1. Haberler

  2. Gündem

  3. ENGELLİ GENÇLER HEDİYELİK EŞYA YAPACAK
ENGELLİ GENÇLER HEDİYELİK EŞYA YAPACAK

ENGELLİ GENÇLER HEDİYELİK EŞYA YAPACAK

Elbistan Belediyesi ve Elbistan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın birlikte yürüttüğü projeyle 20 engelli genç hediyelik eşya üreterek, Pınarbaşı’nda satma imkânına kavuşacak.

A+A-

 Elbistan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından hazırlanarak Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’na (DOĞAKA) sunulan ve ajansın değerlendirmesinin ardından desteklenmesine karar verilen, ‘Engelli Gençlerin Ekonomik ve Sosyal Hayata Entegrasyonu’ isimli SODES projesi hayata geçti.
Proje hakkında bilgi veren Koordinatör Özgür Cerit, “Bedensel engelli 20 gence el işi ürünleri yapma becerisi kazandırarak, yılda 40 bin kişinin ziyaret ettiği Pınarbaşı bölgesinde, stant hazırlamak suretiyle; kendi ürettikleri ürünleri pazarlayarak elde ettikleri kazançla yaşam standartlarını yükseltmeleri ve fırsat eşitliğini yakalamaları böylece gençlerin monoton hayattan kurtarılıp yaratıcılıklarının ön plana çıkartılması amaçlanıyor. Atık malzemelerden çeşitli süs eşyaları, yöreye özgü desen ve motiflerle süslenmiş çeşitli dokuma ürünleri ile takı tasarım ürünleri üreterek diğer insanların, engellilerin yeteneklerinin farkına varmalarının sağlanması amacıyla Elbistan Mesleki Eğitim Merkezindeki 2 atölye ile dezavantajlı gruplara yönelik yapılan eğitici çalışmalara çok sayıda engellinin katılımının önünün açılması hedeflenmiştir.
Proje ekibinin çalışmaları sonucu engellilerin hediyelik eşya yapmalarına imkân sağlayacak kurs 18 Mart tarihi itibariyle açılmıştır. Engelli gençlerin yoğun talep gösterdiği kurs 3 ay sürecektir. Atık malzemelerden çeşitli süs eşyaları ve hediyelik eşya yapımını öğrenecek olan engelliler, kurs bitiminde ürettikleri malzemeleri Pınarbaşı’nda kurulacak stantlarda satabileceklerdir. Ayrıca hediyelik eşya yapımını öğrenen 8 kursiyer için proje kapsamında stantlar yaptırılmakta olup, projeden sonra da bu kursiyerler ürettikleri malzemeleri Pınarbaşı’nda satabileceklerdir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.