1. Haberler

  2. Gündem

  3. KSÜ ZİRAAT FAKÜLTESİNDE, TARIMSAL YÜKSEK ÖĞRETİME BAŞLANILMASININ 167. YILI KUTLANDI
KSÜ ZİRAAT FAKÜLTESİNDE, TARIMSAL YÜKSEK ÖĞRETİME BAŞLANILMASININ 167. YILI KUTLANDI

KSÜ ZİRAAT FAKÜLTESİNDE, TARIMSAL YÜKSEK ÖĞRETİME BAŞLANILMASININ 167. YILI KUTLANDI

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi ile Ziraat Mühendisleri Odası Kahramanmaraş Şubesi, Ziraat Fakültesi Konferans Salonunda Tarımsal Yüksek Öğretime Başlanılmasının 167. Yılı Kutlama Töreni düzenledi.

A+A-
 Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Durmuş Öztürk’ün hazırladığı “Bereketli Toprakların Hamarat Elleri” adlı sunumla başlayan konferansa öğretim elemanları ve öğrencilerin ilgisi yoğun oldu.

Açılış konuşmasını yapan Ziraat Fakültesi Öğrenci Konseyi Başkanı Neşet Gültekin, Tarımın, sosyal ve ekonomik bakımdan Türkiye’nin önemli sektörlerinden biri olduğunu vurguladığı konuşmasında, “Tarımsal üretim alanlarının sınırlı olması ve arttırılması mümkün olmadığından hızla artan nüfusun beslenmesi ancak tarımsal üretimde verimliliğin arttırılmasıyla sağlanabilir.” dedi.

Daha sonra söz alan Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Yusuf Temizkan, tarımsal yönetimin tarihine değindiği konuşmasında, tarım sektörünün yaşamsal bir sektör olduğunu eğer yeterince üretim  olmazsa dışa bağımlı olunacağının altını çizdi. Ziraat Mühendisleri Odası olarak 59 yıldır Türk tarımına ve Türk çiftçisine yardımcı olduklarını ve olacaklarını söyledi. 

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadir Saltalı da, ziraat fakültelerinin tarihine değindiği konuşmasında, Üniversitemiz Ziraat Fakültesi hakkında da bilgiler verdi. Değişen dünya ve  Avrupa birliği sürecinde ülkemizde de tüm sektörlerde hızlı bir değişim beklendiğini belirten Saltalı, dünyada tohum üretimi konusunda, sektörü ele geçirme ve kontrol etme mücadelesinin geçmişte olduğu gibi günümüzde de acımasızca devam etmekte olduğunu dile getirdi.

Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr. Mehmet Fatih Karaaslan ise, tarım sektörünün stratejik sektörlerden biri olduğunun altını çizdiği konuşmasında,  “Son yıllarda küresel boyutta ve Avrupa Birliği’nde ürünlerin çevresel boyutu da önem kazanmaktadır. Bu süreçte üreticilerin kaliteli ve standart ürünlerle birlikte, aynı zamanda sağlıklı ve güvenilir gıda üretimi için çevresel boyutunu da göz önüne almak durumundadır. Bu konuda ziraat mühendislerine büyük görevler düşmektedir. Bu görevleri yapan ziraat mühendislerinin tarım bayramını ve Tarımsal eğitime başlanılmasının 167. yılını kutluyorum.”dedi.  

Konferansta, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Doç Dr. Masum Burak da “Ülkemizde Tohum Sektörü ve Geleceği hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Türkiye’ deki Tarımın,  ekonomi- ekoloji ve iktisadı içinde barındıran bir sektör olduğunu belirten Burak, Tarımın canlı ve dinamik bir sektör olduğunu söyledi. Türkiye ve dünyadaki AR-GE çalışmalarına değinen Burak, AR-GE’ye ayrılan bütçenin verimsiz bir yatırım olduğu görüşünün yanlış olduğunu vurguladı ve AR-GE’nin ülkelerin gelişmişlik düzeylerini ortaya çıkardığını belirtti. Konuşmasında Ulusal projeleri de anlatan Burak, ülke dışında kullanılan TAGEM Projeleri hakkında da bilgi verdi.

Konferans, plaket törenin ardından, akademik yükselme kaydeden öğretim üyelerine Binişlerinin giydirilmesi ile sona erdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.