1. Haberler

  2. Sağlık

  3. KSÜ’ DE KIRMIZI ET ÜRETİMİ VE ÇÖZÜMLERİ MASAYA YATIRILDI
KSÜ’ DE KIRMIZI ET ÜRETİMİ VE ÇÖZÜMLERİ MASAYA YATIRILDI

KSÜ’ DE KIRMIZI ET ÜRETİMİ VE ÇÖZÜMLERİ MASAYA YATIRILDI

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından “Kahramanmaraş’ta Kırmızı Et Üretimi ve Çözümleri” konulu panel düzenlendi. Ziraat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen panelde çok sayıda öğretim üyesi, öğrenci ve hayvan yetiştirici

A+A-

 Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Ziraat Mühendisi Cemalettin Ergün’ün 1yıllık çalışmaları anlattığı panelde, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadir Saltalı da kırmızı et üretiminin yeterli düzeye gelmediğini belirterek, Kahramanmaraş’ta kaba yem borsasının kurulmasının elzem olduğunu söyledi.

Daha sonra konuşan üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sinan Baş da kırmızı et üretiminde ciddi sorunların olduğunun altını çizerek, “3 yıl gibi kısa bir sürede kırmızı et üretimi 2 kat artarken tavuk eti üretiminin 6-7 kat artmasında ‘kırmızı et sağlığa zararlıdır’ propagandasının işe yaradığını gösteriyor” dedi.

Açılış konuşmalarından sonra Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ziraat Mühendisi Yusuf Temizkan’ın başkanlık yaptığı oturumda, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İhsan Emiralioğlu, Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha Uslu, Doç. Dr. Yavuz Gürbüz, Yrd. Doç. Dr. Adem Erol ve T.C. Ziraat Bankası Müdürü Cuma Tekinşen konuşmacı olarak katıldı.

İlk olarak Kahramanmaraş’ta tarım ve hayvancılık hakkında genel bilgi veren İhsan Emiralioğlu, son yıllarda hayvan sayılarında artış olduğunu ve bu artışın korunması gerektiğinin altını çizdi. Tarım ve kırsal kalkınma projeleri hakkında bilgi veren Dr. Ömer Süha Uslu ise amatör işletmelerle, amatör yöntemlerle işe devam edilirse sektörde birçok yönden problem olacağını söyledi.

Panelde hayvan besleme ve beslemeden kaynaklanan hastalıkları anlatan Doç.Dr. Yavuz Gürbüz, geleneksel hayvancılıktan modern hayvancılığa geçilmesinin şart olduğunu belirtti. Daha sonra konuşan Yrd. Doç. Dr. Adem Erol da yem bitkilerinin ülkemiz tarımındaki yeri ve önemine değinerek “ Hayvancılıkta en büyük sorun yem teminidir. Bu sorun yem bitkilerinin yetiştirilmesiyle son bulacaktır.” dedi. Son olarak tarım ve hayvancılık kredileri hakkında bilgi veren Cuma Tekinşen, hibeden farklı olarak kredileri geri ödeme koşuluyla verdiklerini söyledi.

Panel soru cevap bölümünün ardından son buldu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.