1. Haberler

  2. Gündem

  3. KAHRAMANMARAŞ’TAN YÜKSELEN SES: BİZ KARDEŞİZ, HUZURUMUZU BOZMAYIN!
KAHRAMANMARAŞ’TAN YÜKSELEN SES: BİZ KARDEŞİZ, HUZURUMUZU BOZMAYIN!

KAHRAMANMARAŞ’TAN YÜKSELEN SES: BİZ KARDEŞİZ, HUZURUMUZU BOZMAYIN!

1978 yılında Kahramanmaraş’ta yaşanan ve birçok kişinin ölümüne sebep olan olayların yıl dönümünde, Kahramanmaraş’taki sivil toplum kuruluşları, belediye başkanları ve siyasi parti il başkanları bir araya gelerek birlik ve dostluk mesajı verdiler.

A+A-

Toplantıya ev sahipliği yapan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Kemal Karaküçük şunları söyledi:

“Bugün burada ilimiz ve ilçelerimizin belediye başkanları, sivil toplum örgütlerinin başkanları, siyasi parti il başkanlarımız ve iş dünyasının temsilcileri ile 78 yılında yaşanan ve karanlık dış güçler tarafından organize edilen olayları tekrar kınamak ve acısını paylaşmak için bir aradayız.

Bizler Kahramanmaraşlılar olarak yüzyıllardır her dinden ve her felsefeden insanlar olarak bir arada yaşama kültürüne, sevinç ve üzüntülerimizi paylaşabilme erdemine sahip olduğumuza inanıyoruz.

Tarihinden gelen kültürel doku farklılığını her zaman zenginlik olarak görmüş Necip Fazıl’dan Aşık Mahsuni’ye kadar geniş bir yelpazede yer alan ülke çapında ortak değerler olan yazarlar ve şairler yetiştirmiştir.

Kahramanmaraş’ın bugün ulaştığı sosyo ekonomik başarılarının altında o günlerden gelen kültürel zenginliğin katkıları vardır.

Globalleşen dünyada, insan hak ve özgürlüklerinin geliştiği, demokratikleşme adımlarının daha fazla atıldığı, bireye karşı sorumluluğun arttığı günümüzde İlimiz, huzurun ve asayişin sembolü olmuş, birçok sektörde cazibe merkezi haline gelmiştir.

Kahramanmaraş bugün Türkiye’nin en büyük 10 ekonomisinden biri olmaya adaydır. 1.5 milyar TL vergi geliri ile Kahramanmaraş Türkiye’nin sanayileşmedeki örnek şehirlerindedir.

Muhteşem doğal güzelliklere, Germenicia Antik Kenti ve Ashab-ı Kehf gibi tarihi mirasa sahiptir.

Hiçbir Kahramanmaraşlının tasvip etmediği, hepimizi derinden yaralayan 78 olaylarının acısı 34 yıldır yüreğimizdedir. Bu olaylarda hayatını kaybeden tüm kardeşlerimizi bir kez daha rahmetle anıyoruz.

Bizler, bu topraklarda yaşayan Alevisi-Sünnisi tüm Kahramanmaraşlılar olarak kardeşliğimize zarar verilmesini istemiyoruz. Önceki yıllarda aramıza nifak tohumları ekmeye çalışanlar Alevisi-Sünnisi ile tüm hemşehrilerimizi karşılarında bulmuşlar ve gereken cevabı almışlardır.

Yakın tarihimizde kara bir leke olarak hatırlanan Maraş olayları bugün artık herkesçe bilindiği üzere dış güçler tarafından tezgahlanan ve bir daha oynanmasına izin verilmeyecek bir oyun olarak tarihteki yerini almıştır.

Bu bağlamda, hiç kimsenin özellikle dış güçlerin organizasyonu ile dışarıdan gelerek burada sokak gösterisi veya provokasyon amaçlı herhangi bir girişimde bulunmasını kesinlikle istemiyoruz. Bu oyunları kurgulayanlar bilmelidirler ki Kahramanmaraşlılar artık bir daha bu oyunlara gelmeyecek ve her geçen gün bir birine daha sıkı sarılacaktır.”

Toplantıda, ayrıca K.Maraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Ak Parti İl Başkanı Fatih M.Erkoç, CHP İl Başkanı Esat Şengül, MHP İl Başkanı Mustafa Bastırmacı, Pazarcık Belediye Başkanı Kamil Dalkara, Narlı Belediye Başkanı Metin Ergücen, Kent Konseyleri Dönem Başkanı Zeynep Arıkan ve İşadamı M.Hanifi  Öksüz de birer konuşma yaparak, birlik ve beraberlik mesajı verdiler.

                                               Ramazan AYDIN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.