1. Haberler

  2. Gündem

  3. ELBİSTAN'DA DOĞALGAZ İÇİN 8 FİRMA TEKLİF VERDİ
ELBİSTAN'DA DOĞALGAZ İÇİN 8 FİRMA TEKLİF VERDİ

ELBİSTAN'DA DOĞALGAZ İÇİN 8 FİRMA TEKLİF VERDİ

Elbistan ve Afşin’e doğalgaz getirilmesi amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında, BOTAŞ tarafından gerçekleştirilen, ‘Elbistan-Afşin DGBH Arazi-Etüt, Harita ve Kamulaştırma/Mühendislik İşi Danışmanlık Hizmet Alımı’ ihalesine 8 firma teklif verdi.

A+A-

Malatya-Sivas hattından sağlanacak olan doğalgazı, Gürün ve Darende’den geçtikten sonra Elbistan’a, oradan ise termik santraller ve Afşin’e taşıyacak olan hattın yapımı amacıyla BOTAŞ tarafından başlatılan çalışmalar sürüyor.
Elbistan-Afşin DGBH Arazi-Etüt, Harita ve Kamulaştırma/Mühendislik İşi Danışmanlık Hizmet Alımı’ amacıyla 11 Ekim 2012 tarihinde ön yeterlilik ilanı yayımlayan BOTAŞ, 23 Ekim 2012 tarihinde ise ön yeterlilik başvurularını almıştı. Ön yeterlilik değerlendirmesinin ardından yeterli görülen istekliler teklif vermeye davet edilirken, ihaleye 8 firma katılarak, teklif verdi.
“Elbistan-Afşin DGBH Arazi-Etüt, Harita ve Kamulaştırma/Mühendislik İşi Danışmanlık Hizmet Alımı” işi ihalesine; Seçilmiş Harita İnşaat Müh. San. ve Tic. Ltd. Şti, Evin Harita Mimarlık Müh. İnş. İth. ve İhr. Tic. San. Ve Tic. Ltd. Şti, Serpen İmar Ltd. Şti. - ANG Müh. İmar İnş. İth. ve İhr. Tic. San. Ltd. Şti. İş Ortaklığı, Geogıs Kent Bil. Sis. Har. ve Çev. Müh. Müş. Taah. Tic. Ltd. Şti., Günka Harita Taah. Tic. Ltd. Şti., Etap İnş. Müh. Ltd. Şti.- Kartal Har. Müh. Taah. ve Tic. Ltd. Şti. İş Ortaklığı, Özerler Müh. İnş. San. Turz. Tic. A.Ş.- Şah-Kar Har. Müh. Taah. Tic. Ltd. Şti. İş Ortaklığı, Ana-Kent Planlama Yapı Yat. Tekn. Danş. Turz. En. San. Ve Tic. A.Ş. katıldılar.
Teklif değerlendirme çalışmaları devam ederken, işin süresi yer tesliminden itibaren 360 takvim günü olarak belirlendi. Söz konusu Danışmanlık Hizmetinin tamamlanmasından sonra yapım ihalesine çıkılmasına yönelik çalışmalara başlanılacak.

120 KİLOMETRE BORU HATTI DÖŞENECEK
BOTAŞ yetkilileri, Elbistan, Afşin, Darende ve Gürün Doğalgaz Projesi için hazırlanan haritaya göre 120 kilometrelik bir boru hattının döşeneceğini ifade ettiler.
Bölgeye doğalgaz Malatya-Sivas hattından sağlanacak. Kuluncak’tan alınacak doğalgaz, Gürün ve Darende’den de geçtikten sonra Elbistan’a, oradan ise termik santraller ve Afşin’e uzanacak.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 2011 yılı içerisinde Afşin-Elbistan Doğal Gaz Boru Hattı Projesi için Kalkınma Bakanlığı’ndan ödenek talebinde bulunurken, Doğal Gaz Dağıtım Hatları projesi kapsamındaki Sanayi ve Bağlantı Hatları projesinin detayına 100 bin TL olmak üzere toplam 1 milyon TL ödenek ile Afşin-Elbistan Doğal Gaz Boru Hattı Projesi ilave edildi.

ELBİSTAN BELEDİYESİ MECLİS KARARI ALDI
Doğalgaz çalışmaları hız kazanırken, Elbistan Belediyesi de bu yönde kararlar alarak, dağıtımı yapacak olan firmayı belirledi.
Belediye Encümeninin aldığı karar şöyle:
“4646 sayılı Doğalgaz Piyasası Kanunu’nun 4. maddesinin dördüncü fıkrasının (g) bendi ve Doğalgaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği’nin 70. maddesi uyarınca; Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından dağıtım lisansı verilen Armadaş Arsan Maraş Doğalgaz Dağıtım A.Ş.’nin dağıtım bölgesine belediyemizin dahil edilmesi,
Dağıtım Bölgesinin genişletilmesi prosedürü çerçevesinde gerçekleştirilmesi gereken, aynı kanunun ilgili maddesinde belirtilen her türlü iş için diğer belediyelerle müşterek hareket edilmesine, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından dağıtım lisansı verilen dağıtım şirketinin; Lisansındaki süre ve iş programına uygun olarak Elbistan Belediyesi sınırları içinde bulunan tüm cadde ve sokaklarda dağıtım şirketince ihtiyaç duyulacak kazı ve şebeke yapım faaliyetlerine gecikmeksizin izin verileceğinin,Elbistan ilçesi dağıtım şebekesi yapım çalışmaları kapsamında imar ve altyapı bilgi sistemlerinden dağıtım şirketinin faydalanmasına izin verileceğinin, Dağıtım şebekesinin yapımı ve dağıtım faaliyetlerinde gerekli işbirliğinin yapılacağının; Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu nezdinde taahhüt dilmesine oy birliği ile karar verildi.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.