KSÜ’DE CUMHURİYET VE DEMOKRASİ PANELİ

Cumhuriyetin 89. yılını kutlama etkinlikleri kapsamında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölüm Başkanlığı tarafından ‘Cumhuriyet ve Demokrasi’ konulu bir panel düzenlendi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
KSÜ’DE CUMHURİYET VE DEMOKRASİ PANELİ

            KSÜ Senem Ayşe Konferans Salonunda, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan Doğan başkanlığında yapılan oturumda, Doç. Dr. Selahattin Döğüş ‘Cumhuriyet dönemi aydınları’, Yrd. Doç. Dr. Cengiz Şavkılı ‘Atatürk döneminde demokrasiye geçiş’ konularında bilgiler verdi.

            Panelin açılış konuşmasını yapan KSÜ Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan Doğan, diktatörlüklerin yaygın olduğu bir dönem olan 1930’lu yıllarda Atatürk demokrasisinin önemine değindi.

            Prof. Dr. Orhan Doğan’ın açılış konuşmasının ardından ilk olarak söz alan panelist Yrd. Doç. Dr. Cengiz Şavkılı, Atatürk dönemi demokrasisini günümüz demokrasisi ile kıyaslamanın yanlış olduğunu, Atatürk demokrasisini dönemin koşulları içinde değerlendirmek gerektiğini belirtti.

            Panelde cumhuriyet dönemi aydınlarını değerlendiren Doç. Dr. Selahattin Döğüş ise, Cumhuriyet dönemi aydınlarının halka inmekte eksik kaldığının altını çizerek aydın zümresinin halkla bütünleşmesinin gereğini vurguladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.