1. Haberler

  2. Gündem

  3. DEDEOĞLU, ÇAĞLAYANCERİT İSMİ DÜZELTİLDİ
DEDEOĞLU, ÇAĞLAYANCERİT İSMİ DÜZELTİLDİ

DEDEOĞLU, ÇAĞLAYANCERİT İSMİ DÜZELTİLDİ

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Çağlayancerit ismi konusunda hazırlanan kanun teklifi üzerine konuştu. Dedeoğlu, “bir hakkın tekrar iadesi konusunda güzel bir gelişme olmuştur” dedi.

A+A-
      MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, TBMM’de yapmış olduğu konuşmada, Kahramanmaraş'ın 9 ilçesinden bir tanesi olan Çağlayancerit’in, 19/6/1987 yılında yine bu Meclis tarafından ilçe hâline getirilmiş olduğunu ve yine 4/7/1987 tarihinde de Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi.

O tarihlerde bir daktilo hatasından dolayı, bir "a" harfiyle "ı" harfinin yer değiştirilmesi sebebiyle bir isim tashihi gerekli olmuş ancak o zamandan bu zamana kadar bu değişiklik yapılamadığına işaret eden MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, “Bu ilçemizde yaşayan hemşehrilerimiz çok büyük mağduriyetlere uğramışlar, hatta 1987'den 1997'ye kadar isimlerinde "Çağlayancerit" yazılmış, daha sonra "Çağlıyancerit" olarak devam etmiş. Pasaport alımlarında, yurt dışı çıkışlarında, tapu muamelelerinde, gerekse de günlük evraklarında, günlük abonelik, postaneyle ilgili, elektrik, sular idaresiyle ilgili konularda çok büyük problemler yaşanmış.” şeklinde konuştu.

Bu konuyla ile ilgili olarak 17 Ekim 2012 tarihinde TBMM’ye bir adet kanun teklifi verdiğini de hatırlatan MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, konuşmasını söyle sürdürdü:

“17 Ekim 2012 tarihinde ben bir kanun teklifi vermiştim. Gönül isterdi ki bugün torba yasanın içerisinde benim vermiş olduğum kanun teklifiyle beraber birleştirilsin ve ortaya çıksın, bu ilçemizin, bu güzide ilçemizin ismi eski ismiyle anılan "Çağlayancerit" olarak değiştirilsin. Ama, bir hakkın tekrar iadesi konusunda bunu da güzel bir gelişme olarak telakki ediyorum.

Bu isim değişikliğini yaptıktan sonra… Tabii ki yalnız isim değişikliğiyle ilgili değil, bu ilçemizin birçok mağduriyetleri de var. Kahramanmaraş'ımızın güzide ilçelerinden bir tanesi olan Çağlayancerit'imizin maalesef ki maalesef yıllardan beri yol problemi var. Yolları hâlâ yapılamadı, özellikle ana cadde üzerindeki, ana, kara yollarına bağlı olan bölümlerindeki yollar maalesef bitmedi, keza ilçemize bağlı köylerimizin ve beldelerimizin yolları da aynı şekliyle devam ediyor.

YOL SORUNU SÜRÜYOR

Kış günleri, özellikle, karşıdan 2 arabanın veya 2 büyük ağır vasıtanın geçerek o yoldan trafik seyrini devam ettirmesi mümkün değildir. Temenni ediyorum ki önümüzdeki dönemlerde bu ilçemizin yol problemleri tamamen ortadan kalkar. Yalnız, tabii ki yol problemi değil. Bu ilçemize bir hastane yapılmış, bu hastanemiz şehrin kilometrelerce uzağında.

Şehir içinde dolmuş hattının veyahut da otobüs hattının kısıtlı olmasından kaynaklanan sebeplerden dolayı, bu hastanemize, bu ilçede yaşayan vatandaşlarımız ulaşmakta çok büyük güçlükler yaşamaktadır.

HASTANEDE DOKTOR EKSİK

Bununla beraber, hastaneyi yapmışız bu on bir seneni içerisinde ama maalesef ki orada doktorumuz yok. Bundan yaklaşık üç-dört ay önce yine bu kürsüde ben orada doktor olmadığını, sadece bir ilçemizde pratisyen doktorumuzun olduğunu söyledim. İlgili Bakanlığımız burayla ilgilendi, birkaç gün içerisinde, o konuşmadan sonra, 4 doktorumuz oraya tayin edildi ama şu anda maalesef ki o doktorlarımızın tekrar tayin istemesi sebebiyle, bu ilçemiz tekrar doktorsuz kalmış durumda.

SPOR SALONU YOK

Bu ilçemizin yine mağduriyetleri devam ediyor. Bir ilçe olmasına rağmen, bir tane kapalı spor salonumuz yok bu ilçede. Yine, bununla beraber, en büyük… Tarım, hayvancılık ve meyve üzerine, özellikle de ceviziyle ünlü olan bu ilçemizin bu mağduriyetlerinin bu dönem içerisinde temenni ediyorum ki hepsi giderilir ve yaşam seviyesinin ve kalitesinin, yüksek bir şekilde, yükseğe götürülmesi noktasında bu Parlamentodan kanunlarımız çıkar.

Tabii ki Sayın Bakanımız da burada, Sosyal Politikalar Bakanımız. Temenni ediyorum ki kendisinin Bakanlığıyla ilgili yatırımları da tüm ilçelerimizden, Kahramanmaraş'ımızdan ve Çağlayancerit'imizden esirgenmez diye düşünüyorum.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.