1. Haberler

  2. Gündem

  3. İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞÇİ GÜVENLİĞİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME PROGRAMI DÜZENLENDİ
İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞÇİ GÜVENLİĞİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME PROGRAMI DÜZENLENDİ

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞÇİ GÜVENLİĞİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME PROGRAMI DÜZENLENDİ

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği(TÜMSİAD) Kahramanmaraş Şubesi yeni çıkan 6331 sayılı İş Sağlığı ve güvenliği yasası ile ilgili Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi odasında bilgilendirme programı düzenledi.

A+A-

Katılımın bir hayli yoğun olduğu program Denizli Pamukkale Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanı Doç.Dr.Oğuz Karadeniz’in sunumuyla gerçekleşti.

Programın Açılış konuşmasını yapan TÜMSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Adnan Toprak’’ TÜMSİAD olarak 2012 yılı çok verimli geçirdik.Bir çok alanda güzel işlere imza attık.2013 yılının yol haritasını üyelerimizle birlikte yaptığımız istişareler sonunda çıkardık.Derneğimiz 2013 yılına iki ayrı yurt dışı iş gezisi ile başlayacak.15-20 ocak tarihleri arasında Almanya 22-25 ocak tarihleri arasında İtalya programlarımız gerçekleşecek diyen Toprak İş sağlıgı ve Güvenliği konusu ile ilgili ise ’’  Türkiye'de her gün 172 iş kazası olduğunu ve 4 kişinin bu kazalarda hayatını kaybettiğini biliyoruz. Yasa ile birlikte kazaların en aza ineceğini ümit ettiğini belirten Adnan Toprak sözlerine şöyle devam etti.

‘’Ülkemiz ekonomisi her geçen gün büyümekte ve büyüme doğrultusunda istihdamda artmaktadır. Bunun doğal sonucu olarak da, çalışanların, işyerinin ve üretimin güvenliği ve dolayısıyla verimliliği için mutlaka iş sağlığı ve güvenliğine gerekli önem verilmelidir.

Dünyada, her yıl ortalama 160 milyon çalışan, meslek hastalığına maruz kalmakta ve 250 milyon iş kazası meydana gelmektedir. Meslek hastalığı ve iş kazaları sonucunda da birçok çalışanımızın hayatını kaybettiğini gözlemlemekteyiz.

Derneğimiz bünyesinde faaliyet gösteren Eğitim Ar&Ge komisyonumuz yeni çıkan bu yasa ile ilgili TÜMSİAD Üyelerini ve Kahramanmaraş’lı işadamlarımızı bilgilendirme amacı ile  bu programı düzenlediler.Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum’’dedi.

TÜMSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Adnan Toprak’ın ardından sunumunu yapmak üzere kürsüye gelen Doç.Dr.Oğuz Karadeniz; TÜMSİAD Kahramanmaraş Şubesine gerçekleştirmiş olduğu bu organizasyondan dolayı çok teşekkür ederek programa gösterilen ilginin kendisi bir hayli memnun ettiğini belirtti.Doç.Dr. Oğuz Karadeniz sosyal politikalarla doğru orantılı olarak iş sağlığı ve iş güvenliğinin son dönemlerde daha çok gündeme gelmesine dikkat çeken Karadeniz ‘’Bu konunun dünyada da gündemden düşmediğini söyleyerek "Dünya genelinde her yıl 2.3 milyon kişi iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor. Türkiye'de meslek hastalıklarıyla ilgili istatistikler yansıtılmıyor. Sadece 'hastalık' olarak geçiyor. Türkiye'de 2010 yılında bin 400 çalışan iş kazalarında hayatını kaybetti. Bu rakamlar bir önlem alınmasını gerektirdiği için 30 Haziran 2012 tarihinde müstakil bir iş kanununa kavuştuk" diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.