1. Haberler

  2. Gündem

  3. KAHRAMANMARAŞ’TAN DA SURİYE'YE GİDEN YARDIM KONVOYUNA KATILIM SAĞLANDI
KAHRAMANMARAŞ’TAN DA SURİYE'YE GİDEN YARDIM KONVOYUNA KATILIM SAĞLANDI

KAHRAMANMARAŞ’TAN DA SURİYE'YE GİDEN YARDIM KONVOYUNA KATILIM SAĞLANDI

Merkezi İstanbul olan İyilik-Der Eğitim ve Yardımlaşma Derneği'nin belirlediği ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere toplanan kuru gıda yüklü araç, Gaziantep’te birleşecek olan ve diğer illerden gelen konvoya katılmak için Kahramanmaraş’tan yola çıktı.

A+A-
     Rıdvan Hoca Vakfı adına basın mensuplarına açıklama yapan vakfın Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Akif TAŞÇI, "Suriye'ye yardım zamanı" sloganıyla bir kampanya başlattıklarını belirterek, Ramazan Ayının da bereketiyle böyle bir çalışmanın ortaya çıktığını” söyledi.

TAŞÇI, Türkiye'nin çeşitli yerlerinden İYİLİK-DER konvoyuna katılan araçlarla toplam 30'a yakın yardım tırının Suriye'ye ulaştırıldığını, tırların 26 Temmuz'da Gaziantep İstasyon Meydanı’nda birleşerek birlikte sınıra gittiğini ifade etti. Bu çalışma doğrultusunda da Kahramanmaraş Rıdvan Hoca Vakffı 

 olarak bir hafta içerisinde yaklaşık 5 bin tl tutarında yardım toplanmış ve ihtiyaca binaen bildirilen kuru gıda temin edilmiştir.

 

TAŞÇI, konuşmasına şöyle devam etti: İstanbul Merkezli olarak kurulan ve Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu’na üye olan İYİLİK-DER, yüz yılı aşkındır bölgemizde yaşanan acının sona ermesi, akan gözyaşının dinmesi, annelerin feryadının son bulması; yetim, yoksul ve ezilmiş insanımızın umudu olmak için bir iyilik hareketi olarak doğdu. Yaptığı ve yapacağı yardım faaliyetlerinde mağdura kimliğini, mazluma dinini sormamayı ilke edinerek özgür bir dünyanın tesisi için adaletin ve insanca yaşamın gerçekleşmesini hedefleyerek yola çıktı. Özgürlüğün esaret, adaletin zulümle sıkça yer değiştirdiği dünyamızda bu sorumluluğun mutlaka yerine getirilmesi gerekirdi. İYİLİK-DER olarak diğer paydaşlarıyla beraber bu sorumluluğu yerine getirmek ve umudu canlı tutmak için çalışmalarımızı bundan sonra sizlerin de katkılarıyla yoğunlaştırarak devam ettireceğiz.

Mart 2011'de başlayan ve binlerce çocuğun yetim, milyonlarca insanın aç ve evsiz kalmasına neden olan Suriye'deki Esad-Baas katliamı, Ramazan ayında da hız kesmeden devam ediyor. Her gün ülkenin farklı bölgelerinde yüzlerce masum insan hayatını kaybediyor. Ölenlerin kahır ekseriyeti kadın ve çocuklar. Tüm dünya bu katliamlar karşısında üç maymunu oynuyor. Ciddi bir duyarlılık yitimi söz konusu…

Uluslararası kuruluşların özellikle son dönemde yardımlarını ulaştırmada yetersiz kaldığı Suriye'de, yardıma muhtaç milyonlarca sivil bulunuyor. Suriye'deki bu acı tabloyu umuda dönüştürmek isteyen ‘İyilik Hareketi; İYİLİK-DER’ yardımlarına ara vermeden devam ediyor. İYİLİK-DER olarak 24 Temmuz Çarşamba günü İstanbul Feshane’den başlayan iyilik yürüyüşü Anadolu’daki tüm partner kuruluşların yoğun çabalarıyla birleştirildi ve Suriye’deki bu savaştan olumsuz etkilenen insanlara taşındı. Bundan sonra da mağdurların, ezilmişlerin ve mazlumların yanında olacaklarını dile getiren TAŞÇI, "İyiliğimiz sürekli olacak. Tüm dünyada insanlara yardım etmek için yola çıktık. Bu yolda azimliyiz. Toplumumuzun, duyarlı insanlarımızın yardımlarıyla yola çıkıyoruz. Bizim görevimiz sadece köprü görevi görmek. Alan el veren el arasında köprü oluşturuyoruz" dedi.

TAŞÇI, zor şartlarda yaşayan Suriye'deki insanların gerçekten ihtiyaç sahibi olduğunu ifade ederek, Suriye'de bulunan partner kuruluşlarının ihtiyaç sahiplerini belirlediklerini, ihtiyaçlara göre bağışçılardan yardım talep ettiklerini söyledi. Toplanan malzemelerin yine mağdur ve ihtiyaç sahiplerine tek tek dağıtılacağını belirten Bahar, yardım malzemeleri arasında ağırlığın gıda ürünleri olduğunu, bunun yanında temizlik ve tıbbi malzemeler, giyim ile çocuklar için özel gıda maddelerinin de bulunduğunu kaydetti.

TAŞÇI, yapılacak yardımlarla Suriye'deki 30 bine yakın kişiye ulaşmayı hedeflediklerini vurguladı. TAŞÇI, “Suriye’deki kimsesizlerin kimsesi olmak için bu anlamlı yürüyüşümüze katkı sağlayan tüm duyarlı Kahramanmaraşlı kardeşlerimize aramızda oldukları için teşekkür ediyoruz.” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.