1. Haberler

  2. Gündem

  3. GÖKSUN’DA HUBUBATTA DANE KAYBI KONTROLLERİ DEVAM EDİYOR
GÖKSUN’DA HUBUBATTA DANE KAYBI KONTROLLERİ DEVAM EDİYOR

GÖKSUN’DA HUBUBATTA DANE KAYBI KONTROLLERİ DEVAM EDİYOR

A+A-

 Hububat hasadının başlaması ile birlikte dane kayıplarının en aza indirilerek çiftçinin üretmiş olduğu ürünün tarlada kalmasını engellemek amacıyla Göksun İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik personeli ilçe genelinde biçerdöver kontrollerini sürdürüyor.

Dünyamızda ve özellikle ülkemizde insanın beslenmesinde en önemli temel gıdanın tahıl ve tahıldan elde edilen ürünler olduğu herkesçe bilinmektedir. Birim alandan elde edilen tahıl üretiminin artırılması için yapılan çalışmaların yanında gerçekleşen üretimin en az kayıpla ve daha kısa zamanda ekonomiye kazandırılması gerekmektedir. Hasat olgunluğuna erişen ürün zamanında ve iyi ayarlanmış biçerdöverlerle tekniğine uygun bir şekilde hasat edilmelidir.

Yapılan kontrollerde olası bir dane kaybının önüne geçilerek hem üreticilerin emeklerinin karşılığını almaları ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlanması amaçlanıyor. Kontroller mesai saati gözetilmeksizin aralıksız olarak hasat sezonu boyunca devam edecektir.

Hasat olgunluğuna erişmiş ürün zamanında ve iyi ayarlanmış biçerdöverlerle tekniğine uygun olarak hasat edilmelidir. İşte bu aşamada biçerdöver kontrollerinin önemi burada ortaya çıkmaktadır.

 

Yapılan kontroller sırasında;

* Biçerdöver operatör belgesine dikkat edilmektedir.
*Hasadın zamanında yapılması konusunda çiftçi ve operatörler bilgilendirilmektedir.
*Hasat sırasında dane kaybı kontrolü yapılıp, 2013 yılı için % 2 olarak belirlenen oranın üzerinde dane kaybı meydana gelmesi durumunda cezai işlem uygulanmaktadır.
*Anız yangınlarının cezai durumundan bahsedilmektedir.
*Biçerdöver üzerinde yangın söndürücünün olup olmadığı ve doluluk durumu kontrol edilmektedir.

Çiftçiler, dökülen danelerin fazla olduğunu gördüklerinde en yakın İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine bildirmeleri gerekmektedir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.