrencilerin şarkılarla eşlik ettiği Nevruz etkinlikleri, pilav ve ayran ikramıyla son buldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.