1. Haberler

  2. Sağlık

  3. İNSAN SAĞLIĞINA FAYDALI, BAYATLAMAYAN EKMEK
İNSAN SAĞLIĞINA FAYDALI, BAYATLAMAYAN EKMEK

İNSAN SAĞLIĞINA FAYDALI, BAYATLAMAYAN EKMEK

Araban Meslek Yüksek Okulu Müdürü Ziraat Yüksek Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Durmuşali Söyler, Araban Ovası’nda yetişen buğdayından yapılan ekmeğin uzun süre tazeliğini koruduğunu söyledi.

A+A-

    Konuyla ilgili açıklama yapan Yrd. Doç. Dr. Söyler, “Araban Meslek Yüksek Okulu Müdürü olarak, Araban ovasında yetişen Türkiye’nin en kaliteli buğdayından aldığım numuneden elde ettiğim undan kendim inceleme amacıyla yaptığım ekmek tazeliğini uzun süre korumaktadır. Araban Ovası’nda yetişen Türkiye’nin en kaliteli tam buğday unundan yaptığım bu ekmeğin tat, lezzet ve aroması çok iyidir. Protein değeri yüksektir. Tuz içeriği düşüktür. Yeteri kadar kepek içermektedir. Vitamin ve mineral maddelerince zengindir. Maya olarak ekşitilmiş hamur kullanılmaktadır. Ayrıca rüşeym (buğday özü) takviyelidir. Bu ekmeği yiyenler yediği ekmeği pasta zannetmektedirler” dedi.
Söyler, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Araban buğday unundan yapılan ekmeği yiyenlerin kalın bağırsaklarında bulunan faydalı bakteriler bayram etmektedir. Faydalı bakterilerin sayısı artmaktadır. Araban buğday unundan yapılan ekmekten yiyenlerin ömrü uzamaktadır. Uzun ömürlü olmak isteyenler Araban buğday unundan yapılan ekmeği yesin. Bu gün ülkemizde tüketilen beyaz ekmeğin içinde 17 adet katkı maddesi kullanılmaktadır. Toplamda ekmekte kullanılan katkı maddesi sayısı 63 adettir. Beyaz ekmeğin kepeği alınmıştır. Ruşeym (buğdayın özü) bulunmamaktadır. Yüzde 85-90 nişasta ihtiva etmektedir. Mineral maddeler ve vitamince fakirdir, beyaz ekmek yendiğinde kalın bağırsaktaki faydalı bakterileri besleyememektedir, bu faydalı bakterilerin azalmasına sebep olmaktadır. Kısacası insanın ömrünü kısaltmaktadır.”
Araban Ovası’nın buğdayından elde edilen un ile yapılan ekmeğin birçok hastalığa iyi geldiğini iddia eden Yrd. Doç. Dr. Söyler, “Ruşyem destekli ekmek, insan vücudunda basur, şişmanlık, damar hastalıkları, kolon kanseri, peptik ülser, safra kesesi hastalıkları, kroner rahatsızlıklarını tetiklemek istemiyorsan, Araban buğday unundan yapılmış ruşeym destekli ekmek ye. Bağışıklık sisteminin kuvvetli olmasını istiyorsan, uzun ömürlü olmak istiyorsan, Araban buğday unundan yapılmış rüşeym destekli ekmek ye. Araban Ovası’nda yetişen buğday unundan yapılmış rüşeym destekli ekmek ye mutluluğun artsın. Araban Meslek Yüksek Okulu Müdürü olarak Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğüne yaptığım müracaatım neticelenmesi sonunda okulumuzun bahçesine bir fırın açılmasını sağlayarak yakın gelecekte Araban Ovası’ndan yetişen Türkiye’nin en kaliteli buğdayından elde ettiğimiz un ile Ruşyem Destekli Ekmek’in üretimini yaparak insan sağlığı için piyasada satışına başlanacak” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.