1. Haberler

  2. Gündem

  3. İMO, İNŞAAT MÜHENDİSLERİNİ BİLGİLENDİRDİ
İMO, İNŞAAT MÜHENDİSLERİNİ BİLGİLENDİRDİ

İMO, İNŞAAT MÜHENDİSLERİNİ BİLGİLENDİRDİ

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Elbistan Temsilciliği tarafından, ‘Bölgemizin depremselliği, yapı stokunun irdelenmesi ve kentsel dönüşümün Afşin-Elbistan’da uygulaması’ konularında, bölgede görev yapan inşaat mühendislerine yönelik konferans düzenledi.

A+A-

Konferansa, KSÜ İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hanifi Binici, KSÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tamer Rızaoğlu ve Elbistan Belediye Başkanı Durmuş Küçük konuşmacı olarak katıldı.
Sword Otelde düzenlenen konferans, İMO Elbistan Temsilcisi Memet Temur’un açış konuşması başladı. Ardından Doç. Dr. Hanifi Binici, Elbistan Meslek Yüksek Okulu olarak deprem testleri noktasında çalışmalarını sürdüklerini ifade ederek, “İnsanları depremler değil, kalitesiz binalar öldürür. Bu nedenle ikinci derece deprem bölgesi olan Elbistan’da bir dizi çalışmalarımız oldu. Çalışmalarımız kapsamında Elbistan’da özellikle kamu binalarında ve eski yapıların depreme dayanıklı olmadığını gördük. Bu yapılar C-10 beton kalitesine sahip. Şuan inşa edilen binalarımızda yasal olarak C-20 beton kalitesinin şart koşulması olumlu bir adım. Ama buda yeterli değil. Olası deprem felaketinde can ve mal kaybının önüne geçmek için daha kaliteli malzeme ve işçilik kullanılması gerekmektedir” dedi.
Binici’nin sinevizyon eşliğinde sunumunun ardından Belediye Başkanı Durmuş Küçük, kentsel dönüşüm projesi kapsamında yurt genelinde yapılan çalışmaların Elbistan’da hız kazandığını ifade ederek, deprem konusunda düzenlenen bilgilendirme toplantılarının önemine değindi. Küçük, “Bizler bilim insanları değiliz. Bu konunun uzmanları var. Yerel yönetimler olarak, uzmanlarımızın ve bilim adamlarımızın görüşleri kapsamında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şehirleşme ve kentsel dönüşüm projelerinde deprem konusu göz ardı edilemez. Deprem büyük bir iktisadi kayba neden oluyor. Daha doğru ve sağlam binalarımız olsa idi, can kayıpları ve maddi kayıplar yaşanmaz. Bir avukat ve yönetici olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesinin büyük önem teşkil ettiğini belirtmek isterim. Çünkü deprem bir gerçektir. Deprem tabi bir afettir ama zararı minimize edilebilir. Bu kapsamda hükümetimizin çalışmaları var. Bu çalışmalar kapsamında ilçemizde gözle görülür bir şekilde büyük gelişmeler kat ettik” dedi.
Son olarak KSÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tamer Rızaoğlu, “Bölgemizin depremselliği, yapı stokunun irdelenmesi ve kentsel dönüşümün Afşin-Elbistan’da uygulaması” konusunda katılımcılara detaylı bilgi verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.