1. Haberler

  2. Sağlık

  3. ELBİSTAN'DA HASTANE PERSONELİNE EĞİTİM
ELBİSTAN'DA HASTANE PERSONELİNE EĞİTİM

ELBİSTAN'DA HASTANE PERSONELİNE EĞİTİM

Elbistan Devlet Hastanesi’nde görev yapan personele, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Cemal Pazarlı tarafından, karbonmonoksit zehirlenmesi ve alınacak tedbirler hakkında eğitim semineri verildi.

A+A-

 Devlet Hastanesi Eğitim Salonu’nda düzenlenen seminerde, karbonmonoksit zehirlenmesi hakkında detaylı bilgiler veren Pazarlı, yaptığı sunumda şunları kaydetti:
“Karbonmonoksit kömür, petrol, doğalgaz ve odun gibi yapısında karbon bulunan yakıtların tam olarak yanmaması sonucu oluşan ve bu yakıtların yanması sonucu oluşan dumanda yer alan bir gazdır. Bu yakıtların kullanıldığı yerlerdeki baca sistemlerinin iyi çekmemesi, yangınlar ve araçların kapalı garajlarda çalıştırılması gibi durumlarla, rüzgarlı ve fırtınalı havalarda karbonmonoksit birikimi olabilmektedir. Böyle yerlerde uzun süre kalan kişiler de bu gazı soluduğundan zehirlenmeler ortaya çıkabilmekledir.
Karbonmonoksit, solunduktan sonra akciğerler vasıtasıyla kana geçer. Kanın, dokulara oksijen taşıyan kısmı olan hemoglobin isimli molekülü ile birleşerek karboksihemoglobin olarak ifade edilen bir bileşik oluşmaktadır. Bundan sonra kan artık hücrelere oksijen taşıyamaz ve zehirlenme belirtileri ortaya çıkar.
Karbonmonoksit zehirlenmesi ölümle de sonuçlanabilen çok ciddi bir zehirlenme olduğundan, karbonmonoksit gazının oluşma ihtimali olan yerlerde bulunan kişilerde belirtilerin görülmesi hâlinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Zehirlendiği düşünülen kişi hemen temiz havalı bir ortama alınmalı ve derhal bir sağlık kuruluşuna ulaştırılmalıdır. Zehirlenme belirtilerine göre burada gerekli müdahalelerin yapılacağı ve tedavilerin uygulanacağı bilinmelidir. Karbonmonoksit zehirlenmeleri esasen basit birtakım önlemlerin alınmasıyla önlenebilen zehirlenmelerdir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.