1. Haberler

  2. Gündem

  3. FAHRİ KURT: 23 NİSAN’IN ŞUUR ALTI
FAHRİ KURT: 23 NİSAN’IN ŞUUR ALTI

FAHRİ KURT: 23 NİSAN’IN ŞUUR ALTI

23 Nisan kutlamalarının mana ve ruh köklerini, genetiğini keşfetmek için zaman tünelinde geçmişe bir yolculuk yapmak gerek. Atatürk’ün tamimini ve bunun üzerine söylenenleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

A+A-

21 Nisan 1920'de Mustafa Kemal Paşa tarafından Heyet-i Temsiliye adına kumandanlıklara gönderilen 6 maddelik tamimde, Meclis'in açılış programı bildiriliyor. Ayrıca yurdun her yerinde de dualar, hatimler yapılması isteniyor. Özetle şu ifadeler yer alıyor:  “Hacı Bayram Veli Camii'nde Cuma namazı kılınacak. Ardından Kur'an tilaveti ve Buhari Şerif okunacak. Yurdun her köşesinde hatimler yapılacak. Tüm yurtta cuma günü ezandan önce minarelerde Salâvat-ı Şerife getirilecek. Cuma namazı öncesinde ise Mevlid-i Şerif okunacak. Bu tebliğ, köyler dâhil olmak üzere vatanın her köşesine ulaştırılacak, ayrıca levhalara da asılarak duyurulacak. Tamimin dördüncü maddesinde "... Halife ve padişahımızın, din ve devletimizin, vatan ve milletimizin halâsı, selameti ve istiklali için dua edilecektir" ifadesi yer alıyor. Tamimin altıncı maddesi ise şu dua ile son buluyor:  "Cenab-ı Hak'tan muvaffakiyet-i kâmile tazarru olunur."

 İlk Meclis'te toplumun tüm kesiminin eşit temsil edildiğini de görüyoruz. Dr.Recep Çelik’in anlatımıyla ilk meclisin açılış hikâyesi: "Meclis açılış hazırlıklarına 23 Nisan 1920 cuma günü Hacı Bayram Camii'nde başladı. Cuma namazı kılındı, Kur'an-ı Kerim hatimlerinin duası yapıldı. Buhari-i Şerif okunması ise Meclis'e bırakıldı. Bundan sonra, türbeden çıkarılan Hacı Bayram-ı Veli'nin sancağı, kafilenin önüne geçirildi. Bu arada sancağın hemen arkasında, Sinop Mebusu Hoca Abdullah Efendi, üzerine yeşil örtü açılmış bir rahlenin üzerinde Kuran-ı Kerim ve sakal-ı şerif taşımaktaydı. Rahleyi yarı yoldan sonra Meclis'e kadar taşımak üzere Yozgat Mebusu Müftü Hulusi Efendi aldı. Bu şekilde tekbirler eşliğinde Meclis'in önüne gelinerek burada kurbanlar kesildi. Bursa Mebusu Hoca Fehmi Efendi'nin yapmış olduğu duaya mebuslar ve orada bulanan halk heyecanlı bir şekilde 'amin' diyorlardı. Meclis'te herkes yerini aldıktan sonra yine hocaların bir kısmı hep bir ağızdan nakarat halinde dua ve ayetler okuyorlar, bir kısmı da Buhari-i Şerif kıraatinde bulunuyorlardı. Kurban kesilmesinin ardından Meclis'in açılışı yapıldı."

Abdurrahman Dilipak bu olayı yorumlarken; “Meclis binasının ana giriş kapısının bir yanında bugün Türk Bayrağı olarak kabul ettiğimiz bayrak, öte yanında Kurtuluş Savaşı'nda elden ele dolaşan, camilerde minberde muhafaza edilen, şimdilerde birilerinin “irtica” ile ilişkilendirerek, “şeriat”, “irtica bayrağı” diye lanse ettiği, üzerinde kelime-i tevhid yazılı yeşil bayrak bulunuyordu. 
Mustafa Kemal'in daha önce de Alemi İslâm'a bir beyanname neşrettiğini biliyoruz.“Müdafayı Hukuk Hey'et-i Temsiliyesi” namına Mustafa Kemal imzası ile gönderilen beyannamenin son cümleleri şöyledir:

 “Ehli salib ekradının bu son amele-i sefilesi, İslâmiyetin nur-i irfan ve istiklaline ve Hilafetin tarsin ettiği uhuvveti ve mukavemeti ve aynı vazife-i galeyan ve kıyamı uyandıracağından emin olarak Cenab-ı Hakkın mücehedatı mukaddesemizde cümlemize tevfikat-i ilahiyesini terfik etmesini ve ruhaniyet-i peygamberiyeye istinat eden teşkilat-ı müttehidemize muin olmasını niyaz ederiz”
  Ne garip, bugün, bu ülkenin çocuklarına Millet Meclisi'nin açıldığı o gün yaşananlar anlatılmıyor ve o gün yayınlanan bildiriler, bu gün bir irtica olayı olarak anlatılıyor.
   Meclis'in açılışındaki inanç, ruh ve semboller, bugün çağdaş yaşam ve laiklik, cumhuriyetin nitelikleri adına tehdit ve sanki adeta düşman ilan edildi yıllarca.Artık edilmez inşallah!

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.