1. Haberler

  2. Sağlık

  3. EBELİK YASASI ÇIKARILMALIDIR
EBELİK YASASI ÇIKARILMALIDIR

EBELİK YASASI ÇIKARILMALIDIR

İnsanlık tarihinin en eski mesleklerinden birini icra eden ebeler, ülkemizin en ücra köşelerinde bile bu kutsal görevi yürütmektedir.

A+A-

Anne ve bebek sağlığı için yürüttükleri çalışmalarla ilk sağlık hizmetini sunan ebelerimiz ne yazık ki hak ettikleri değeri görmemektedir.

    Bugün Türkiye’de 51 bin 905 ebe çalışma hayatını zorluklarla sürdürmekte,47 bini Kamuda görev yapan ebelerin yöneticiler tarafından sorunları görmezden gelinmektedir.

      Sağlığın gelişmişlik göstergelerinin en önemlilerinden ikisi ‘anne ve bebek ölüm oranı’ iken bu göstergelerin iyileştirilmesinde lokomotif görevi alan ebelik mesleğine gereken önem verilmemektedir.

      Ebeler, vekil ebe hemşirelik gibi uygulamalarla düşük ücret ve sosyal haklardan mahrum bir şekilde kamuda istihdam edilmektedirler.

       Meslekleri dışında kurumlar da başka görevlerde zorla çalıştırılmakta ve mesleklerini icra etmeleri engellenmektedir. Özellikle ilçelerde cezaevlerinde ziyaretçilerinin üst aramasında görevlendirme gibi tuhaf işlerde kendilerine yaptırılmaktadır.

     Sertifika programlarında bile ayrımcılığa uğrayarak mağdur edilmektedirler. Bu ayrımcılık öyle bir hal almıştır ki meslekleri ile çok yakından ilişkili olan ‘Aile Danışmanı’ olabilmelerinin de önüne set çekilmiş, Aile Danışmanlığı Sertifikası alabilecek meslekler arasında Ebeliğe yer verilmemiştir.

 

Ebelerin çalışma hayatlarını iyileştirecek yasal düzenlemelere imza atmaktan çekinen hükümet, istediği kanunu bir günde çıkarırken, hala kamuda görev yapan 47 bin Ebe olmasına rağmen bir meslek kanunu çıkarmamıştır.

 

İnsanlık tarihi kadar eski olan bu mesleğin ülkemizde hala bir kanunun olmaması her şeyden önce büyük bir ayıptır. Ebelerin çalışma hayatlarını yönetmeliklere hapsedenler artık bu yanlışa son vermeli ve ebelik yasası bir an önce çıkartılmalıdır.

       Anne ve çocuk sağlığını çok önemsediklerini ifade eden ve sürekli olarak ailelere çocuk yapma tavsiyesinde bulunan siyasi iktidarın ebelerin yığınla birikmiş bu sorunlarına kulak tıkaması ise bir tezat olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Türk Sağlık-Sen olarak 21-28 Nisan Ebeler Haftasında sorunların çözümü için adım atılmasını umut ediyoruz.  Siyasi iradeden göstermelik kutlamalar yerine sorunları çözen ve talepleri değerlendiren bir tavır bekliyoruz.

 

Türk Sağlık-Sen olarak mesleklerine hak ettikleri değerin verilmesi ve çalışma şartlarının düzeltilmesi temennisiyle tüm ebe arkadaşlarımızın “Ebeler Haftası”nı kutluyoruz.

               

 

                                                                               ADEM DEMİR

                                  TÜRK SAĞLIK-SEN ŞUBE BAŞKANI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.