1. Haberler

  2. Sağlık

  3. KSÜ TIP FAKÜLTESİ TAŞINMAYA BAŞLADI
KSÜ TIP FAKÜLTESİ TAŞINMAYA BAŞLADI

KSÜ TIP FAKÜLTESİ TAŞINMAYA BAŞLADI

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Cengiz Dilber Avşar Kampüsü içerisinde yapılan yeni hastane binasının % 95’inin tamamlandığını ve taşınma işleminin başladığını söyledi.

A+A-

     Yeni yapılan Hastaneyi basın mensuplarına gezdiren ve burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Dilber; ‘Bugün hepimizin uzun zamandan beri beklediği bir olayı gerçekleştiriyor ve Tıp Fakültesi Hastanesi olarak bu taşınma sürecini başlatmış bulunuyoruz ancak bu taşınma sürecimiz 3-4 ay sürecek’ dedi.

 

2015 yılında tamamlanması gereken binanın 1,5 yıl gibi bir süre beri çekildiğini bunun Kahramanmaraş için bir milat olduğunu dile getiren Prof. Dilber; ‘Allah razı olsun bu konuda Sayın Rektörümüz Prof.Dr. Karaaslan’dan, yüklenici firma olan Özge İnşaat’tan ve siyasilerimizden inanılmaz destek gördük, bina ile birlikte bütün donanımları yeniliyoruz, bölgemizde dahi bulunmayan yeni cihazlar alındı. özellikle görüntüleme sistemi, emar, tomografi, mamografi gibi birçok yeni cihaz aldık. Bu cihazlar insanın sağlığını ve insanın değerini ön plana çıkararak aldığımız cihazlardır. Bu cihazların radyasyon oranları çok düşüktür. Dünyada kullanılan son teknolojik cihazlar diyebiliriz, buraya yerleşim sürecimiz biraz zaman alacak ama ilimiz ve bölgemiz için çok hayırlı olacak ve insanlarımız burada çok güzel hizmet alacak’ dedi. Basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Prof.Dr.Cengiz Dilber şunları söyledi; ‘

 

 

Bu hastane eski hastanemize göre çok büyük ve iyi planlanmış bir hastanedir, eski hastanemiz 200 yataklıydı, burası 700 yataklı, burada tek kişilik odalar, vip odalar, iki kişilik odalarımız var. Hastanemizin bir katı komple yoğun bakım ünitesidir. Yoğun bakım katımızda 136 yatak olup bu yatak sayısı bölgeye hitap edecek sayıdadır. Hasta odalarımızdaki yataklar çok kaliteli ve çok fonksiyonlu yataklar olup ayrıca hastalarımızın refakatçılarının rahatça oturup, uyuyabilecekleri özel koltuklarımız, her odamız da mini buzdolabımız, televizyonumuz ve banyomuz, var. Bunlar hastalarımız ve refakatçılarımızın rahatlığı için yapıldı.

 

 

 

 

İÇ TEFRİŞATIMIZA 11.5 MİLYON TL HARCADIK.

 

Hastanenin inşaatına yaklaşık 175 milyon TL harcandı, teşrifat içinse hükümetimiz 5 milyon TL verdi ancak bu para yetmeyince Sayın Rektörümüz devreye girerek Üniversitenin döner sermayesinden bize 6 buçuk milyon TL verdi. Bunları hastanenin satın alma ve ihale işlerinde kullandık. Şu ana kadar yeni hastane için 11,5 milyon TL harcadık. Tescil işlemleri tamamlandıktan sonra devletimizin hem personel hem de ödenek olarak katkılarının süreceğine eminiz, Bu hastanede şimdiki kadromuzun yetersiz kalacağını tahmin edersiniz bunun için kadro tescil işlemleri yapıldı. Tescil işlemleri tamamlandıktan sonra inşallah Maliye Bakanlığı bize kadro verecektir’ dedi.

 

 

Basın mensuplarının kadro ve siyasi destek konusunda sorularını da cevaplayan Prof. Dilber, şu anda her branşta bir hocanın olduğunu dile getirerek;  Bu konuda Sayın Rektörümüzün ve Kahramanmaraş Milletvekillerimizin büyük destekleri var, mesela geçen ay bizim hastanemizde plastik cerrahi yoktu.  Milletvekillerimizin desteğiyle plastik cerrahi ve buna benzer birçok branşa kadro getirdik. Bu ayda çocuk nefroloji ile ilgili kadroları istedik ve bunların en kısa zamanda buraya açılacağını düşünüyoruz. Kadrolarımız yeterli sayıda var. Hastanemizin ismini Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ olarak tescil ettirdik, artık yazılarımızı o şekilde yazmamız gerekiyor ama biz de halkımızda kısaca Tıp Fakültesi diyoruz. Biraz öncede söylediğim gibi bu hastane tam olarak hizmete geçtiğinde bölge içinde bir şans olacak çünkü 700 yatak sayılı bir hastane ancak bu 700 yatağı hemen kullanıma açamayacağız, sayımızı arttırdıkça katlarımızı yavaş yavaş açacağız. Hastanemiz açıldığında ilk 3 katı hizmete sunacağız. Burada açtığımız poliklinikler eski binaya göre 5 katı daha fazla alan kaplıyor. Polikliniklerimizin konforunu üst düzeye çıkaracağız. İnsanlarımızı bekletmeden çok hızlı bir şekilde hizmet vermek istiyoruz’ dedi.

 

 

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM.

 

Hastane yapımının zamanından önce tamamlanmasına da değinen Başhekim Dilber; Rektör hocamın şu son aylarda çok büyük çalışmaları oldu. Ankara’ya sürekli gitti ve hastane için çok iyi destekler aldı. Hocamın bu gayreti hastanemize büyük bir ivme kazandırdı. Hastanenin çok kısa bir zamanda bütün işlerinin tamamlanacağını düşünüyorum. 15-20 gün içerisinde inşallah çevre düzenlemesi bitecek, yani kısacası bu hastanemizin hizmete açılması için başta Rektörümüz ve milletvekillerimiz istediğimiz olmak üzere herkesin çok büyük yardımı ve desteği oldu hele hele isimlerini anmadan geçemeyeceğim hastanemize destekte bulunan Sayın Şakir Büyükerzurumlu, Sayın Mustafa Narlı ve Sayın Mustafa Balduk’a kısacası emeği geçen herkese şahsım adına çok çok teşekkür ediyorum’ dedi.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.