1. Haberler

  2. Gündem

  3. EKİNÖZÜ İLÇESİNDE SIRIK DOMATES YETİŞTİRİCİLİĞİ UMUT VERİYOR
EKİNÖZÜ İLÇESİNDE SIRIK DOMATES YETİŞTİRİCİLİĞİ UMUT VERİYOR

EKİNÖZÜ İLÇESİNDE SIRIK DOMATES YETİŞTİRİCİLİĞİ UMUT VERİYOR

İLÇE GIDA TARIM ve HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜNÜN BAŞARILI ÇALIŞMALARI İLE İLÇEDE ÜRÜN DESENİ ÇEŞİTLENDİRİLİYOR

A+A-

   Domates Tek yıllık bitkisinin meyveleri yenen bir sebzedir. Ülkemiz ekonomisinde çok önemli bir yer tutar. Domates yetiştirilen bölgelerde çiftçimizin önemli gelir kaynaklarından birisini oluşturmaktadır. Ucuz ve bol vitamin kaynağı olan domates besleyici ve lezzetli özelliğinden dolayı dünyanın birçok ülkesinde en çok üretilen sebzelerdendir. Domates bitkisinin Peru’dan diğer ülkelere yayıldığı, Türkiye'ye Adana'dan girdiği bilinmektedir.

 

Ülkemiz son yıllarda domates üretiminde dünyada üçüncü sıraya yerleşmiştir.  Günümüzde taze olarak tüketildiği gibi,domates suyu, salça, parça domates, ketçap, turşu olarak veya kurutularak, dondurularak da tüketilebilmektedir.

 

Domatesi bodur ve sırık çeşitler olmak üzere iki gruba ayırırız. Sırık domates yetiştiriciliğinde amaç; birim alanda daha fazla, daha kaliteli, ihracata uygun ürün elde ederek daha fazla pazar değeri ile piyasaya sunmaktır.

 

İlimiz Ekinözü İlçesinde de sırık domatesi yaygınlaştırmak amacıyla Soysallı Köyü ve Türkeli Mahallesinde sırık domates demonstrasyon çalışması yapılmıştır. İlçe için bir ilk olma açısından büyük bir ilgi görmüştür. Deneme kurulan Soysallı Köyünden Hüseyin KEVENCİ ve  Türkeli Mahallesinden  Süleyman  DEMİR gelecek yıl üretimi arttırmayı istediklerini, sırık domatesin  diğer domates çeşitlerine göre daha  avantajlı ve daha verimli olduğunu belirttiler.

 

Demonstrasyon kurulan yerlerde   İl Müdürü İhsan EMİRALİOĞLU, İlçe Müdürü Ömer SEYRAN, Teknik Personeller ve çiftçiler incelemelerde bulundular. Konuyla ilgili olarak İlçe Gıda Tarım ve  Hayvancılık Müdürü Ömer SEYRAN  ”Görüldüğü gibi sırık domates yetiştiriciliğinde birim alandan daha fazla ürün alınmakta, bakım, hastalık ve zararlılarla mücadele daha kolay olmaktadır . Önümüzdeki yıllarda üreticilerimizin sırık domates yetiştiriciliğine yöneleceğini umut ediyoruz.Bizler de sırık domates yetiştiriciliğinin gelişmesi ve çiftçilerimizin birim alandan aldıkları ürün miktarı ve kalitesinin arttırılması için  elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.