1. Haberler

  2. Sağlık

  3. HASTANE PERSONELİNE OBEZİTE SEMİNERİ
HASTANE PERSONELİNE OBEZİTE SEMİNERİ

HASTANE PERSONELİNE OBEZİTE SEMİNERİ

Elbistan Devlet Hastanesi Diyetisyenleri Nuran Gökşin ile Meryem Ergüç, obezite, yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktiviteler konularında hastane personeline yönelik bir seminer verdi.

A+A-

Diyetisyen Nuran Gökşin, obezitenin günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer aldığına dikkat çekerek, “Sağlık Bakanlığı’nın obezite ile mücadele kapsamında yürüttüğü çalışmalar kapsamında biz de bu konuya dikkat çekmek için hastanemizde obezite, yeterli dengeli beslenme ve fiziksel aktivite konulu eğitim verdik. Ayrıca obeziteyle ilgili broşür ve hastanemizin poliklinik giriş kısmına tabela yaptırdık. Obezite genel olarak bedenin yağ kütlesinin, yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır. Eğitim programında obezite nedenleri, saptama yöntemleri, tedavi yöntemleri beraberinde neden olduğu sağlık sorunları anlatıldı. Ayrıca yeterli ve dengeli beslenme ve fiziksel aktivitenin faydalarına değinildi” dedi.
Yeterli ve dengeli beslenme ile birlikte fiziksel aktivitelerin önemine değinen Diyetisyen Meryem Ergüç ise, “Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır. Yeterli ve dengeli beslenmek için, tüm besin gruplarından ihtiyacımız kadar tüketmeliyiz. Yetişkin bireylerin günlük 2 porsiyon, çocukların, gençlerin, gebe ve emzikli kadınlarla menopoz sonrası kadınların 3-4 porsiyon süt ve süt ürünleri tüketmesi önerilir. Tüm sebze ve meyveler besin değeri içeriği ve ekonomik olması açısından mevsiminde, bol ve ucuz bulunduğu dönemlerde en az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketilmesi önerilmektedir. Tam tahıl ürünlerini tüketiniz. Ekmek alırken tam buğday ekmeğini tercih ediniz. Haftada 3-4 kez yapılan, 30-60 dakikalık orta şiddette fiziksel aktivite bile genellikle sağlığımız üzerinde olumlu etkileri açığa çıkarmaya yeterlidir. Sağlık, bireyin bedensel, ruhsal ve sosyal anlamda tam bir iyilik halinde olmasıdır. Sağlıklı bireyler olmak için kilomuza dikkat edelim, yeterli ve dengeli beslenelim, fiziksel aktivitemizi artıralım. Sağlıklı zayıflamak için sağlık kuruluşuna başvurun” ifadelerine yer verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.