1. Haberler

  2. Sağlık

  3. ELBİSTAN DEVLET HASTANESİNDE TEKNOLOJİ ATAĞI
ELBİSTAN DEVLET HASTANESİNDE TEKNOLOJİ ATAĞI

ELBİSTAN DEVLET HASTANESİNDE TEKNOLOJİ ATAĞI

Elbistan Devlet Hastanesi Göz Kliniği’ne son teknoloji lazer ve anjio cihazları alındı.

A+A-

Hastane Başhekimi Dr. Murat Gönen, göz kliniğini tamamen yenileyip modernize ettiklerini belirterek, alınan tüm cihazların dünyanın bir çok ülkesinde kullanılan kaliteli cihazlar olduğunu belirtti. Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Bekir Koç'un da katıldığı tanıtımda konuşan Gönen, Elbistan halkının diğer bölümlerde olduğu gibi göz alanında da en iyi hizmeti alabilmesi için gayret gösterdiklerini belirtti. Anjio ve lazer uygulamalarının artık Elbistan’da yapılabildiğini anlatan Gönen, bu sayede göz alanında bölgenin en donanımlı hastanesi olduklarını ifade etti. 
Opr. Dr. Bekir Koç ise göreve başladıkları günden itibaren anjio ve lazer cihazlarının alınmasını istediklerini ve hastane yönetiminin de duyarlı davrandığını belirterek, yeni cihazlar sayesinde göz kliniğinin ileri seviyeye ulaştığını vurguladı. Koç, cihazlar ve kullanım alanları ile ilgili yaptığı açıklamada, şunları söyledi:
“Elbistan Devlet Hastanesi Göz Kliniği son yıllarda yapılan yatırımlar ile tamamen yenilenmiş ve modernize edilmiştir. Göz anjio ve lazer ünitesinin hizmete girmesiyle hastanemiz göz kliniğinin önemli bir eksiği tamamlanmış ve hastanemiz göz kliniği bölgenin en donanımlı kliniklerinden biri haline gelmiştir. Göz anjio ve lazer ünitesi kurulması için göz anjio cihazı, argon lazer ve YAG lazer olmak üzere 3 cihaz alınmıştır. Kliniğimize alınan tüm cihazlar dünyanın birçok ülkesinde kullanılan, en yeni teknoloji ile üretilmiş, her biri alanında kendini ispatlamış, yüksek kaliteli cihazlardır. Elbistan devlet hastanesi olarak dünya standartlarında sağlık hizmeti sunmanın gururunu ve mutluluğunu yaşamaktayız."
Fundus Flourescin Anjiografisi (FFA) adı verilen Göz anjio makinesi ile retina damar hastalıklarında çıplak gözle görünmeyen sorunları görüp, tanı koyabildiklerini dile getiren Koç, şunları kaydetti:
"Öncelikle hastaların Göz bebekleri damlalarla büyütülür ve daha sonra Kol damarlarından floresan özellikte özel bir boya verilir. Daha sonra bu boyanın göziçi damarlarında dolaşımı gözlenir ve anjio cihazı ile fotoğrafları çekilir. Böylelikle damarlardan sızıntılar, kanamalar, birikintiler, beslenmeyen sahalar, yeni damarlar ve diğer hasarlar tespit edilir. Bu sayede hastalığın evresi, tedavi gereksinimi ve ne tür tedavi uygulanacağı belirlenir. Göz anjiosunun en önemeli kulanım alanı diyabetik retinopati yani şeker hastalığına bağlı göz kanamalarıdır. Diyabetik retinopati bugün dünyada en önemli körlük nedenleri arasında ilk sırayı almaktadır. Bu hastalarda zamanında tedavinin yapılması kalıcı görme kaybını önlemektedir. Göz anjiosu diyabetik retinopati dışında retina damar tıkanıklıkları, yaşa bağlı makula dejenerasyonu yani sarı nokta hastalığı, santral seröz koryoretinopati, kalıtsal retinal distrofiler gibi birçok retina hastalığında tanı amaçlı kullanılmaktadır."
Koç, Argon lazer cihazının ise diyabetik retinopatinin tedavisinde kullanıldığını sözlerine ekledi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.